Valja na klancu

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
Uri
Prispevkov: 1
Pridružen: 14.1.2006 12:14

Valja na klancu

Odgovor Napisal/-a Uri »

Zdravo!

Prosil bi, če mi lahko kdo razloži, kako z enačbami pridemo do ugotovitve, kateri izmed valjev bo prvi prispel na konec klanca, če:

1.) imata valja enake mase

2.) imata valje enak premer

Za vaše odgovore in trud se vam že v naprej zahvaljujem!

azi
Prispevkov: 74
Pridružen: 23.10.2005 14:07

Re: Valja na klancu

Odgovor Napisal/-a azi »

Uri napisal/-a:Zdravo!

Prosil bi, če mi lahko kdo razloži, kako z enačbami pridemo do ugotovitve, kateri izmed valjev bo prvi prispel na konec klanca, če:

1.) imata valja enake mase

2.) imata valje enak premer

Za vaše odgovore in trud se vam že v naprej zahvaljujem!
A to pod 1-2 sta dve posebej definirani lastnosti (ki zahtevajo 2 odgovora ?) al so obe tocki lastnosti valjev? :oops:

Meni se zdi edina logicna resitev da je hitrejsi valj z manjso visino in vecjim polmerom, a je to nemogoce ce velja da imata enake premere.. Kar se tice mas, bo masivnejsi val bolj pospesil kot lazji ? (ali pac ?)

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Energija valja se zapise kot:
\(W=\frac{m v^2}{2}+\frac{J \omega^2}{2}=\)
\(W=\frac{m r^2 v^2}{2}\cdot\frac{3}{2}\)
\(v=\sqrt{\frac{4}{3}\frac{W}{mr^2}}\)

Ce ima pri isti masi valj vecji polmer je hitrost pri isti vlozeni potencialni energiji vedno manjsa. Torej prispe po klancu kasneje.

::popravljam: zmotil sem se, zgoraj sem v drugi vrstici in dalje pisal \(v\) namesto \(\omega\), torej: seveda tudi od radija ni cas potovanja nic odvisen, le kotna hitrost je seveda manjsa! :oops: :oops:

Ce imata valja enak premer bosta prisla po klancu istocasno ne glede na maso.
\(W=mgh\)
\(v=r \sqrt{\frac{4}{3}\frac{mgh}{mr^2}}=2\sqrt{\frac{gh}{3}}\)
Zadnjič spremenil Aniviller, dne 14.1.2006 21:20, skupaj popravljeno 1 krat.

schwyz
Prispevkov: 2
Pridružen: 14.1.2006 15:22

Odgovor Napisal/-a schwyz »

Uf jaz se že tud kar nekaj časa ukvarjam s kotaljenjem po klancu, pa me nekaj reči kar pošteno matra :x .

Zanima me , kakšna je zveza med translacijsko in rotacijsko energijo in kako približno se do te zveze pride. Jaz si to težko predstavljam :oops: . Pa še: a bi kdo slučajno znal napraviti enačbo za čas gibanja valja po klancu, v kateri bi bila vidna odvisnost od premera (in mase?) valja.[/quote]

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Kako prides do zveze z rotacijsko energijo? Zapises hitrost nekega delcka telesa na radiju r z obodno hitrostjo \(v=\omega r\). Potem sestejes po celotnem telesu (to sestevanje opravi integral)
\(W=\int \frac{(\omega r)^2}{2}dm=\)
\(\frac{1}{2}\omega^2\int r^2 dm\)
slednji integral je definicija vztrajnostnega momenta (vsota vseh vztrajnostnih momentov \(\Delta J=r^2\cdot \Delta m\))

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Za casovno odvisnost poti pa dobis:
\(M=J\alpha\) (vrtenje okrog dotikalisca s tlemi, J po steinerju: \(J=J^*+mr^2\))
\(M=rF=r\cdot mg\sin{\varphi}\)
\(a=r\alpha=\frac{1}{\frac{J^*}{mr^2}+1}g\sin{\varphi}\)
Ker gre za enakomerno pospeseno gibanje, pospesek je pa rahlo manjsi kot za telo ki se ne vrti (ce vstavis \(J^*\equiv 0\) dobis normalno drsenje klade), lahko zapisemo:
\(x=x_0+v_0 t+\frac{1}{\frac{J^*}{mr^2}+1}g\sin{\varphi}\frac{t^2}{2}\)

Za valj velja \(J=\frac{1}{2}mr^2\)
Ce gibanje opazujemo s tocke 0 in z zacetno hitrostjo nic:
\(x=\frac{2}{3}g\sin{\varphi}\frac{t^2}{2}\)

schwyz
Prispevkov: 2
Pridružen: 14.1.2006 15:22

Odgovor Napisal/-a schwyz »

Uf ti si pa napravil domačo nalogo 8) . Se pravi, kakršenkoli valj že imam, bo prišel z enako hitrostjo po istem klancu, pa potovanje zanj bo čisto enako.
Hvala za tele enačbe, bojo prišle kr prav.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Valja na klancu

Odgovor Napisal/-a GJ »

Uri napisal/-a:Zdravo!

Prosil bi, če mi lahko kdo razloži, kako z enačbami pridemo do ugotovitve, kateri izmed valjev bo prvi prispel na konec klanca, če:

1.) imata valja enake mase

2.) imata valje enak premer

Tako kot je dejal Aniviller..
Pospešek valja je vedno enak in je po definiciji odvisen zgolj od težnostnega privlaka in % klanca ob predpostavki, da sta kotalno trenje in zračni upor v vseh primerih enaka.

Potrebno je še omeniti, da velja navedena ugotovitev za primer pod točko ena le za kotalenje v brezračnem prostoru, ker je v nasprotnem primeru zračni upor različen (površina valjev ni enaka).

Lahko noč..

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Naj še dodam, da pogoj \(a&=&r \alpha\) pomeni kotaljenje brez podrsavanja.

Balty
Prispevkov: 28
Pridružen: 19.3.2006 10:36
Kraj: Slovenija
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Balty »

A lahko kle neki vprašam sicer mal pozn ampak vsen???Iz kasnega materiala pa sta valja ker to lahko zelo vpliva na trenje z podlago in tuki bos dubu rezultat!!!

Odgovori