Program za tabele, grafe, itd.

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Na eMuli sem si "sposodil" vodič v .pdf za Origin 7.5. Imam inštaliran verzijo 8.0. Ali kak znalec ve, če je med različicama kaka bistvena razlika?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Mafijec napisal/-a:Na eMuli sem si "sposodil" vodič v .pdf za Origin 7.5. Imam inštaliran verzijo 8.0. Ali kak znalec ve, če je med različicama kaka bistvena razlika?
http://www.originlab.com/index.aspx?s=8&lm=245&pid=1029

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Ok, hvala.

Sicer pa se mi zdi, da Excel tudi omogoča računanje z napakami - sem slučajno videl nek tam narejen.

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Re: Program za tabele, grafe, itd.

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Sam tale Origin ima pa morda nek bug. Se mi zdi, da če je pri nekaterih vrednostih napaka 0, sploh ne izračuna naklona premice, napake, itd.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Program za tabele, grafe, itd.

Odgovor Napisal/-a shrink »

Mafijec napisal/-a:Sam tale Origin ima pa morda nek bug. Se mi zdi, da če je pri nekaterih vrednostih napaka 0, sploh ne izračuna naklona premice, napake, itd.
Lahko postaš log? Kakšne podatke si uporabil?

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Re: Program za tabele, grafe, itd.

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Vnesel sem tabelo, torej x, napako x, y in napako y. Povsod sem vpisal številke, različne od 0, le pri eni napaki y sem vnesel 0. In zaradi tega mi ni izračunalo naklona premice, ko sem dal Fit Linear. Kakšen log, lahko pošljem le .opj datoteko.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Program za tabele, grafe, itd.

Odgovor Napisal/-a shrink »

Mafijec napisal/-a:Vnesel sem tabelo, torej x, napako x, y in napako y. Povsod sem vpisal številke, različne od 0, le pri eni napaki y sem vnesel 0. In zaradi tega mi ni izračunalo naklona premice, ko sem dal Fit Linear. Kakšen log, lahko pošljem le .opj datoteko.
"Fit linear" se izvaja na podatkih x in y; podatkov o napakah algoritem ne potrebuje.

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Re: Program za tabele, grafe, itd.

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Mislim, da ne, samo večje so napake pri točkah, večja je napaka naklona premice, ne.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Program za tabele, grafe, itd.

Odgovor Napisal/-a shrink »

Mafijec napisal/-a:Mislim, da ne, samo večje so napake pri točkah, večja je napaka naklona premice, ne.
Slabo si razumel NIKKI-jev post: Regresijo izvajaš na osnovnih podatkih (x,y) (za "Linear Fit" - v tem primeru linearno regresijo - izbereš samo ta dva stolpca), stolpca z napakami služita le za upodobitev (napak pač).

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Re: Program za tabele, grafe, itd.

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Sem eksperimentiral v programu. Spremenil sem napako - povečal sem jo, prav tako se je povečela napaka naklona premice. Res pa je, da se koeficient naklona ne spremeni, če povečujem ali manjšam napake.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Program za tabele, grafe, itd.

Odgovor Napisal/-a shrink »

Mafijec napisal/-a:Sem eksperimentiral v programu. Spremenil sem napako - povečal sem jo, prav tako se je povečela napaka naklona premice. Res pa je, da se koeficient naklona ne spremeni, če povečujem ali manjšam napake.
Mogoče se ne razumeva: Funkcija "Linear Fit" za navadno linearno regresijo/fitanje potrebuje dvoje podatkov/dva stolpca (neodvisna spremenljivka, odvisna spremenljivka). Lahko se sicer izvede tudi utežena linearna regresija/fitanje, pri kateri je treba dodati podatke/stolpec o napaki odvisne spremenljivke; podatki o napaki neodvisne spremenljivke pa niso potrebni.

kosho99
Prispevkov: 36
Pridružen: 27.10.2011 16:06

Re: Program za tabele, grafe, itd.

Odgovor Napisal/-a kosho99 »

Zdravo,

kako v programu Origin pišeš funkcijo? npr. če imam tri stolpce A,B,C, v stolpcu C bi rad imel seštevek vrednosti stolpca A in B, npr. =A1+B1

Excel je zelo lepo pregleden program, kjer zlahka računaš, pišeš funkcije, načrtuješ grafe itd. zato je tudi tako razširjen v uporabi

Delal sem že z večimi programi, Mathcad, Wolfram Mathematica, sedaj Origin in moram povedati, da je Excel najbolj pregleden in preprost za uporabo, daleč najbolj kompliciran je Wolfram Mathematica, ta je očitno samo za kakšne matematike, plotanje v tem programu je res zafrknjeno, skos moraš pisat kodo, za vsako stvar, ki jo hočeš na grafu....

kosho99
Prispevkov: 36
Pridružen: 27.10.2011 16:06

Re: Program za tabele, grafe, itd.

Odgovor Napisal/-a kosho99 »

Ok, za druga področja ne vem, ampak za kemijsko tehniko je excel zakon

kosho99
Prispevkov: 36
Pridružen: 27.10.2011 16:06

Re: Program za tabele, grafe, itd.

Odgovor Napisal/-a kosho99 »

Princip delovanja programa Origin, ki ga ponuja Originlab je podoben Excelu, vendar je bolj kompliciran za uporabo.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Program za tabele, grafe, itd.

Odgovor Napisal/-a shrink »

Pa ne, da skušaš reklamirati Excel?

Res je, Excel je relativno preprost za uporabo, a kaj bolj resnega z njim ne moreš početi: že Origin je, čeprav je podoben Excelu, a težji za ga osvojiti, neprimerljivo boljši za manipuliranje in predočitev podatkov (da risanja matematičnih funkcij niti ne omenjam).

Odgovori