Par vprašanj ?

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
bocoas
Prispevkov: 3
Pridružen: 11.9.2003 17:08

Par vprašanj ?

Odgovor Napisal/-a bocoas »

Lep pozdrav vsem skupaj.
Sem čisto nov na tem forumu in moram rečti, da je kar poučen.Zanima pa me nekaj naslednjih fizikalnih zadev.
Prosim, če mi strokovno-fizikalno lahko kdo razloži, kako bi opisali moment(kakšna formula za izračun momenta- dobrodošla) in kakšna razlika je med toploto in temperaturo.
Vsem hvala za vaš trud.
LP
Bocoas

bocoas
Prispevkov: 3
Pridružen: 11.9.2003 17:08

Odgovor Napisal/-a bocoas »

Očitno sem postavil preveč zakomplicirano vpršanje?
:wink: LP
Boco

Uporabniški avatar
uros
Prispevkov: 94
Pridružen: 13.4.2003 14:49

Odgovor Napisal/-a uros »

No, ne vem točno kakšen moment misliš s tem, predvidevam pa, da imaš v mislih navor, ki mu lahko rečemo tudi vrtilni moment. (poznamo tudi vztrajnostni moment, ki se uporablja v enačbah vrtilne količine in "nadomešča" maso). Formula za navor je sila krat ročica, označimo ga z M; M = F.r (ali vektorsko M = rxF), ročica je pravokotna (najkrajša) razdalja od osi do sile. Telo se pa giblje enakomerno premo ali miruje, če je seštevek (suma, ki jo označimo z gr. črko sigmo) vseh sil IN vseh navorov enak nič. Navore, ki delujejo v eno smer označimo s plus, tiste ki vrtijo telo v drugo smer pa z minus. To je poljubno.
Kaj je razlika med toploto in temperaturo? Toplota je vrsta energije, ki se pojavi pri prenosu notranje energije iz enega na drugo telo. Recimo, da imaš x J toplote (meri se v džulih). Če teh x J toplote vsebuje telo z veliko maso in veliko prostrnino, bo imelo to telo nižjo temperaturo, kot pa telo, ki bo vsebovalo enako x J toplote, vendar bo bistveno manjše in manj masivnejše od prvega. Tako je temperatura neke vrste "gostota toplote", oziroma vsaj tako si to jaz predstavljam.

P.S. Če pa si imel v mislih vztrajnostni moment, pa povem, da se označi s črko J, je skalar (ni vektor), dobimo pa ga kot produkt mase in polmera na kvadrat J = mr2. Uporabi se v formuli za vrtilno količino gama = J.omega (omega je kotna hitrost). Če se recimo ti vrtiš okoli svoje osi in raztegneš roke, se r poveča, torej se vztrajnostni moment poveča, vendar ker velja zakon o ohranitvi vrtilne količine se omega zmanjša, nasprotno se zgodi če daš roke nazaj ob telo.

Upam, da se nisem kaj zmotil, če pa sem se pa naj me kdo drug popravi. Upam, da je bla dobra razlaga.

bocoas
Prispevkov: 3
Pridružen: 11.9.2003 17:08

Odgovor Napisal/-a bocoas »

Uf............
Sedaj ste me pa presenetili.Tale razlaga pa je res do potankosti razložena.Sice ne vem tudi sam, za kakšen moment je postavljeno vprašanje.To so sicer vprašanja, ki so bila postavljena kandidatom, ki so se potegovali za delovno mesto mehanika .Kje in kako vam trenutno še ne morem izdati.No, vprašanja pa čakajo še tudi mene, zato sem si rekel, da je boljše vprašati strokovnjake, kot ste nekateri na tem forumu.
Mislim, da ste mi z podatki več kakor pomagali in se vam ob tem seveda zahvaljujem.
Če vam pa ni preveč, pa bi postavil še eno vprašanje.Kaj je korozija.
Tudi za to bi potreboval bolj strokovno obrazlago.Sam vem, da je korozija rjavenje, ki nastane na osnovi oksidacije kovinskih delov.Če imam prav in mislite, da je to zadovoljiv odgovor, mi prosim povejte, sicer pa še vaša obrazlaga.
Še enkrat hvala tistim, ki se trudite z mano.
LP
Boco

Roman

Korozija

Odgovor Napisal/-a Roman »

korozija - kemično razpadanje, razkrajanje površine zaradi kemičnih ali elektrokemičnih procesov
(za nekatere definicije zadošča že kar SSKJ)

Odgovori