Hidrofobna interakcija lipidnih molekul in vode

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
amper
Prispevkov: 10
Pridružen: 25.12.2005 13:08
Kontakt:

Hidrofobna interakcija lipidnih molekul in vode

Odgovor Napisal/-a amper »

Ojla..

Ker sem opazil, da si lahko tu zelo razširim svoja obzorja, bi sedaj povprašal še za eno mnenje/komentar..

Dejstvo je, da je membrana celice zgrajen kot fosfolipidni dvosloj, kar pomeni, da njeno notranjost sestavljajo nepolarne molekule. Toda voda kot polarno topilo se tem mora, recimo, "zoperstavljati".

Kako ta hidrofobni efekt potem vpliva na entropijo sistema? Če sploh kaj (naj bi, no :) ) Oziroma.. kako ta hidrofobna inereakcija vpliva na "biofizikalno" stanje okoli membrane?

Hvala in lp

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Hidrofobna interakcija lipidnih molekul in vode

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Saj zato se pa tvorijo dvosloji. Zato, da nepolarni del molekul ne pride v stik z vodo.

amper
Prispevkov: 10
Pridružen: 25.12.2005 13:08
Kontakt:

Re: Hidrofobna interakcija lipidnih molekul in vode

Odgovor Napisal/-a amper »

Ja, sej. Kot posledica se tvori lipidni dvosloj.

Ampak.. Men tale entropija ni jasna, ker je baš ne štekam najbl. Kako pol to prehajanje vode, upoštevajoč hidrofobni efekt, vpliva na entropijo?

Bi lepo prosil, če bi se dalo tole razložit.. (pa še zraven par besed o entropiji, ker mi ni najbl jasna tale fizikalna količina :( )

lp

amper
Prispevkov: 10
Pridružen: 25.12.2005 13:08
Kontakt:

Re: Hidrofobna interakcija lipidnih molekul in vode

Odgovor Napisal/-a amper »

No, ker mi ne da tale "bonbonček" miru, sem dans pr zajtrku razmišljal naslednje :)

Če se entropija sistema povečuje, gre za ireverzibilen pojav. Torej: voda pa ves čas lahko prehaja tako v kot iz celice. To potem pomeni, da je sprememba tega sistema lahko le nič, saj v nasprotnem primeru cleica ne bi funkcionirala.

Samo: js tuki nisem upošteval, da voda potem nazaj prehaja zaradi Na/K črpalk, ki urejajo osmozne tlake, posledično prehajanje vode preko celice. Tele črpalke pa rabijo ATP za svoje delovanje.. Je potem še vseeno sprememba celotne entropije 0, kljub temu da sem zanemaril funkcijo črpalke?

Ali kako?

lp

M4RT1N
Prispevkov: 68
Pridružen: 5.11.2004 23:54
Kraj: Domžale
Kontakt:

Re: Hidrofobna interakcija lipidnih molekul in vode

Odgovor Napisal/-a M4RT1N »

No sedaj ko si prišel do ATP, mislim da si si sam odgovoril na vprašanje. Entropija v celici je že približno konstantna, ampak celice pač ne moreš obravnavati kot izoliran sistem.

SparkSeeker
Prispevkov: 9
Pridružen: 9.8.2007 13:35

Re: Hidrofobna interakcija lipidnih molekul in vode

Odgovor Napisal/-a SparkSeeker »

Halo!

Nimam ravno odgovorov, mam pa vprašanje.
Ker smo pri hidrofobnih stvareh. Zanima me zakaj ima milo hidrofobni in hidrofilni del, ce gledamo strukturo?

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Re: Hidrofobna interakcija lipidnih molekul in vode

Odgovor Napisal/-a Jurij »

milo je produkt hidrolize maščob z NaOH( pa tudi KOH). torej je ester maščobnih kislin in anorganskih baz:\(R-COONa\).
\(R-\) je dolga veriga ogljikovih atomov, in je zato netopna v vodi (hidrofobna). drugi del molekule, \(-COONa\) ima ionske značilnosti, v vodi namreč disociira (\(-COONa \longleftrightarrow -COO^- + Na^+\)), torej se v vodi topi in je hidrofilen.

SparkSeeker
Prispevkov: 9
Pridružen: 9.8.2007 13:35

Re: Hidrofobna interakcija lipidnih molekul in vode

Odgovor Napisal/-a SparkSeeker »

Ok, hvala za odgovor.

Odgovori