Mathematica

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
paparaco
Prispevkov: 58
Pridružen: 14.11.2005 9:57

Mathematica

Odgovor Napisal/-a paparaco »

Torej, zacel sem uporabljati zgoraj omenjeni program, vendar ze par dni nic pametnega ne znam zracunat. Ali se meni zdi ali je program res nekoliko zahtevnejsi za nauciti/privaditi se. Bral sem sicer tutoriale na domaci strani, vendar, ko se sam spravim kaj naredit, od tega ne rata nic.

Primer:

\(4^x = \frac {1}{2}\) zanima me \(x\) ali pa recimo narisati graf \(f(x)=\frac {2x-1} {x+2}\)

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Najbolje si boš pomagal s helpom. Predvsem si oglej primere k funkcijam, ki so ponavadi čisto na dnu.
Enačbo lahko rešiš takole:

Koda: Izberi vse

Solve[4^(x)==1/2, x]
Graf pa narišeš takole:

Koda: Izberi vse

Plot[(2x-1)/(x+2), {x,-5,5}]

paparaco
Prispevkov: 58
Pridružen: 14.11.2005 9:57

Odgovor Napisal/-a paparaco »

Prav imas. Help v programu je dosti boljsi in preglednejsi kot tutoriali, ki sem jih bral na netu.
Kaj pa recimo, ce imam polinom \(p(x)=-2x^5+mx^4-8x^3+mx^2-1\) ali je resljiv v enem koraku ali ga moram resevati po korakih tudi v Mathematici?
Normalno bi vzel ta polinom in ga delil z izrazom \(-x^3+nx^2-2x+1\) in bi potem dobil eno dolgo "klobaso" iz katere bi moral izracunati clena \(m\) in \(n\).

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Na kaj misliš z rešljiv? Na to, da znaš poiskati ničle? Ničle polinoma stopnje več od pet ne moreš v splošnem iskati s formulo. Tudi mathematica jih išče numerično.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ce je mozno, Mathematica faktorizira polinom algebraicno (ce imas celostevilske koeficiente). Poskusi

Koda: Izberi vse

Factor[x^4+x^2]
Na splosno si pa poglej odsek v helpu
Algebraic Computation->Polynomial Functions
Drugace ti pa Solve mece ven algebraicno resitev, ce pa ne zna pa vrne objekte oblike Root[blabla, n]. Magicna beseda je

Koda: Izberi vse

a=Solve[x^5 + x^3 - 6x^2 + 7 == 0, x]
N[a]
ali se bolje

Koda: Izberi vse

Solve[x^5 + x^3 - 6x^2 + 7 == 0, x]//N
// pomeni isto kot da das na koncu vse v funkcijo zadaj.
Ce se ti pa ne da se enkrat popravljat za nazaj je pa dobro vedeti da % pomeni prejsnjo resitev.

Koda: Izberi vse

Solve[x^5 + x^3 - 6x^2 + 7 == 0, x]
%//N

Odgovori