Pobeg s črne luknje?

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Uporabniški avatar
Enacbar
Prispevkov: 6
Pridružen: 5.9.2005 22:12

Pobeg s črne luknje?

Odgovor Napisal/-a Enacbar »

Zanima me, zakaj se ne da pobegniti s črne luknje. Vem, da bi morala biti hitrost večja od svetlobne, kar ni mogoče. Toda zakaj se ne more nek delec (ali več delcev) gibati najprej počasi (glede na središče črne luknje) in šele izven dogodkovnega horizonta pospešiti? Sondam, ki so jih izstrelili iz Zemlje tudi ni bilo treba iti že takoj 10,2 km/s. Kje v moji teoriji je napaka?

genion
Prispevkov: 247
Pridružen: 13.4.2003 17:25
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a genion »

Nisem ekspert na tem področju. Poskusimo, drugi pa bodo povedali ali je moje razmišljanje pravilno. :D
Če želimo nek predmet dvignati s tal, obstaja mejna velikost sile, pri kateri se začne predmet dvigovati. Ta sila je odvisna od mase zemlje, ali katerega koli drugega predmeta od katerega želimo nekaj oddaljiti. Za proizvodnjo sile pa potrebujemo energijo.
Zdaj si prestavljaj tako zelo masivno telo, da bi, če bi želeli nekaj ''odtrgati'' od njega, potrebovali neskončno veliko silo in posledično neskončno veliko energije. Saj bi ta predmet, ki bi želel uiti, morali pospešiti do hitrosti, ki je višja od svetlobne (zgleda tako, saj tudi svetloba ne uide). Za katerikoli predmet z maso pa velja, da ga ne moremo pospešiti do svetlobne hitrosti, saj bi za to potrebovali neskončno veliko energije, česar pa nimamo.

dragoon
Prispevkov: 2
Pridružen: 10.10.2005 16:36
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a dragoon »

po moji logiki nebi mogu razvit nobene hitrosti v črni lunji saj je gravitacija neskoncna, posledica tega pa je da tam ni casa(ce prav razumem vse skup) da pa lazje razumemo vse skupaj pa poskusimo v formulo za hitrost vstaviti namesto casa 0...
popravte me ce se motim

antimon
Prispevkov: 12
Pridružen: 29.12.2003 15:15
Kraj: vseeno
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a antimon »

Mislim da tam ni čas 0, temveč je neskončno ukrivljen...če si nekako predstavljas logaritemske funkcije ali pa tgx, ki ima asimptoto...neskoncno se ji pribliza pa vendar nikoli ne dotakne. Tako je s časov v bližini singularnosti. Zadnja sekunda(tisočinka), bo trajala celo večnost da pride do naslednje n+1 ;)

mirtelo
Prispevkov: 138
Pridružen: 20.4.2004 8:25

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

Gravitacija črne luknje je velikanska ni pa neskončna! To da ne pusti svetlobi uiti pomeni, da je ubežna hitrost večja ali enaka svetlobni. Ker pa večje hitrosti ne priznajo, se vse skupaj konča na horizontu dogodkov. Potemtakem, bi lahko razumeli črno luknjo kot balon, katerega guma je horizont dogodkov....Več materiala pade vanj, bolj je napihnjen. Ali pa lahko tudi poči? Ne vem....

hrast
Prispevkov: 95
Pridružen: 8.4.2003 14:28

Odgovor Napisal/-a hrast »

Ali mi lahko kdo razloži tole: Recimo, da bi obstajala "mini črna luknja", v katero bi zapičili konec dooolge palice, drugi konec pa bi držali izven nje. Ali bi palico lahko izvlekli? In naprej, ali bi s tem črno luknjo lahko razbili (razkosali, predrli)? Kaj bi se zgodilo s palico?

Vesel bom tudi kakršnegakoli linka.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Razkosali jo sigurno ne bi, saj bi se palica za dogodkovnim horizontom, deatomizirala, torej bi zaceli atomi skakati iz palice v crnjo luknjo, saj se gravitacija veca s kvadratom razdalije, zato so sile na dvakratniku neke razdalije stirikrat vecje in atome dobesedno trga enega za drugim iz palice. Najvrjetneje tudi iz atomov potrga elektrone, protone, nevtrone iz njih pa kvarke, ce ne gre vsa zadeva celo do strun, hehe najbrz pretiravam:)

Po mojem mislenju, bi jo lahko potegnil ven.

En primercek: To je podobno, kot ce bi to zelezno palico pomocil v plavz s stopljenim zelezom, palica bi se na spodnjem koncu stalila, mi pa bi z lahkoto potegnili zgornji konec palice iz plavza:)

astral
Prispevkov: 26
Pridružen: 29.1.2006 16:36
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a astral »

In ce je ta mini crna luknja res mini palica pa extra maxi ...in ce se rastavi na delce ,atome ,elektrone,protone.......kako nekaj pride v nekaj kar je miljonkrt manjse?

astral
Prispevkov: 26
Pridružen: 29.1.2006 16:36
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a astral »

In ce v crnji luknji ni svetlobe ,ne casa,kaj potem je ...gravitacija? katero telo pa ustvarja magnetno silo ...da obstaja gravitacija ali (centripetalna sila) ta nastaja recimo pri krozenju (centrifugi) centipetalna sila in centrifugalna .....
ok se crna luknja morda vrti ? ali stoji ? je sploh ni? in kaj sploh je? iz cesa se setoji?

p.s.in kako lahko pobegnes iz prostora (ali ne prostora) kjer ni casa cez recimo eno sekundo?

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

@Astral:
Mislim, da bi za odgovore na te tvoja vprasanja moral vprasati Stephena Hawkinga:)

V crno luknjo velikosti premera nekaj km lahko spravis cel nas Soncni sistem, saj crna luknja raste, ko dobiva vase maso (energijo), ker je gostota crne luknje omejena (konstanta)! Tako ni problema, da ena crna luknja pozre vase celo galaksijo, seveda bo pri tem ogromno zrasla.

Ukrivljenost prostora ustvarja privlak, zaradi izjemne gostote crne luknje s tem je posledicno ogromna masa.

Prostor okoli crne luknje se vrti, tako kot pri vrtincu (tornadu).

Itak, da so ti odgovori le moja domislija, da me nau ker preresno vzel, zadnje case vsi mislijo, da so tu gor sami vedezi, jst pa mislim, da vsi po malem nakladamo, hehe sploh pri takih vprasanjih, na katere nihce ne ve odgovora:)

Po mojem mnenju je crna luknja sestavljena iz energije:)

Saj ne mores pobegniti iz crne luknje.

Cas se ustavi sele v samem srediscu crne luknje, kjer naj bi bila singularnost, drugje pac cas tece ustrezno pocasi:)

Lp,

Uporabniški avatar
Mo
Prispevkov: 35
Pridružen: 15.2.2006 10:28

Odgovor Napisal/-a Mo »

Počakajmo še enih 40 (50, 60?) let, da pametne glave fkup dajo teorijo strun - mogoče bodo takrat stvari bolj jasne :)

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Odgovor Napisal/-a qg »

Mo napisal/-a:Počakajmo še enih 40 (50, 60?) let, da pametne glave fkup dajo teorijo strun - mogoče bodo takrat stvari bolj jasne :)
Jaz mislim, da bodo pametne glave dale skupaj teorijo kvantne gravitacije in pozneje še teorijo vsega, vendar to ne bodo superstrune. Preveč so zapletene in premalo dajo.

Uporabniški avatar
Mo
Prispevkov: 35
Pridružen: 15.2.2006 10:28

Odgovor Napisal/-a Mo »

Mnja, ne da kej dosti razumem o teh superstrunah, ampak a ni tale teorija trenutno najbolj na tapeti in eden od favoritov za poenotenje kvantne mehanike in relativnosti (torej mogočo razlago kaj se dogaja "znotraj" črnih lukenj - (če "znotraj" sploh obstaja))?

Poleg tega se mi zdi, izključno iz filozofskega stališča, da je oblikovanje kakršnekoli "Teorije o vsem" precej nehvaležno. Ko bomo vedeli vse, bomo sploh še imeli voljo do življena? :)

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Odgovor Napisal/-a qg »

Mo napisal/-a:Mnja, ne da kej dosti razumem o teh superstrunah, ampak a ni tale teorija trenutno najbolj na tapeti in eden od favoritov za poenotenje kvantne mehanike in relativnosti (torej mogočo razlago kaj se dogaja "znotraj" črnih lukenj - (če "znotraj" sploh obstaja))?

Poleg tega se mi zdi, izključno iz filozofskega stališča, da je oblikovanje kakršnekoli "Teorije o vsem" precej nehvaležno. Ko bomo vedeli vse, bomo sploh še imeli voljo do življena? :)
Res je na tapeti, poleg loops teorij, vendar preveč zapletena je. Predstavljamo si, da bi teorija vsega morala biti enostavna. Poleg tega je te teorije težko eksperimentalno preverjati in bi odnos znanstvene javnosti moral biti drugačen. Vseeno bi morali iskati enostavnost, predpostavke za te teorije, morali bi biti bolj odprti za razne teorije in ne dovoliti prevelikih sprehodov v globino.

hrast
Prispevkov: 95
Pridružen: 8.4.2003 14:28

Odgovor Napisal/-a hrast »

MAVER|CK napisal/-a: Saj ne mores pobegniti iz crne luknje.
S tem se ne strinjam popolnoma.
Recimo: kako lahko ubežiš Zemljini gravitaciji?
Klasični odgovor: Samo s hitrostjo, ki je večja od II. kozmične.
Alternativni odgovor: Če plezaš po dovolj dolgi lestvi do območja, kjer je gravitacija zanemarljiva.
Podobno bi bilo lahko tudi s črno luknjo. Se pravi, bi ji ubežal, ne da bi presegel svetlobno hitrost.

Moje vprašanje je bilo v bistvu, ali lahko v črno luknjo zapičiš lestev in jo potem potegneš ven, in stem rešiš nesrečne astronavte.

Pri svojem odgovoru si predpostavil, da je privlačna sila črne luknje večja od vsake vezave atomov med seboj. To bi sicer nekako verjel, ampak ne vem če kar tako sledi po definiciji. To bi bilo namreč precej osupljivo fizikalno dejstvo.

Obstaja še ena verzija mojega vprašanja. Ali lahko izpuliš lestev, ki ima en konec za horizontom dogodkov, torej lahko tudi zelo daleč od središča črne luknje.

Odgovori