Naloge iz fizike

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
[Krypton]
Kontakt:

Naloge iz fizike

Odgovor Napisal/-a [Krypton] »

Prosim, če ma kdo slučajno čas, da reši par nalog. Če je možno zapiše tudi postopek in razlago(če je potrebno kaj razlozit).

1. Deček z maso 40kg hodi s stalno hitrostjo 0,2m/s navkreber po strmini nagnjeni za 40°
a) Kolikšna je njegova kinetična energija?
b) Za koliko se vsake 3 minute spremeni njegova potencialna energija?
c) Kolikšna je moč, ki je za hojo potrebna?
d) Koliko dela opravi, ko prehodi 100m?

2. Zaboj z maso 20 kg vlečemo v 6m visok klanec z naklonom 18°.
a) Koliko dela opravimo, ko potegnemo zaboj na vrh klanca, če trenja ne upoštevamo?
b) Kaj pa, če je k_t=0,22? Pokaži z računom!

3. Mirujoči otrok mase 20kg na rolerjih ujame 0,6kg težko žogo, ki prileti s hitrostjo 8m/s.
a) Kolikšna je hitrost otroka po prejemu žoge?
b) Kolikšen je koeficient trenja, če se ustavi na poti 0,8m?
c) Otrok se giblje s hitrostjo 1m/s proti žogi, ki prileti glede na njega s hitrostjo 8m/s. Otrok žogo ujame. Kolikšna je njegova hitrost sedaj?

4. Voziček z maso 60kg miruje na vodoravnih tirnicah. Nanj skoči deček z maso 30kg in hitrostjo 4,5m/s v smeri tirnic. Koliko začetne energije je šlo v notranjo energijo pri tem skoku? Kako daleč se pripelje deček na vozičku če je kt=0,05?

LP

azi

Odgovor Napisal/-a azi »

zakaj vsaj ne probas, pa poves kje se ti zatakne?

[Krypton]
Kontakt:

sam sem nekaj probaval računat, na žalost pa nimam podanih rezultatov, tako da ne vem če sem prav zračunal, bom pa napisal moje rezultate.

prve naloge ne znam, saj ne vem če se kinetična energija računa z isto formulo(\(W_k=mv^2/s\)), ali pa se formula kaj spremeni zaradi naklona klanca. Alo so katere druge formulo za računanje dela, moči in energij na klancu?

2.) naloga
m=20kg
h=6m
naklon klanca(če se ne motim označimo z črko p) = 18°
a) zamislil sem si, da brez upora, biopravili isto količino dela z vleko zaboja po klancu, kot z dvigom na klanec(recimo z nekim dvigalom), torej: \(F_v_l*s=h*F_g\)
znana je sila teže 200N in višina 6m torej sledi: \(A=F_g*h=200N*6m=1200J\)

b)\(k_t=0,22\) delo bi torej bilo: \(A=h*(F_g+F_g*k_t)=6m*244N=1464\)

3. naloga
nisem prepričan če sem dobil pravilne rezultate(če lahko kdo prosim preveri, če so napačni, pa se razlozi kako se reši).
a)\(v=0,24m/s\)
b)\(k_t=0,0018\)
c) nisem znal zračunat

4. naloga
a) uporabil sem izrek o gibalni količini in dobil hitrost 1,5m/s
b.) trenje mi ne lezi zato nisem preprican da sem to prav reseval, dobil pa sem 0,563m

Ce ima kdo slučajno čas, ga prosim da pregleda in popravi

azi

Re: Naloge iz fizike

Odgovor Napisal/-a azi »

[Krypton] napisal/-a:Prosim, če ma kdo slučajno čas, da reši par nalog. Če je možno zapiše tudi postopek in razlago(če je potrebno kaj razlozit).

1. Deček z maso 40kg hodi s stalno hitrostjo 0,2m/s navkreber po strmini nagnjeni za 40°
a) Kolikšna je njegova kinetična energija?
b) Za koliko se vsake 3 minute spremeni njegova potencialna energija?
c) Kolikšna je moč, ki je za hojo potrebna?
d) Koliko dela opravi, ko prehodi 100m?
LP
Sicer jst nism noben expert v fiziki, bom pa vseeno poizkusil resit :

a) Kineticno izracunas po standardni formuli Wk = mv^2/2 = 0.8J
b) V treh minutah naredi x =v*t , poti, to je 36m. V kolikor si narises pravokotni trikotnik, dobis da je
visinska razlika, ki jo pri tej poti opravi l = sin(40)*x = 23m, torej se potenicalna energija spremeni za :
Wp = mgh = 9kJ

Naprej pa raje nebom reseval (sm sicer ze napisal odgovor, ampak ga raje zbirsem ker nism 100% (tko kot nism za zgornja dva odgovora :-) )

[Krypton]
Kontakt:

hvala

Odgovori