E=m*c2

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
Uporabniški avatar
KLEMCH
Prispevkov: 31
Pridružen: 28.3.2005 14:43
Kraj: Zagorje
Kontakt:

E=m*c2

Odgovor Napisal/-a KLEMCH »

Zanima me če lahko tudi to formulo "obrnemo"kot lahko ostale in s tem izrazimo m?
m=E/c2

timj010
Prispevkov: 30
Pridružen: 31.3.2005 19:17
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a timj010 »

to sem jaz postavil podobno vprašanje tukaj viewtopic.php?t=829. Samo mislim da je odgovor mogoče ker formula opisuje relativnostno teorijo ki opravnava velike enote svetlobna hitrst razdalje v svetlobnih letih, zato lahko to obrnemo samo če obravnavamo velike stvari sonca,črne luknje.... pri čemer je recimo za energijo tudi formula A=F*s ki mislim da obravnava kvantno tehniko in jo uporabljamo za manjše stvari padec človeka, podaja žoge....In ker kvatno in relativnostna teorija nista združljivi (čeprav po novi ne potrjeni teoriji superstrun sta ampak pustimo zdaj to) lahko uporabiš ali eno ali drugo ne moreš pa obeh. Nisem prepričan popravite me če imam narobe. Če pa vas zanima kaj več o teoriji superstrun pa priporočam knjogo Čudovito vesolje :arrow: Brian Greene. Upam da sem pomagal.

Roman
Prispevkov: 6602
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Če se prav spomnim, se z E=mc2 izračuna masni defekt, to je pojav, da ima atom manjšo maso kot njegove sestavine (protoni, nevtroni, elektroni). Del mase se namreč pretvori v energijo, ki drži atom skupaj. Po isti formuli tudi izračunamo energijo, ki nastane pri razcepu atoma.

timj010
Prispevkov: 30
Pridružen: 31.3.2005 19:17
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a timj010 »

Aha samo ne razumem če bi recimo obrnili formulo da bi bila le ta c=E/m (v korenu) ker se mi ne zdi logično ker potem ne bi dobili vedno istega rezultata c, ki pa je konstanten. Mi lahko kdo prosim o razloži.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Zakaj pa bi dobil vsakic drugace????? Povej mi eno bijektivno funkcijo, katere inverz ne slika v isto tocko iz katere slika prvotna funkcija!!!
CE IN SAMO CE JE FUNKCIJA BIJEKTIVNA IMA INVERZ! :evil: :evil: :evil:
(E=mc^2 je bijektivna v vse tri smeri, ker so vse tri kolicine vedno pozitivne)

No, seveda bi s tem priblizno izracunal svetlobno hitrost, kolikor natancno bi pac lahko izmeril lastno energijo (kako?). S ponavljanjem meritev bi se napaka zmanjsevala reciprocno s stevilom meritev, sistematicna napaka pa ostaja. V fiziki je pac vse v okviru meritev.
Isto velja za izrazanje mase. Pac izracunas iz koliksne mase dobis toliko energije ali pa racunas masni defekt (vezavna energija pride iz mase).

Zanimivo je, da svetlobno hitrost poznamo z napako 0,0000...% To zato, ker smo spremenili definicijo metra tako, da se sklada s to stevilko. 8)

lep pozdrav vsem se naprej! :D

Odgovori