Odnos sodobne družbe do vedeževanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
kovarok
Prispevkov: 5
Pridružen: 1.5.2015 0:33

Odnos sodobne družbe do vedeževanja

Odgovor Napisal/-a kovarok »

anketa: https://kovarok.typeform.com/to/zV97d4

Dnevi minevajo, planeti potujejo po svojih tirnicah in nam kažejo konstantno spreminjajočo se usodo, jaz pa se že dneve mučim z mislijo, da se dogaja nekaj čudnega ... Neka zla slutnja se mi plazi v um ...

Sinoči me je prebudila mehka, a na nek način kruta svetloba prvega luninega krajca, ki je svoje dolge zverižene kremplje ovila za okvir okna, neslišno vstopila v sobo in se vtihotapila v miren spanec. Ves preznojen in prestrašen sem se dvignil s postelje, se z glavo zaletel v strop, da je odmevalo po celi hiši, nato pa zaskrbljeno prisluhnil tišini, da bi zaznal vsakršen še tako majhen šum, ki bi oznanjal prisebnost kakšnega drugega živega bitja. A vse je bilo tiho, le periodično bitje srca, ki je po žilah potiskalo razburkano kri, mi je odzvanjalo v ušesih.

Spati nisem več mogel, oblekel sem lahno, laneno haljo in stopil na balkon - na mrzel severni veter, ki me je v trenutku zanesel do ograje, in če se nebi čvrsto oklenil ledenega jekla, bi prav gotovo padel po od dežja spolzkih ploščicah. Odločil sem se: naposled je le prišel trenutek. Ni mi bilo lahko, a vse preveč dokazov je pričalo, da to moram storiti ...

Vstopil sem nazaj v toplo sobo, prižgal svečo z vonjem jagode in se zazrl vanjo. Ko je vročina segrevala vosek, je ta tekel po dolgi zveriženi steni sveče, se zvijal, ustavljal in na hladu strjeval , da je nehote spominjal na sloze ... Prizor - v vsej svoji lepoti in veličastnosti - me je kar nekoliko uspaval ... A že v naslednjem trenutku me je zbudila prejšnja slutnja. V temnem s pajčevinami prekritem kotu je stala debela hrastova mizica, okrogla ploskev, postavljena na težak tripod. Na mizi pa ... je okrogel predmet prekrivala škrlatna tkanina. Pravokoten prt, s čipkastim robom, je visel z mize. Odgrnil sem blago in v svetlobi edine sveče se je zalesketala kristalna krogla, nečloveško okrogla in naravnost zlovešča zaradi svoje popolnosti. Predmeti so v šibki svetlobi lahno zibajočega se plamena po vsej sobi metali sence … Krogla pa je bila – kljub temu, da je bila od sveče oddaljena kvečjemu kake pol metra - nekako temna. Z rokami sem se ji približal in zažarela je v močni turkizno modri barvi. Sveča je v pišu vetra, ki se je skozi priprta vrata splazil v sobo, ugasnila, v nos mi je prišel vonj dima, ki se je še naprej mešal z nenavadno močnim vonjem po jagodi …

Rok nisem odmaknil od krogle. Slutnja je postajala čedalje močnejša, tisto se je približevalo, se občasno skrilo za kakšnim vogalom v moji zavesti, a venomer je bilo prisotno. Kristal je žarel, utripal, mi kazal vedno nove podobe …

Smrt, skupina prijateljev, svinčnik , list papirja, sovraštvo, bol ...
Podobe so sedaj že tako hitro hitele mimo, da jim nisem mogel več slediti.

Nato pa …

Konec.

Čista tišina.

Tema.

Dvignem glavo, zadanem v nizek strop, srce mi divje razbija.

Huh, le zaspal sem.

Vstanem, vrata so odprta. Mraz je v sobi.
Roki položim na mizo, prav tja ob kroglo, prešine me gorko spoznanje, ni mi usojeno, da bi bil sposoben drugim napovedovat usodo. Kroglo porinem v kot. A vem, kaj vse to pomeni:

Za ljudi je bolje, da rešijo to anketo.

Bla, bla, bla …

Hitro, vzemite karte v roke, odprite spodnjo povezavo in si dokončno zapečatite usodo, če tako hočete.


Hvala

https://kovarok.typeform.com/to/zV97d4

kovarok
Prispevkov: 5
Pridružen: 1.5.2015 0:33

Re: Odnos sodobne družbe do vedeževanja

Odgovor Napisal/-a kovarok »

Opravičujem se, če se nisem odločil za pravi podforum ... :)

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Odnos sodobne družbe do vedeževanja

Odgovor Napisal/-a celica »

Ti si celotni forum falil ne samo podforum
Predlagam ti da ostaneš kar tukaj:
http://www.cosmopolitan.si/forum/splosn ... 34560.html

kovarok
Prispevkov: 5
Pridružen: 1.5.2015 0:33

Re: Odnos sodobne družbe do vedeževanja

Odgovor Napisal/-a kovarok »

Če sem se odločil za izdelavo seminarske naloge v povezavi z vedeževanjem, še ne pomeni, da v to verjamem. Pravzaprav sem naravoslovec in astrologija je v precej velikem konfliktu z znanostjo, mar ne?

Ps: predlagani forum mi ne diši preveč ... :(

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Odnos sodobne družbe do vedeževanja

Odgovor Napisal/-a celica »

Ok, sam v začetku se potem napiše "Sem dijak drugega letnika in pri sociologiji delam
seminarsko nalogo" in seveda kaj te zanima.
Astrologija,še posebno vedeževanje, kar jaz vem ni v nobenem konfliktu z znanostjo.
Znanost ni v ničemer dokazala da bi lahko potrdila ali zanikala, torej ne more biti v konfliktu.

Ja tvoj odnos do te teme se pa vidi v zadnjem stavku: "Hitro, vzemite karte v roke,
odprite spodnjo povezavo in si dokončno zapečatite usodo, če tako hočete."

In ti še vedno hočeš napisat seminarsko nalogo na to temo, me prav zanima zaključek
seminarske naloge. Upam da jo bomo videli tu gor, vendar ne na sumljivi povezavi kot je anketa.

Odnos družbe do te teme, pa mislim da se bistveno ni spremenil.Proces in razvoj gre lepo
po ustaljenih tirnicah z mogoče malo drugačnimi metodami.

Ker je tole kar nekaj ti še vedno predlagam, da ostaneš na gornji povezavi in dodajam še
naslednjo na kateri si prisoten: http://med.over.net/forum5/read.php?151,10379640

Za pisanje seminarske naloge moraš najprej razumeti temo katero si izbral in za to
uporabiti najboljše in najbolj kompetentne ljudi kot tudi literaturo.Glede na ta forum,
mislim da tvojo seminarsko nalogo lahko napišeš v enem stavku "astrologija je v precej
velikem konfliktu z znanostjo, mar ne?",zaključek pa prepustim tebi.

V vsakdanjem življenju je stvari potrebno sprejemati tako kot jo trenutno lahko razumemo
in s pomočjo znanosti ali narave tudi analiziramo s konkretnimi dokazi.
Zanikanje astrologije je za moje pojme neznanje, saj če nebi obstajali neki temelji tudi
ti nebi pisal seminarske naloge na to temo.Na tem forumu kot vidiš se odpirajo ali
potekajo podobni pogovori, vendar z razliko od ostalih navedenih so tu potrebni
utemeljeni dokazi, kar je tudi prav za ločitev razumnega in dokazljivega od nerazumnega
in "zaenkrat" nedokazljivega.

kovarok
Prispevkov: 5
Pridružen: 1.5.2015 0:33

Re: Odnos sodobne družbe do vedeževanja

Odgovor Napisal/-a kovarok »

Z napisanim se povsem strinjam.

Kar se zgodbice tiče sem le hotel narediti malo drugačen uvod, a sem že med pisanjem nekako vedel, da je neumno ... Zavedam se tudi, da si za celotno zadevo nisem vzel dovolj časa. Glede izbora forumov pa je dejstvo, da sem anketo hotel objaviti na čim več različnih koncih, da bi jo rešilo več ljudi.
Seznam:
http://www.cveka.com/splosen-pogovor-aktualno/
http://www.avtomobilizem.com/forum/view ... 7&t=103621
viewtopic.php?f=21&t=5720&p=99204#p99204
http://www.lunin.net/forum/index.php/to ... ja-anketa/


Zavedam se, da še vedno vzorec nikakor ni reprezentativen.

Dokler ne bom videl konkretnih dokazov, si jih ne bom mogel interpretirati in si s pomočjo le-teh ustvariti mnenja. Do takrat si bom stvar razlagal po svoje. Ampak prerokovanje iz kavne usedline, petelinjega kikirikanja ipd. se mi zdi popolnoma nesmislno, razen če nad vsem "bdi" višja sila in jih usmerja. Druga stvar pa je na primer jasnovidnost - slutnja prihodnosti, za katero pa se mi zdi, da bi vseeno lahko bila resnična. Saj se mi zdi povsem mogoče, da je splošno dojemanje časa napačno.

Cilj te seminarske naloge pa naj ne bi bil toliko, da napišemo kvalitetno, dobro zastavljeno nalogo, kot to, da se vsaj malo spoznamo s potekom dela. Se pa tudi pri pouku nismo ravno poglabljali v to, kako jo izdelati.


Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Odnos sodobne družbe do vedeževanja

Odgovor Napisal/-a celica »

Ok kot vidim iz napisanega si znotraj razumljivega in kar tako naprej.
Dojemanje časa je povsem pravilno če si znotraj teh okvirov razumnega. Čas je vedno povezan z energijami torej je potrebno le te točno določiti.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Odnos sodobne družbe do vedeževanja

Odgovor Napisal/-a shrink »

celica napisal/-a:Astrologija,še posebno vedeževanje, kar jaz vem ni v nobenem konfliktu z znanostjo. Znanost ni v ničemer dokazala da bi lahko potrdila ali zanikala, torej ne more biti v konfliktu.
Astrologija in vedeževanje sta šarlatanstvo in nimata znanstvene osnove, tako da sta v jasnem konfliktu z znanostjo. Sicer pa ni na znanosti, da dokazuje, ali ima nekdo vedeževalske sposobnosti: dokazno breme je vselej na wannabe nostradamusih. In kot po pravilu z njim ne razpolagajo ali pa svoje sposobnosti kažejo s tavtologijami v stilu: "Jutri bo lahko lepo vreme, ali pa ne."

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Odnos sodobne družbe do vedeževanja

Odgovor Napisal/-a celica »

se razume ja, sam v konfliktu pa nista.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Odnos sodobne družbe do vedeževanja

Odgovor Napisal/-a shrink »

celica napisal/-a:se razume ja, sam v konfliktu pa nista.
Kako da ne, če nimata znanstvene osnove in ne premoreta dokazov v skladu z znanstvenimi standardi, skratka: nista v skladu z realnostjo?

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Odnos sodobne družbe do vedeževanja

Odgovor Napisal/-a celica »

Popolnoma se strinjam kar si napisal. Vedeževalci opravljajo svoj posel in jim je malo
mar za kakšno znanstveno delo, po moje pa tudi možnosti nimajo, še manj pa znanja. Na
drugi strani pa tudi ni zanimanja, ker zaenkrat kot izgleda nimajo ustreznih
raziskovalnih naprav.Torej nihče se ne ukvarja z dokazovanjem na podlagi meritev (se
razume na kakšne merilne naprave mislim)
Da nista v konfliktu pri tem mislim to : Ker nobena stran nima nobene dokazljive
opravljene meritve ne more prihajat do konflikta.
Vedeževanje je še kako realnost naše družbe pa tudi vera je tu zraven, sam če ne znamo to
izmeriti, nebi smelo prihajati do konfliktov - ker jih še ni(dobro pri veri gre za
drugačno obliko). Druga stvar je posameznikov pogled na to kljub temu da ve da je to lako
50 proti 50 procentov (je ali pa ni kot praviš).Znanost v tem pogledu lahko stori edino to
da ne priznava mogočih meritev iz strani vedeževalcev (zaradi nepriznanih merilnih
sredstev). Mogoči testi z priznanimi merilnimi sredstvi se lahko samo potrdijo ali
ovržejo in tu konflikta ni.Konflikt pa je če smo vsak na svojem bregu s svojo razumsko
razlago, ki pa ni podprta z meritvami. V znanosti po moje ni konfliktov, ker so v končni
meri rezultati nekih meritev, te pa povsem jasno dokazujejo nek primer.
Na misel mi je prišla ideja kako spodbuditi vedeževalce in podobne k resnejšim
raziskavam. Za opravljeno delo jim nabiti zelo velik procent davka, pa da vidimo kaj se
jim izplača.Pri tem bi bil pritisk znanosti na vlade še kako dobrodošel.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Odnos sodobne družbe do vedeževanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

celica napisal/-a:Popolnoma se strinjam kar si napisal. Vedeževalci opravljajo svoj posel in jim je malo
mar za kakšno znanstveno delo, po moje pa tudi možnosti nimajo, še manj pa znanja. Na
drugi strani pa tudi ni zanimanja, ker zaenkrat kot izgleda nimajo ustreznih
raziskovalnih naprav.Torej nihče se ne ukvarja z dokazovanjem na podlagi meritev (se
razume na kakšne merilne naprave mislim)
Da nista v konfliktu pri tem mislim to : Ker nobena stran nima nobene dokazljive
opravljene meritve ne more prihajat do konflikta.
Vedeževanje je še kako realnost naše družbe pa tudi vera je tu zraven, sam če ne znamo to
izmeriti, nebi smelo prihajati do konfliktov - ker jih še ni(dobro pri veri gre za
drugačno obliko). Druga stvar je posameznikov pogled na to kljub temu da ve da je to lako
50 proti 50 procentov (je ali pa ni kot praviš).Znanost v tem pogledu lahko stori edino to
da ne priznava mogočih meritev iz strani vedeževalcev (zaradi nepriznanih merilnih
sredstev). Mogoči testi z priznanimi merilnimi sredstvi se lahko samo potrdijo ali
ovržejo in tu konflikta ni.Konflikt pa je če smo vsak na svojem bregu s svojo razumsko
razlago, ki pa ni podprta z meritvami. V znanosti po moje ni konfliktov, ker so v končni
meri rezultati nekih meritev, te pa povsem jasno dokazujejo nek primer.
Na misel mi je prišla ideja kako spodbuditi vedeževalce in podobne k resnejšim
raziskavam. Za opravljeno delo jim nabiti zelo velik procent davka, pa da vidimo kaj se
jim izplača.Pri tem bi bil pritisk znanosti na vlade še kako dobrodošel.
Celica, odkrito povedano, tega tvojega razglabljanja o vedeževanju ne razumem. :?

Praviš: "Vedeževalci opravljajo svoj posel in jim je malo mar za kakšno znanstveno delo,.../ Kakšno 'znanstveno delo', lepo te prosim? Vedeževanje je šarlatanska voo-doo lukrativna dejavnost, kot npr. astrologija, alkimija ali telekineza. Vedeževalci se bojijo znanosti kot hudič križa in se je na daleč izogibajo.

Praviš: "/...izgleda nimajo ustreznih raziskovalnih naprav." Kakšne 'raziskovalne naprave', pri hudiču? Kristalne krogle? Igralne karte? Kavna usedlina? Pregibi kože na dlani? Šarlatanska dejavnost po definiciji ne more uporabljati "ustreznih raziskovalnih naprav", prvič, ker jih ni in drugič, ker jih ne potrebuje.

Praviš: "Ker nobena stran nima nobene dokazljive opravljene meritve ne more prihajat do konflikta." O čem ti to govoriš? 'Nobena stran'????? Znanost da "nima nobene dokazljive opravljene meritve"???? Prav definicija znanstvene meritve je, da je dokazljiva in ponovljiva poljubno mnogokrat! Voo-doo rabote pa tudi po definiciji ne morejo imeti "nobene dokazljive opravljene meritve", saj če bi bile dokazljive, ne bi bile šarlatanske voo-doo metode.

Praviš: "/...sam če ne znamo to izmeriti.../". Česa 'ne znamo izmeriti', celica? Uspešnosti napovedi vedeževalcev iz kristalne krogle, igralnih kart, kavne usedline ali pregibov kože na dlani? Kako boš pa to 'izmeril', lepo te prosim?

Praviš: "Konflikt pa je, če smo vsak na svojem bregu s svojo razumsko razlago, ki pa ni podprta z meritvami." Voo-doo mojstri (med katere spadajo vedeževalci par excellence!) ne stojijo na enem bregu reke, znanost pa na drugem. Znanost stoji na obali močvirja, vedeževalci pa do vratu v močvirju šarlatanstva in infantilnih igric za sedemletne kratkohlačnike. Znanost in psevdoznanost ne govorita druga proti drugi, ampak druga mimo druge; preprosto nista na istem nivoju.

Praviš: "Na misel mi je prišla ideja kako spodbuditi vedeževalce in podobne k resnejšim raziskavam." Ne razumem, kaj želiš povedati... Da bi šarlatane "spodbujali k resnejšim raziskavam"????? Česa pa? Kako igralne karte (kristalne krogle, relativni položaj planetov, igralne karte, kavne usedline, položaj koščic na bobnu ali pregibov kože) določajo bodočnost? Kaj pa naj bi 'resneje raziskovali' ti voo-doo mojstri? Kako si predstavljaš 'resne raziskave' v astrologiji ali alkimiji? :shock:

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Odnos sodobne družbe do vedeževanja

Odgovor Napisal/-a derik »

No, vzemimo kot primer mehurčke na kavi. Nisem še preveril, če deluje in verjetno bom itak pozabil. A vendarle, "vraža" gre takole: če se mehurčki na površini kave v skodelici zadržujejo bolj na sredi, naj bi to kazalo na nižji zračni pritisk, če se držijo ob stenah, pa na višji. Ker pritisk vpliva na vreme in počutje, to pa potem še na marsikaj, lahko taka reč pomaga pri napovedovanju. Lahko, da to sploh ne drži, a poanta je v tem, da so okoli nas določeni naravni znaki, ki korelirajo z dogajanjem. Lahko jih zavestno prepoznavamo, ali pa nam le podzavestno vzbujajo nek občutek, da recimo "danes bolj sabo kaže".

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Odnos sodobne družbe do vedeževanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

derik napisal/-a:No, vzemimo kot primer mehurčke na kavi. Nisem še preveril, če deluje in verjetno bom itak pozabil. A vendarle, "vraža" gre takole: če se mehurčki na površini kave v skodelici zadržujejo bolj na sredi, naj bi to kazalo na nižji zračni pritisk, če se držijo ob stenah, pa na višji. Ker pritisk vpliva na vreme in počutje, to pa potem še na marsikaj, lahko taka reč pomaga pri napovedovanju. Lahko, da to sploh ne drži, a poanta je v tem, da so okoli nas določeni naravni znaki, ki korelirajo z dogajanjem. Lahko jih zavestno prepoznavamo, ali pa nam le podzavestno vzbujajo nek občutek, da recimo "danes bolj sabo kaže".
Mislim, da zračni pritisk nima z mehurčki nobene zveze, kot nimajo kristalne krogle, relativni položaj planetov, igralne karte, kavne usedline, položaj koščic na bobnu ali pregibi kože popolnoma nobene korelacije z bodočimi dogodki.

Sicer pa, kot sem že večkrat napisal: našo vrsto zaznamuje iskanje vzorcev in 'znamenj', tudi tam kjer jih objektivno ni. In ker jih ni, si jih naša domišljija pač ustvari... :D

Odgovori