fizika

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
Uporabniški avatar
Aniviller

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Na prvi pogled izgleda v redu, lahko pa se kdo drug na forumu pregleda, ce sem kaj spregledal. Preveri tudi, ce imas koncno temperaturo prav izracunano.

skrat

Odgovor Napisal/-a skrat »

Ija končna temperatura bi morala bit prava (mam rezultate) ampak tale sprememba entropije ma pa dela probleme.

Mam pa še eno vprašanje: 0,1kg vofdika je na začetku pri temperaturi 20°C in pri tlaku 1 bar. Pri neki spremembi dovedemo plinu toploto 5000J, medtem ko opravi plin delo 3500J. Kolikšen je končni tlak plina, če je končna prostornina 3 m^3? Poznamo še razmerje specifičnih toplot, ki je 1,4.

Bi me zanimalo samo če je rezultat z manjšim tlakom kot je začetni smiseln?

Uporabniški avatar
Aniviller

Hm, no pa poglejva. Koncni tlak bo
\(p_2=\frac{m R T_2}{V_2 M}\)
kjer je vse podano, razen \(T_2\), ki jo dobis iz dejstva, da je vsota prejetega dela in toplote enaka spremembi notranje energije, \(Q+A=m c_v \Delta T\). O naravi spremembe v resnici ne veva nic: ni nobena izmed tistih idealnih variant (adiabatno, izobarno, izohorno...). Naceloma lahko dobis karkoli.

Kje se pa zatakne pri entropiji? Je stevilsko rezultat narobe? Imas izpeljavo podano?

skrat

No, točno tako sem se lotil naloge in sicer ne vem zakaj sem pričakoval, da bo tlak narasel. No, na koncu dobim za rezultat 0,4bar in sem malo premislil o smiselnosti rešitve, ko sem nekak ugotovil, da ne vidim razlage ne zakaj bi bil tlak manjši ne zakaj bi bil večji.
Okej, sem samo mislil da česa ne vidim, čeprav bi moral. HVALA

Ja, številsko je bil rezultat napačen in sem našel napako. :) Eno temperaturo sem narobe vstavil. Vseeno HVALA.

skrat

Komet se giblje okoli Sonca po eliptičnem tiru. V periheliju je od Sonca oddaljen 0.3
AU, v afeliju pa 5.2 AU. V kolikšnem ćasu komet naredi en obhod? Kolikšna bi morala
biti hitrost kometa v afeliju, da bi bil tir krožen? Kolikšna bi morala biti najmanjša
hitrost kometa, da uide iz Sončevega sistema?

b primer: Kolikšna bi morala biti hitrost kometa v afeliju:

\(\frac{\Gamma }{m}=konst\)
\(r_{a}v_{a}=\sqrt{GMr_{0}}\)
\(v_{a}=\sqrt{\frac{GMr_{0}}{r_{a}^{2}}}=\sqrt{\frac{GMa(1-\varepsilon ^{2})}{a^{2}(1+\varepsilon )^{2}}}\)
Kjer je \(\varepsilon=0\) za krožnico in je hitrost v afeliju enaka:
\(v_{a}=\sqrt{\frac{GM}{a^}}\)

Ne vem pa kaj je zdaj ta a v enačbi, je to še vedno \(a=\frac{r_{a}+r_{p}}{2}\) al je to radij krožnice \(r_{a}\)?

Uporabniški avatar
shrink

Odgovor Napisal/-a shrink »

No, če je tir krožnica, je \(r_p=r_a\), kar jasno implicira \(a=r_a\).

skrat

Super, hvala.

No naslednje vprašanje bi blo super, če bi ga narisal ampak nimam pojma kje in kako, tako da bom poskusil pojasnit z besedami.

Če si predstavljamo trikotnik, kjer je Sonce v enem ogljišču, ter Zemlja in katerikoli notranji planet na drugih dveh. Kot alfa naj bo med zveznico sonce-venera in sonce-zemlja, kot beta pa med zveznico venera-sonce in zvenera-mars.

Kateri kot d je mišljen v izrazu za računanje svetlosti \(B=\frac{C(1+cosd))}{(VZ)^{2}}\) kjer je C neka konstana, z VZ pa sem označil dolžino daljice med Venero in Zemljo.
In kateri kot je E - elongacija?

V zapiskih mam namreč vse malo pomešano in nisem čist prepričan v pravilnost. Se kaj spremeni, ko govorimo o zunanjem planetu glede na Zemljo?

Uporabniški avatar
Aniviller

Hm, to je itak najbrz priblizek. Zna bit fazni kot (kot pri planetu).

urban2012

Odgovor Napisal/-a urban2012 »

Jaz bi prosil če bi mi lahko napisali že izpeljane formule za naslednje naloge( 1. letnik gimnazije).V prilogi so posamezne skice.
Formule naj bi bile v povezavi z navorom.
1. Dvižni most ima maso 500 kg in dolžino 4 m. Pripet je z vrvjo na oddaljenosti 2mm in oklepa kot 30°, kot prikazuje skica. Kolikšna je sila vrvi?
2. Kolikšna je sila v vrvici, ki drži odskočno desko v ravnovesju, kot prikazuje skica?
3. Drog dolžine 2 m in 18 kg mase je podprt kot kaže skica. Kolikšno utež z maso m moramo položiti na drug konec droga, da ta miruje.
Priponke
fiska 1.png
fiska 1.png (7.46 KiB) Pogledano 2345 krat

urban2012

Druga skica.
Priponke
fiska 2.png
fiska 2.png (6.78 KiB) Pogledano 2345 krat

urban2012

Prejšnja skica je bila za 3. primer.
Skica za drugo nalogo.
Priponke
fiska 3.png
fiska 3.png (9.31 KiB) Pogledano 2344 krat

Uporabniški avatar
Aniviller

1. Ravnovesje sil in navorov. Predvsem so pomembni navori v tem primeru, ker pri silah sila v osi poskrbi za ravnovesje. Vrtisce postavis v zacetek mostu (tam, kjer se vrti). Navor teze vrti v pozitivno smer z rocico l/2, ce je l dolzina mostu. Pri vrvici navor povzroca samo navpicna komponenta, ki je enaka \(F_v \sin\alpha =\frac12 F_v\), ki ima rocico l. Torej:
\(mgl/2-F_v l/2=0\)
\(F_v=mg\)

2. Samo zapisi navore glede na vrtisce. Naj bo plus vrtenje v desno (urin kazalec)
\(m_d g a/6+ m_m g (a/2+a/6)-F_v a/3=0\)
Izrazis:
\(F_v=(m_d/2+ 2m_m)g\)

3. Sklepam, da je tezisce droga se vedno v sredini. Potem je rocica sile teze droga "a", sila utezi pa "b/2-a". Takoj zapises
\(m(b/2-a)=M a\)
kjer je M masa droga in m masa utezi.

mmmmpiskotki

Odgovor Napisal/-a mmmmpiskotki »

Jaz bi prosil za pomoč z eno nalogo.
Mož z maso 75kg je za noge privezan z 25m dolgo prozno vrvjo na ograju mostu, ki je le 40m nad gladino vode. Ko skoci
z mostu, se zaustavi tik nad gladino vode. Moza obravnavamo kot tockasto telo. S koliksnim nihajnim casom t0 zaniha? kako dolgo enako debelo
vrv iz iste snovi potrebuje za skos zenska z maso 55kg, da se tudi ona zaustavi tik nad gladino.

Ne vem kako se lotit; predvidevam da ne morem iz te formule dobit ven k -> mg=kx?

Uporabniški avatar
shrink

Odgovor Napisal/-a shrink »

Naloge se lotiš z ohranitvijo energije: začetna potencialna energija se pretvori v končno kinetično (tik preden se vrv začne raztegovati) in nato v prožnostno: \(1/2k(\Delta x)^2\).

andreja995

Odgovor Napisal/-a andreja995 »

prosila bi za pomoč pri nalogah iz optike:

-zbiralna leča ima goriščno razdaljo 10 cm. Predmet postavimo tako, da dobimo pravo sliko, ki je 30 cm oddaljena od leče. Kaj moramo storiti, da dobimo dvakrat večjo pravo sliko? (Predmet premaknemo proti leči za 2.5 cm)

-predmet, ki je upodobljen na diapozitivu, je visok 2.0 cm, njegova slika na zaslonu pa 80 cm. Kolikšna je goriščna razdalja objektiva projektorja, če je razdalja med diapozitivom in objektivom 20.5 cm? (20 cm)

hvala

Odgovori