c = c * 2 reši enačbo

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Kasijus Klej
Prispevkov: 97
Pridružen: 19.4.2005 20:08
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kasijus Klej »

Ljudje, moram se vam na kratko zahvaliti za vse odgovore. Kar nekaj časa sem se ukvarjal s tem vprašanjem, pa, kaj naj rečem, nobenega napredka. :? Aniviller, ali si prepričan da je Zemlja bliže soncu kot Mars? :shock: Po tistem kar si napisal, sem moral zadnjič preveriti v enciklopediji in atlasu, kjer piše ravno obratno kot trdiš ti. Saj ni nič hudega, samo ne vem, ali me zafrkavaš ali gre za kak tvoj lapsus. :wink:


Šalo na stran, imam še eno vprašanje. Spet je povezano s hitrostmi večjimi od svetlobne, podobno kot v zgornjem primeru z gibanjem sence.

V ogromen vakuumiran prostor brez gravitacije (predstavljajte si poljubno veliko kubičnih metrov vakuuma kjer ni nobene gravitacije), spustimo 2 fotona pod kotom 1 stopinje. Po v'=v*R/r vidimo, da se čez čas oddaljujeta s hitrostjo večjo od c. Ali mi lahko na nek način razložite ukrivljenost prostora-časa v opisanih okoliščinah, kjer je to mogoče? Predpostavljam, da je samo komponenta časa ukrivljana, prostorske tri pa ne, ampak še kakšna razlaga bi bila dobrodošla. Čeprav je bilo zgoraj to v zvezi s hitrostjo fotona že lepo opisano, me vseeno zanima kako uporabljati termin ukrivljenost v opisanih pogojih.

Še nekaj vprašanj

1. Ali lahko hitrosti dveh fotonov razbijemo na x in y komponenti hitrosti v ravnini v kateri se gibljeta?

2. Z opazovališče gorišča, se drugi foton od prvega oddaljuje s hitrostjo večjo od svetlobne. Kako je to mogoče? Ali v vakuumu brez gravitacije čas sploh teče?

3. Kaj se dogaja s hitrostmi, če je opazovališče prvi oziroma kaj se dogaja če je opazovališče drugi foton?

4. Katero opazovališče je potrebno izbrati pri računanju x in y komponente hitrosti obeh fotonov.

:?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

kot vem so planeti po oddaljenosti:
merkur-venera-zemlja-mars-jupiter-saturn-uran-neptun-pluton (zadnja sta nekaj casa zamenjana)
Povzetek: verjetno hodis po marsu :?

K stvari:

O ukrivljenosti lahko govorimo le ce imamo opravka z gravitacijo. Drugace je prostor-cas raven. Nic ni narobe, da gre senca hitreje kot svetloba, saj ne nosi nobene informacije v smeri sence!

1) Seveda, samo izbrati moras koordinatni sistem.

2) Po formuli za relativno hitrost ne dobis nikoli hitrosti vecje od svetlobne! Poleg tega za foton casa ni.

3) Sistema v katerem je hitrost fotona 0 ne obstaja. Zato imas tezave v razmisleku! Naletel si na deljenje z niclo.

4) Poljubno. To je lepota relativnosti. Seveda v vseh sistemih x^2+y^2+z^2 pride c^2 za oba fotona. Ni pa nujno so komponente enake. :)

Kasijus Klej
Prispevkov: 97
Pridružen: 19.4.2005 20:08
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kasijus Klej »

Hvala stari moj, odgovori so res ekspresni. To da se informacije ne da prenašati z nadsvetlobno hitrostjo mi je povsem jasno, saj imamo pri teh prenosih source in destination in iz izvora do ponora pač nič ne potuje z nadsvetlobno hitrostjo.
Ampak zdi se mi, da se dva fotona, izstreljena pod kotom 45 stopinj, enkrat ko sta dovolj daleč, oddaljujeta en od drugega z nadsvetlobno hitrostjo, podobno kot to počne senca iz zgornjega primera. Se motim? Hm, ja... zgleda da se motim, nekaj sem zamočil. Pozabite zgornje.

Ampak še nekaj mi ni jasno, če lahko temu tako rečem. Izbral bi si koordinatni sistem x,y,z s točko 0,0,0 v vogalu zgoraj opisane vakuumske kocke, izhodišče od koder bi izstrelil oba fotona pa bi postavil na polovici spodnjega roba kocke, kamor bi postavil tudi opazovališče. Fotona pa bi izstrelil v ravnini x,y, prvega pod kotom 45 stopinj na levo stran, drugega pod kotom 45 stopinj na desno stran, torej simetrično pod kotom 90 stopinj, nekako v obliki črke v. Zdaj pa gledam ta dva vektorja hitrosti in se mi zdi, da se po x oddaljujeta z nadsvetlobno hitrostjo. Je to mogoče? Po mojem sem spet brcnil mimo... zgleda da sem pozabil formulo.

Ampak pri senci fotona mi je pa že bolj jasno. Tu po formuli v'=v*R/r dobim hitrosti večje od svetlobne. Dobra formula, ampak ne vem kaj bi z njo. :lol: :lol: :lol: :lol:

1. hvala za odgovor št. 1.

2. moram še malo razmisliti

3. vedno naletim na deljenje z 0

4. Aha poljubno, ok, si bom poskusil zapomniti. Thanks

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Iz tvojega opazovalisca ne mores govoriti o relativni hitrosti med njima. Za relativno hitrost rabis biti na mestu fotona, tak sistem pa ne obstaja. Torej ta hitrost ni definirana. Po osnovnem nacelu relativnosti pa je v vseh sistemih hitrost svetlobe c, torej se tudi za prvi foton drugi oddaljuje s hitrostjo c. V osnovi pa raje ne poskusaj biti v sistemu ki se giblje s hitrostjo c, ker ni mogoce.

Odgovori