Mehanika I

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
scmoky
Prispevkov: 12
Pridružen: 31.1.2011 16:52

Mehanika I

Odgovor Napisal/-a scmoky »

Pozdrav
Torej imam par problemov pri nalogah, pa bi mi kakšna pomoč prav prišla
Klada z maso 0,25 kg se nahaja na ravni podlagi. Koeficient trenja me dpodlago in klado znaša 0,5. Klado sunemo z začetno hitrostjo 5,0 m/s. Na oddaljenosti 0,75 m od klade se nahaja palica, katere dolžina je 1,0 m, masa palice pa znaša 1,50 kg. Klada trči v palico v smeri pravokotno na palico na oddaljenosti 0,30 m od njenega masnega središča in se odbije od plaice v nasprotni smeri z 1/4 hitrosti, s katero je vanjo trčila.

a) S kolikšnjo hitrostjo klada trči v palico?

b) Kolikšna sta sunek sile in sunek navor, ki med trkoma delujeta na palico in klado. S kolikšno hitrostjo se palica giblje po trku in s kolikšno kotno hitrostjo se palica vrti po trku?

c)Na kolikšni oddaljenosti od mesta trka in po kolikšnem času po trku se palica in klada zaustavita?

A) To sem začel tako da sem izračunal začetno kinetično energijo izračunal sem še delo trenja in odštel od te kinetične energije, tako sem dobil novo kinetično energijo pred trkom iz katere sem lahko izračunal hitrost klade pri trku. A je vredu to? mv^2/2-Ft(mg*kt)*x=mv1^2/2

B) Tukaj pa sem že malo pomišljal. Sunek sile sem razmišljal da bi lahko izračunal kar Fdt=G(m1*v1) torej sunek te klade, sunek navora pa mi že dela težave. Mdt=L samo nevem kaj bi dal J poznam ker je palica omege pa ne?Zaj sem prišel na idejo da bi kar L izračunal kot r*G(to bi pa vzel 3/4, ker 1/4 ostane kladi) Če mi prej piše 1/4 hitrosti a lahko kar od v1 ki sem jo izračunal vzamem 1/4? Pa kotna hitrost palice??

C) Oddaljenost me spet bbega, če mi velja tisto prej da se z 1/4 v1 giblje te spet preko energij in dela trenja izračunam kje se je ustavil samo nevem če se je masno središče palice kaj premaknilo? Kakšen nasvet?

scmoky
Prispevkov: 12
Pridružen: 31.1.2011 16:52

Re: Mehanika I

Odgovor Napisal/-a scmoky »

Tole zgoraj sem rešil, potem prilimam list da pregledate če je ok.
http://www.shrani.si/?1X/Gz/Rnv51fu/13022011084.jpg
4. naloga
Jaz sem tak naredo
P=dWp/dt= dm*g*h /dt
dm/dt=ro*v*pi*R^2 -> dm=ro*pi*R^2*dh
P=ro*pi*R^2*g*h*dh pointegriral po dh
P=ro*pi*R^2*g*((h0+h)^2)/2-(h0^2)/2

h0 je 5m, h pa je višina vode v sodu?
samo mi ni jasno zakaj bi mogo tale h sploh računat? zakaj ne rabim samo h0 vzet?
Oz. je kaka drugačna rešitev?

soncyka
Prispevkov: 2
Pridružen: 15.2.2011 17:25

Re: Mehanika I

Odgovor Napisal/-a soncyka »

Premer stebla d določite s pomočjo natezne obremenitve v steblu čepa, katerega premer ima obliko kroga. Dopustna natezna obremenitev znaša 150N/mm2. Upoštevaj podatek, da je:

napetost = F/A manjše in enako DOPUSTNI NAPETOSTI.

To je naloga pri osnovah mehanike na srednji šoli, pa je ne znam rešiti!

Hvala za vsakršno pomoč! :)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Mehanika I

Odgovor Napisal/-a shrink »

Namig:
\(\displaystyle A=\frac{\pi d^2}{4}\).

soncyka
Prispevkov: 2
Pridružen: 15.2.2011 17:25

Re: Mehanika I

Odgovor Napisal/-a soncyka »

Zadevo sprašujem za brata sicer..samo namig, ki si ga dal, sem tudi sama želela uporabit. Ustavi se pri tem, da zmanjka en podatek. A ne morem dobit, če nimam F. Lahko kaj bolj natančno poveš/poveste?

Lp

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Mehanika I

Odgovor Napisal/-a shrink »

Ja, manjka podatek o sili.

Odgovori