gravitacija na posameznih planetih

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
spela8
Prispevkov: 2
Pridružen: 2.11.2005 9:19

gravitacija na posameznih planetih

Odgovor Napisal/-a spela8 »

Naredit morm seminarsko o gravitaciji na posameznih planetih in nism najdla skor nič literature razen nekaj na splošno o gravitacijo in podatek za ekvatorialno težnost na posameznem planetu našega osončja. In iz tega naj napišem seminarsko? Ful bi mi pomagali če bi mi kdo lahk kdo ki se spozna na to (kot sm vidla vas takih tu ne manjka) mal razložu to temo al pa mi vsaj povedo kje naj poiščem literaturo al pa če mi da kak naslov spletne strani, kr bi mi ful pomagali!

Za odgovor se že v naprej zahvaljujem!

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Na to temo res nimas kej dost za pisat ker ni velik vec za povedat kot teznost na planetih. Da se pa napletat (izpeljes obnasanje zanimivih fizikalnih pojavov pod vplivom gravitacije za vec planetov, npr. vodoravni met, ubezna hitrost,...)
Omenis lahko tudi plimovanje (vpliv teznosti naravnih satelitov, ostalih planetov in sonca na teznost na zemlji, gibanje morja,...), razlike med teznimi pospeski na ekvatorju in na polih (zakaj?) In dejstvo da na ekvatorju z obicajnimi metodami ne zaznamo samo gravitacijske sile temvec tudi sistemsko silo zaradi krozenja (njen prispevek je mimogrede m*omega^2/r na ekvatorju pri cemer je omega kotna hitrost zemlje (2Pi/t0) in r radij zemlje (cca. 6400km). Itd itd.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Aniviller napisal/-a:njen prispevek je mimogrede m*omega^2/r na ekvatorju pri cemer je omega kotna hitrost zemlje (2Pi/t0) in r radij zemlje (cca. 6400km)
popravljam lapsus (pravilno je):

m*omega^2*r oz. m*v^2/r

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Hvala. Prehitro pisem 8)

Odgovori