Stran 1 od 1

Elektrika...

Objavljeno: 30.4.2007 10:00
Napisal/-a MvM
V šoli smo pri fiziki obravnavali elektriko, pa nam je učitelj pozabil razložit kaj sploh je napetost, seveda pa moramo to zdej kr naenkrat znat... :roll:

Zanima me tudi kako sploh deluje galvanski člen (baterija). Nekej sem že prebrala, pa mi je blo še manj jasno kot prej... :?

Lp!

Objavljeno: 30.4.2007 10:41
Napisal/-a paparaco
Se manj ti je jasno ker ste prevec leni da bi sami seb pomagali.

http://sl.wikipedia.org/wiki/Elektri%C4%8Dna_napetost

http://www.google.si/search?hl=sl&q=gal ... ogle&meta=

Da o angleskih straneh sploh ne govorim.

Objavljeno: 30.4.2007 11:40
Napisal/-a Aniviller
Slovenski wiki je popolnoma neuporaben, tale clanek o napetosti ne pove nicesar. Potrebna je razlaga, ne definicija in kupcek formul (to lahko preberes tudi v ucbeniku).

Napetost med dvema tockama na vezju je razlika potencialov med tema dvema tockama. Potencial je sorazmeren z elektricno potencialno energijo ki jo imajo elektroni na tistem mestu. Splosno pravilo je da vsaka stvar tezi k nizji potencialni energiji (npr. pri prostem padu se zmanjsuje potencialna energija in povecuje kineticna), zato zaradi razlike potencialov na elektrone deluje sila, ki jih pozene po elektricnem vezju. Dobra primerjava je, da ce prikljucimo zico na napetost je enako, kot da bi nagnili desko po kateri bi se potem "kotalili" elektroni. Visinska razlika med koncema predstavlja napetost.
Tok pa predstavlja kolicino pretocenih elektronov na casovno enoto. Napetost torej "rine" naboj po vezju, od upora pa je odvisno koliko se jih stisne skozi (ohmov zakon, izrazi tok).

Objavljeno: 1.5.2007 18:57
Napisal/-a Rokerda
galvanski člen je elektrolitska celica, v kateri potekajo redoks reakcije (predvidevam, da ste to ravno sedaj vzeli pri kemiji, vem iz lastnih izkušenj 2mesca nazaj). GČ sestavljata 2 polčlena, ki sta potopljena v raztopino elektrolita. obe elektrodi sta povezani z nekim kovinskim prevodnikom, po katerem potujejo elektroni. iz ene raztopine v drugo pa poteka še elektrolitski ključ, ki omogoča pretok ionov in s tem sklenitev električnega toka/kroga.

Slika

na sliki se lepo vidijo vsi tile sestavni deli GČ-ja.
V GČ-ju potekajo redoks reakcije, en element (npr \(Zn\)) odda elektron drugemu (npr \(Ag^+\)) in nato v našem primeru \(Ag^+\) postane \(Ag\), \(Zn\) pa \(Zn^+\).
Katoda (+): \(Ag^+ + e^-->Ag\)
Anoda (-): \(Zn - 2e^-->Zn^2^+\)
Skupno: \(2Ag^++Zn->2Ag+Zn^2^+\)

če razumeš redoks reakcije, bi morala tudi to...

no upam da ti nisem samo še zakompliciral vso stvar :)

Objavljeno: 2.5.2007 14:33
Napisal/-a Rok Osolnik
Če imate to v osnovni šoli, bi ti rekel takole: Napetost je razlika dveh potencialov.
Če na napetost priključiš neko breme je posledica, da bo skozi breme stekel tok, kako velik tok pa bo, je odvisno od bremena. \(R= U/I\)

Drugače pa bi ti dejal takole:
Imamo dve točki v prostoru (\(T_1\) in \(T_2\)).
Potencial v točki \(T_1\) je \(V(T_1)\) in v točki \(T_2\) je \(V(T_2)\).
Razliko potencialov imenujemo električna napetost. Označimo jo z U in jo izražamo - enako kot potencial - v voltih,

\(U_1_2 = V(T_1) - V(T_2) = \int_{T_1}^{T_2}\ E dl ;\)

E je vektor električne poljske jakosti, dl pa diferencialno majhen delček poti med točkama.

dodamo ji še indeksa, ki pripadata začetni in končni točki. Zaradi lastnosti integrala velja, da je \(U_2_1 = - U_1_2\). Električna napetost, med točkama \(T_1\) in \(T_2\), je številsko enaka delu polja električnih sil pri premiku 1 C elektrine od točke \(T_1\) do točke \(T_2\).