Specifična gostota

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
mihol
Prispevkov: 1
Pridružen: 25.4.2003 9:06

Specifična gostota

Odgovor Napisal/-a mihol »

Živjo!

Zanima me, kako je definirana in kakšne enote ima SPECIFIČNA GOSTOTA?

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Zivjo!

Verjetno si ta problem ze resil, ampak mogoce ima se kdo s tem probleme:

Torej, specificna gostota je definirana kot sila teze na enoto volumna, eneote so pa N/m^3.

sigma=F_g/V

Pa lepo se imejte,
barbara

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ni čisto tako. Gostota (sicer je res specifična, a ta pridevnik opuščamo) je razmerje med maso in prostornino z enoto kg/m3. Pač pa je specifična teža (tu pa uporabljamo pridevnik) razmerje med težo in prostornino z enoto N/m3. Ker teža telesa ni povsod enaka (na Luni je recimo manjša kot na Zemlji), moramo povedati še pogoje, pri katerih smo merili težo.

Uporabniški avatar
Rok Osolnik
Prispevkov: 63
Pridružen: 23.8.2005 13:17
Kraj: Srednja vas
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rok Osolnik »

Lahko bi kar rekli GOSTOTA SNOVI

Če je telo homogeno je enačba preprosta:

Ro=m/V [kg/m^3]

če imamo nehomogena telesa, pa imamo opravka z odvodi in sicer:

Ro=dm/dV [kg/m^3]

preberemo takole: Gostota je kvocient majhnega delčka mase, na majhnem delčku telesa(volumna).

LP

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Bo držalo to, kar je rekel Roman.

Specifična gostota kot količina ni nikjer posebej definirana. V zvezi z maso in prostornino obstajata s pridevnikom oz. prilastkom "specifičen" zgolj specifična teža [N/m^3] in specifična prostornina [m^3/kg]. Slednja količina se uporablja predvsem v tehniki.

Uporabniški avatar
Rok Osolnik
Prispevkov: 63
Pridružen: 23.8.2005 13:17
Kraj: Srednja vas
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rok Osolnik »

Zakaj se igrate z besedami?
Razlago gostote snovi, sem povedal.
Če moja razlaga ni pravilna, odpiši.

LP,

Rok Osolnik

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rok Osolnik napisal/-a:Zakaj se igrate z besedami?
Razlago gostote snovi, sem povedal.
Če moja razlaga ni pravilna, odpiši.
Tu sploh ne gre za igro besed, temveč za dogovor. Količina z imenom "specifična gostota" ne obstaja.

Sicer pa je tvoja definicija količine, ki se ji pravi gostota, povsem v skladu z dogovori o fizikalnih količinah in njihovih enotah.

Uporabniški avatar
Rok Osolnik
Prispevkov: 63
Pridružen: 23.8.2005 13:17
Kraj: Srednja vas
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rok Osolnik »

Ubistvu zdaj ne obstaja več, včasih so jo uporabljali, kolikor se jaz spomnim :? ?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rok Osolnik napisal/-a:Ubistvu zdaj ne obstaja več, včasih so jo uporabljali, kolikor se jaz spomnim :? ?
Pridevnik "specifičen" zraven imena količine pomeni, da želimo količino podati v razmerju z neko drugo količino. Tako npr. pomeni specifična moč pri motorjih razmerje med močjo motorja in njegovo delovno prostornino [W/m^3].

Specifična gostota bi torej pomenila razmerje med gostoto in neko drugo količino [kg/m^3/x], kjer je x enota druge količine.

Specifična gostota je po vsej verjetnosti zastarel izraz, in se še vedno uporablja v žargonu (kot sem zasledil na internetu).

Na http://sl.wikipedia.org/wiki/Izpeljane_enote_SI je npr. navedeno ime "specifična gostota", a to je napaka, saj je dogovorjeno ime zgolj gostota. V Uredbi o merskih enotah, ki je navedena kot vir, tega naziva sploh ni.

Če pa že vztrajamo na pridevniku "specifičen" v zvezi s količino, ki ima enoto [kg/m^3], potem bi tej količini lahko kvečjemu rekli "specifična masa".

Devil The Kidd
Prispevkov: 10
Pridružen: 6.9.2005 22:47
Kraj: Topolc 15, Il. Bistrica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Devil The Kidd »

specifičen potem pomeni razmerje v v gravitaciji-->

Ro=m/V (kg/m^3)
sigma=m*g/V (N/m^3)
---------------------------

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ja, vendar ne pride specificna toplota od gostote, temvec je misljena kot prostorska porazdelitev sile, v tem primeru teze. Tako je bolj pravilno sigma=dF/dV in ne sigma=ro*g ceprav je to eno in isto. 8)
Samo mimogrede, saj tega ni nihce vprasal... :)

Odgovori