Fakulteta za fiziko

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Uporabniški avatar
Aniviller

Re: Fakulteta za fiziko

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ce mislis trdno snov, je to v bistvu sidrni predmet cetrtega letnika (podobno vlogo ima kot fizika 1/2). Predmet se osredotoca na to, kako iz mikroskopske zgradbe snovi lahko napovemo makroskopske lastnosti, kot so recimo dielektricnost, paramagnetnost, toplotna kapaciteta in najpomembneje, elektricne lastnosti (spektri fotonov, fononov, elektronov, polprevodniki,...). To je razmetano cez vse leto tako da ce vzames en semester ti bo nekaj od tega pac odrezalo. Lepo je vzeti oba semestra - za zaokrozeno izobrazbo, nujno pa ravno ni.

Jedrca so tako, tako. Odvisno od profesorja. Ce je profesor delckar, potem je do aprila teorija osnovnih delcev in na koncu en mesec jeder. Drugace je jeder lahko tudi vec. O uporabnosti bi se pa dalo razglabljat :) V glavnem, ce ti kvantna mehanika ne disi, potem tudi jedra ne bodo v redu.

Mikroprocesorji: ne hodis na vaje/predavanja, na koncu avgusta hodis 1 teden ali dva v laboratorij delat tisto nalogo, ustni je pa v bistvu to, da napises porocilo o tvojem projektu in ga profesorju predstavis v 15 minutah. V glavnem ne dela ti guzve med izpiti ker je cisto izven.

Modelska: ja, ce naloge ne oddas v roku ti zniza oceno (ker si lahko plonkal iz zagovorov kolegov), kar pa ne velja, ce delas naslednje leto. Tako da ce je stiska s casom lahko nalogo mirno pustis za absolventsko leto. Nekateri res delajo tudi 3 leta :)

mojanona

Odgovor Napisal/-a mojanona »

...vse nagaja, nic ne deluje, vecinoma po dve uri sedis in prepisujes neke stevilke iz sto let stare naprave, za katero nihce ne ve ce sploh pravilno meri in kaj naredijo tisti trije dodatni gumbi...
To je sicer res, ampak meni se zdi, da namen predmeta ni to, kako boš ti izmeru, ne vem, Hallovo konstanto na
pet decimalk, ampak, da dobiš filing, kako se poskuse sploh zastavi, pripravi in obdela. Prave zveze z realnimi eks.
seveda ne more imeti, toda po drugi strani tudi to velja za praktično vse predmete - študij ni nič drugega kot
"introductory course".
Je pa tudi za priznat, da velikokrat brezveze prepisuješ (po tem ko si enkrat nastavil vse potrebno za meritev) število
iz merila ob finem vrtenju nekega gumba tudi po eno uro (ali več). Bolj smotrno bi bilo, če bi vsako od vaj opremili/povezali z računalnikom, kjer bi zajemal podatke in jih po potrebi obdelal. Hočem reči, način obdelave nekako ne sodi v 21. stoletje več.

Z modelsko pa je tako...
To je predmet, ki ti verjetno (edino če si skrajno teoretično in anti-računalniško navdahnjen) največ da. Žal ima to, jaz bi vseeno rekel slabost, da ti pobere toliko časa, da bi lahko opravil še cel dodaten letnik faksa. Povečini je to razlog, da se ga študenti v velikem loku izognejo, bodisi ga zamenjajo ali vzamejo samo en semester. Žalostno je, da je predmet
ovrednoten s smešno malo točkami, in ga zaradi tega ne koristi pri potencialni kompenzaciji na račun nje.
Sicer je Aniviller odlično povzel ne prejšnji strani, dodal bi še samo to, da v primeru enosemesterske različice priporočam izbiro drugega semestra (najbrž se da zmenit). Prvi semester je prepogosto smo igranje z že delujočimi orodji, v drugem
pa se rešuje parcialne diferencialne enačbe, kar zahteva precej več rokodelstva (splošni algoritmi namreč niso implementirani, saj je diverziteta problemov res velika).

Uporabniški avatar
Cuzo
Kraj: in a galaxy far, far away...

Odgovor Napisal/-a Cuzo »

Ima kdo izkušnje ali informacije kako je, če ti za minimalno ne uspe priti v naslednji letnik (samo preverjam, drugače delam na tem, da mi bo :) ), ali se da kako zmeniti, da pri ponavljanju opravljaš predmete že za naslednje leto, ker res nimam želje eno leto gledati stropa :P

Popotnik

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Cuzo napisal/-a:Ima kdo izkušnje ali informacije kako je, če ti za minimalno ne uspe priti v naslednji letnik (samo preverjam, drugače delam na tem, da mi bo :) ), ali se da kako zmeniti, da pri ponavljanju opravljaš predmete že za naslednje leto, ker res nimam želje eno leto gledati stropa :P
Do sedaj je bilo tako, kako je na bolonjski, pa ne vem. Na univerzitetni je tudi tako, da v tem tranzitnem času narediš pogoje še za en višji letnik, kar pomeni, da uradno potem lahko en letnik preskočiš :lol: :lol:.

ZdravaPamet

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Praktikuma 2 ne moreš delati, če nimaš narejenega Praktikuma 1 in Analize 1 ter Fizike 1. Fizike 2 ne moreš delati (vpisati ocen v indeks), dokler nimaš narejene Fizike 1 (in morda Analize 1). Analize 2 ne moreš delati, dokler nimaš narejene Analize 1.

Popotnik

Praktikum II se je dalo delati tudi, če nisi imel Fizike I ali Analize I, Praktikum III pa tudi brez Analize II.

Uporabniški avatar
Cuzo
Kraj: in a galaxy far, far away...

Odgovor Napisal/-a Cuzo »

Mimogrede, kje se pa to zmeniš oz. urediš ?

Uporabniški avatar
Aniviller

Vse se odvija v referatu.

Popotnik

Fizikalna merjenja II ali Uporaba mikroprocesorjev? Kaj je boljša varianta?
Zadnjič spremenil Popotnik, dne 8.9.2009 20:28, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
Aniviller

Mikroprocesorji za teoretike in programerske navdusence. Merjenja pa SPLOH le ce si hud eksperimentalec.
Zadnjič spremenil Aniviller, dne 8.9.2009 20:33, skupaj popravljeno 1 krat.

Popotnik

Khm, lapsus. Mislil sem merjenja :oops:. Praktikum II je itak obvezen za vse :D, za IV sem se pa že odločil, da ga ne bom delal.

Popotnik

Glede na to, da se te tedne obetajo novi diplomatni na fiziki v Lj, sem naredil malo statistike diplom:

Povprečje diplomantov/leto v obdobju 2002-2008 je slabih 38, od tega le slabih 22 pravih fizikov (tu so tudi astronomi), slabi 4 pedagogi, 2 in pol meteorologa ter 9 in pol fizikalnih merilnih tehnikov (= VSŠ). Podatke sem našel na COBISS.

Še dve povprečji (za isto obdobje): EF: 677, FE&FRI: 375. :lol: :lol: :lol:

Popotnik

Kaj pa predmeti:
Geofizika
Radiacijska in reakt. fizika
Teorija gravitacije
Izbrana poglavja iz uporabne fizike
Kvantna mehanika II (tega mi sicer ne priporočajo)

Kaki so ti kaj?

ZdravaPamet

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Poslušal sem teorijo gravitacije in kvantno mehaniko 2. Zadnjo ti odsvetujem. Predava jo Norma Suzana Mankoč Borštnik. Teorijo gravitacije je letos predaval italijanski teoretični fizik Fernando de Felice. Predavanja pri njem so bila zares izvrstna. Zdaj jo spet predava Andrej Čadež. Na spletu lahko najdeš celo njegovo skripto. Je pa slog precej podoben tistemu iz analitične mehanike - vse bolj na pol.

Popotnik

Zakaj mi Kvantno mehaniko II vsi odsvetujete? :D

Andreja Čadeža ne poznam, za Analitično sem imel drugega. Kako pa zgleda izpit iz Teorije gravitacije? Ali ga ni in je zgolj kaka naloga?

Odgovori