Inercialni in neinercialni opazovalni sistemi

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
strela
Prispevkov: 47
Pridružen: 9.12.2015 19:02

Inercialni in neinercialni opazovalni sistemi

Odgovor Napisal/-a strela »

Pozdravljeni,

Iscem pomoc pri razlagi inercialnih in neinercialnih opazovalnih sistemov, saj bi si rada stvari razcistila enkrat za vselej. Ta snov me zelo mantra, ko mislim da znam in bi rada "napiflano znanje" uporabila na konkretnih primerih, pa se mi zatakne. Ve kdo za kaksno res dobro literaturo, v kateri je stvar razlozena na srednjesolski nacin in pa malo zahtevnejse stvari z uporabo enacb z dokazi?
Ugotovila sem tudi, da ne morem pogruntat, ce imamo dva razlicna opazovalna sistema, opazujemo pa isti fizikalni pojav, kako priti do njune povezave. Se pravi, relativno gibanje je zame trenutno najhujsa nocna mora, katero sem imela. Ko pa se probam lotit konkretnega problema, pa se ze zacnem sprasevat o bistvu mojega zivljenja.
Da povzamem= ziva groza.
Res pa imam zeljo to osvojit.

Vesela bom vsake razlage, predlagane literature in napotitve na kaksne spletne strain

Hvala 🙂

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Inercialni in neinercialni opazovalni sistemi

Odgovor Napisal/-a qg »

Ali razumeš Galilejeve in Lorentzove enačbe, kaj hočejo povedati, kaj pomeni vsaka količina v njih?

Mogoče bistvo paradoksa je to, da zemljan vidi, da raketarju teče ura počasneje, raketar pa vidi, da zemljanu ura teče počasneje. A ti napiši, kje se ti zalomi, ker nima smisla, da jaz to ugibam.

Odgovori