fizika

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
Anya
Prispevkov: 166
Pridružen: 13.5.2009 16:14

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a Anya »

Torej pri klasičnem klancu, kjer imam dan kot pa moram za pravokotno silo obvezno jemati statično?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a shrink »

Anya napisal/-a:Torej pri klasičnem klancu, kjer imam dan kot pa moram za pravokotno silo obvezno jemati statično?
Po definiciji trenja pač:

\(F_t=k_tN\),

kjer je \(N\) sila podlage, ki je pravokotna nanjo.

zeko
Prispevkov: 9
Pridružen: 10.9.2009 13:20

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a zeko »

Rabim pomoč pri eni mafijski.

Zelo dolgo vrv z linearno gostoto ϱ, ki je sesukana z dveh enkih žil, do polovice razpletemo. Konca obeh žil pritrdimo, tako da oklepata pravi kot, simetrično na smer vrvi (kot v črki Y), nerazpleten konec pa napnemo s silo F. Če od tega konca pošljemo po vrvi sinusni val s krožno frekvenco ω, polariziran pravokotno na ravnino, ki vsebuje obe žili, kako se odbije v točki razpleta? Kolikšna je anmplituda valov v obeh krakih?

Treba je nastavit pogoje na križišču. Vzamemo križišče za x=0 pa recimo: struna naj bo na križišču zvezna. pomeni da so odmiki v vseh treh delih ob vsakem času enkai (pri x=0). iz tega že dobimo dve enačbi. s tretjo pa imam težave. sile v obeh krakih ni težko zračunati z malo srednješolskega znanja o raztavljanu vektorjev. Zaplete se mi pri pisanju enačbe za sile v vertikalni smeri. Sila v vertikalni smeri je sorazmerna z odvodom odmika po x, saj so odmiki majhni, ampak v obeh krakih ki ne tečeta vzdolž x osi to ni več res. A se je res treba ubadat z nekimi usmerjenimi odvodi?
Hvala za pomoč

zeko
Prispevkov: 9
Pridružen: 10.9.2009 13:20

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a zeko »

OK. Sem že sam razvozlal. Hvala vseeno.

magnet
Prispevkov: 2
Pridružen: 4.11.2009 8:25

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a magnet »

Da ne bom odpiral nove teme bom kar tukaj vprašal, šolo delam izredno zato sem dobil samo vaje in imam 2 nalogi pri katerih dveh me zanima postopek

V valju z gibljivim batom je plin pod tlakom 0.15 MPa. Koklikšen bo tlak plina, če se prostornina pri izotermnem stiskanju zmanjša od 5.1 litra na 0.8 litra(39kPa)

V valju z gibljivim batom je plin pod tlakom 0.13 MPa. Koklikšen bo tlak plina, če se prostornina pri izotermnem stiskanju poveča za 0.5l ? Začetna prostornina plina je 4.8l.(0.96MPa)

Uporabniški avatar
ami
Prispevkov: 82
Pridružen: 30.6.2009 19:16
Kontakt:

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a ami »

Ce se prav spomnim rabis tle uporabit Boylov zakon. Mislim da dela ce je temperatura stalno enaka:

\(pV=p_1V_1\)

kjer je \(p_1\) zacetni tlak in \(V_1\) zacetna prostornina. Nisem pa sigurna, tako da shrink daj si duska ce se motim. :)

MTB75
Prispevkov: 8
Pridružen: 4.11.2009 13:38

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a MTB75 »

Prosim pomagajte, imam problem z naslednjo nalogo.
Slika
Dve uteži sta obešeni na vrv na določenih razdaljah, kot kaže slika. Koliko mora biti
masa klade m2, da bo tretja vrv z dolžino L3, napeta v vodoravni smeri. Kolikšno
najmanjšo silo mora zdržati vrv, da se pri tem ne raztrga.
D1 = 3.00 m
D2 = 1.30 m
L1 = 1.00 m
L2 = 1.25 m
L3 = 1.50 m
m1 = 5.00 kg
Predvidevam da je štos v razmerjih stranic, iz njih naj bi dobil ven kote? Vsota vseh sil v X in Y smeri pa mora biti nič. Se pravi da v X smeri velja F=Fxl1+Fxl2+Fxl3=0 in v Y smeri F=FYl1+Fyl2+Fyl3+m1g+m2g=0 (Fyl3=0).
Prosim za kak koristen namig. Hvala!

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Podatki so dovolj, da kote enolicno dolocis. L3 je itak vodoravna, tako da samo zapisi enacbe za x in y razdaljo:

\(L_1 \cos\phi_1+L_2\cos\phi_2=D_1-L_3\)
\(L_1 \sin\phi_1+L_2\sin\phi_2=D_2\)

Od tukaj lahko dobis oba kota.

Potem samo zapises ravnovesje sil v vozliscih in je stvar resena.

magnet
Prispevkov: 2
Pridružen: 4.11.2009 8:25

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a magnet »

Glede moje naloge kakorkoli obrnem mi nikakor ne pride.Lahko vsaj za eno nalogo točn primer?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

@magnet:
ami ti je tocno povedala. Ne verjemi vedno resitvam.

MTB75
Prispevkov: 8
Pridružen: 4.11.2009 13:38

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a MTB75 »

Ajej, Aniviller. Očitno mi danes nekaj ne štima. Se mi ne svita kako naprej od tvojega namiga. Pomagaš še malo?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ok. Recimo da imas kote ze izracunane. Potem imas pa silo vrvic: F1 do F3. Zapises za prvo utez:

x: \(F_1\cos\phi_1-F_2\cos\phi_2=0\)
y: \(F_1\sin\phi_1-F_2\sin\phi_2-m_1 g=0\)

Za drugo utez:

x: \(F_2\cos\phi_2=F_3\)
y: \(F_2\sin\phi_2-m_2 g=0\)

4 enacbe imas. Neznanke so pa \(m_2\) in vse tri sile. Pa sistema ni problem resit, ker lahko 3. enacbo pustis za na koncu ker tretja sila ne nastopa nikjer drugje. Iz prvih dveh dolocis \(F_1\) in \(F_2\), potem iz cetrte \(m_2\) in na koncu \(F_3\).

Pri vseh teh visecih problemih so vedno dodatne spremeljivke natezne sile v vrvicah - te ponavadi sluzijo le kot vmesni rezultati. V tem primeru jih celo rabis, ker te sprasuje po tem koliko morajo zdrzati.

MTB75
Prispevkov: 8
Pridružen: 4.11.2009 13:38

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a MTB75 »

Sem že sam sebi tečen, upam da ne preveč tudi tebi. Gore je omenjeno da "imam kote že zračunane". Ravno to me muči ker jih nimam. Ne vem kje sem spregledal kako jih dobit, priznam da je od moje srednje šole minilo že ogromno let in da jih iz prvih dveh enačb iz tvojega začetnega posta ne znam potegnit.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

\(L_1 \cos\phi_1+L_2\cos\phi_2=D_1-L_3\)
\(L_1 \sin\phi_1+L_2\sin\phi_2=D_2\)

Enacbi seveda nista tako enostavno resljivi, ker nastopajo kotne funkcije. Najboljsa stvar ki jo imas je zveza med kosinusom in sinusom. Enacbi resnicno postaneta zelo grdi. Ena moznost bi bila, da bi izrazil iz prve kosinus prvega kota, iz druge sinus prvega kota in sestel. Tako dobis eno enacbo za drugi kot, ki nima nobenih korenov. Vendar je tudi ta enacba obupna za resit.

Lepsi trik je, da kar v tej obliki enacbi kvadriras in sestejes. Dobis:
\(L_1^2+L_2^2+2L_1L_2(\cos\phi_1\cos\phi_2+\sin\phi_1\sin\phi_2)=(D_1-L_3)^2+D_2^2\)
Izraz v oklepaju na levi je kosinus razlike (adicijski izrek):
\(L_1^2+L_2^2+2L_1L_2\cos(\phi_1-\phi_2)=(D_1-L_3)^2+D_2^2\)
Zdaj lahko izrazis razliko kotov (izrazis kosinus in naredis arkus kosinus - s kalkulatorjem).
Potem pa mislim da je konec veselja in je treba na silo, recimo druga enacba:
\(L_1 \sin\phi_1+L_2\sin(\phi_1+\phi_2-\phi_1)=D_2\)
\(L_1 \sin\phi_1+L_2(\sin\phi_1\cos(\phi_2-\phi_1)+\cos\phi_1\phi(\phi_2-\phi_1))=D_2\)
Tisto z razliko kotov so neke stevilke. Zdaj imas samo kombinacijo sinusa in kosinusa, ki mislim da ne gre drugace kot, da kosinus das na eno stran, kvadriras in upostevas \(\cos^2=1-\sin^2\).

Za take akrobacije res moras biti utecen v premetavanje enacb tako da se sprasujem, ce ni mogoce geometrijsko izpeljati cele naloge na lazji nacin brez vpeljave kotov (pozivam ostale udelezence foruma ce ima kdo idejo). Je pa ta nacin cistejsi glede tega, da v drugem koraku ni treba misliti na nic drugega kot na ravnovesje sil - naloga razpade na dva neodvisna dela.

MTB75
Prispevkov: 8
Pridružen: 4.11.2009 13:38

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a MTB75 »

Res najlepša hvala za trud. To kar zdaj vidim me je malce potolažilo, ker sem že mislil da sem pozabil čisto osnovne zadeve in da tega ne opazim.
Sem tudi sam nekaj poskušal obračati, pa me je precej namučilo, zato sem tudi objavil tu. Če pa kdo ponuja lažjo rešitev se pa itak priporočam!

Odgovori