magnetno polje

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
moede
Prispevkov: 2
Pridružen: 10.10.2005 4:54

magnetno polje

Odgovor Napisal/-a moede »

pozdravljeni

ko imaš v roki dva magneta čutiš, ko se odbijata, da je njuno polje oblike poloble. ali je mogoče ustvariti magnet z ploščatim poljem? ali taki magneti že obstajajo?

na forum sem zašel zaradi tega vprašanja, vendar sem se spomnil še nekaj stvari ker vidim da se da tu veliko zvedet

lastnost človeka da vidi v dušo drugih v trenutku ko jih spozna, to sem nekje zasledil a pozabil kako se temu reče... če slučajno kdo ve, in še ena podobna, ki sem jo videl v filmu red dragon(hannibal), mlad detektiv na začetku filma ki ga ubije hanibal naj bi imel lastnost, ki mu je pomagala pri reševanju primerov... naj bi dosti ugotovil o svojih osumljencih z tem da si je zelo živo predstavljal njihova čustva....

vem da gre vsako vprašanje v svoj forum, samo nisem hotel odpirat 3 novih topicov

hvala za odgovore

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Malo več povej, kakšna magneta imaš v mislih. Ploščatih magnetov ni problem narediti. Pravzaprav lahko skoraj oblikuješ magnete (magnetna polja) po želji ( veš le, da magnetnih monopolo ni). Tiste poloble in ploščato polje pa nisem ravno razumel

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Verjetno si mislil homogeno magnetno polje. No, v prvem priblizku je vsako magnetno polje homogeno ce ga gledas dovolj od blizu. Vecino tehnologije tudi temelji na homogenem magnetnem polju. (zelo dobro homogeno je znotraj tuljav)

moede
Prispevkov: 2
Pridružen: 10.10.2005 4:54

Odgovor Napisal/-a moede »

v bistvu me zanima samo ce je mozno ustvart ravno ploskev na kateri bi potem lebdel nek predmet

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Se da! Najlepši mi je trik s superprevodnostjo. Vzameš superprevodno ploščo in jo namočiš v tekoči dušik pri normalnih okoliščinah in nadnjo postaviš magnetek. Magnetek se pomalem malo ziba, vrti, amapk lebdi nad ploščo. Tu je stran na kateri imajo celo filme
http://www.fys.uio.no/super/levitation/
Doma si pa lahko sam narediš magnetno dvigalo. Rabiš konec (20 cm) kovinske palice iz mehkega železa (lahko tudi navadne šivne polne palice, če ni drugega - mora biti čim bolj feromagnetna) in na en konec naviješ 1,5 mm2 debelo bakreno, lakirano žico, da izgleda kot tuljava, ter jo priključiš na IZMENIČNI tok. V metalki si daj odrezati majhen košček aluminijaste cevi, da bo pasla na palico (poskusi več cevi, ker je pomembno razmerje med gostoto aluminija in maso ter geometrijskimi lastnostmi). Aluminijasti prstanček bo lebdel okoli palice. Lahko poskusiš tudi izključiti električni tok, ter ga na hiro vključiti - prstan ti bo zabrisalo daleč, daleč.

Odgovori