Matematika

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
Matematika8

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a Matematika8 »

Pozdravljeni,

prosil bi, če bi mi lahko kdo vsaj malo nakazal kako bi se lotil reševanja naslednje naloge:

naj bosta X, Y standardno normalno porazdeljeni neodvisni slučajni spremenljivki. Polarne koordinate točke (X, Y) so določene polarno: X = r*cos(fi) in Y = r*sin(fi)
R >=0, -pi <= fi <= pi
S tem sta postali tudi R in fi slučajni spremenljivki. Določi njuni porazdelitvi

urban2012

Odgovor Napisal/-a urban2012 »

Ampak rezultati, ki jih dobim po vaših izračinih niso pravilni.

Uporabniški avatar
Aniviller

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

No očitno nekaj delaš narobe, ali pa verjameš v napačne rešitve. Izraz za f v temenu po poenostavitvi pride
\(f(x_T)=\frac{-29m^2+28m-8}{4(m-1)}\)
Najmanjša vrednost = -17:
\(-17=\frac{-29m^2+28m-8}{4(m-1)}\)
\(-68m+68=-29m^2+28m-8\)
\(29m^2-96m+76=0\)
rešitvi sta \(m=2\) in \(m=\frac{38}{29}\). Oboje je rešitev (v obeh primerih je m>1 in je torej ok). Lahko tudi preveriš - nariši si funkcijo. Vsaj, če si ti prav prepisal družino funkcij.

Največja vrednost = 2:
\(2=\frac{-29m^2+28m-8}{4(m-1)}\)
\(8m-8=-29m^2+28m-8\)
\(29m^2-20m=0\)
Rešitvi sta \(m=0\) in \(m=\frac{20}{29}\). Spet sta obe ok.

Uporabniški avatar
Aniviller

Matematika8 napisal/-a:Pozdravljeni,

prosil bi, če bi mi lahko kdo vsaj malo nakazal kako bi se lotil reševanja naslednje naloge:

naj bosta X, Y standardno normalno porazdeljeni neodvisni slučajni spremenljivki. Polarne koordinate točke (X, Y) so določene polarno: X = r*cos(fi) in Y = r*sin(fi)
R >=0, -pi <= fi <= pi
S tem sta postali tudi R in fi slučajni spremenljivki. Določi njuni porazdelitvi
No za fi res ni problem ;)

Določanje porazdelitve je enako menjavi spremenljivk v integralu:
\(\int_{-\infty}^\infty\int_{-\infty}^\infty \frac{1}{\sqrt{2\pi}}e^{-x^2/2}\frac{1}{\sqrt{2\pi}}e^{-y^2/2} {\,\rm d}x{\,\rm d}y\)
\(=\frac{1}{2\pi}\int_{-\infty}^\infty\int_{-\infty}^\infty e^{-r^2/2} {\,\rm d}x{\,\rm d}y\)
zdaj sem že pisal r^2=x^2+y^2 ampak manjka pa še transformacija spremenljivk (Jakobijan = r):
\(=\frac{1}{2\pi}\int_{-\pi}^\pi\int_{0}^\infty r e^{-r^2/2} {\,\rm d}r{\,\rm d}\phi\)
Integrand je separabilen na funkcijo r in funkcijo fi (=konstanta), torej sta spremenljivki neodvisni. Enostavno prebereš
\(\rho(r)=re^{-r^2/2}\)
in
\(\rho(\phi)=\frac{1}{2\pi}\)
pri čemer ti meje integracije povedo definicijsko območje spremenljivk.

Tole v obratno smer je znana Box-Mullerjeva metoda generiranja Gaussovskih števil (namesto inverza erf(x) rabiš enostavne logaritemčke).

Matematika8

Najlepša hvala!

urban2012

Prosil bi za pomoč:
Zapiši v ves treh oblikah enačbo parabole, ki poteka skozi točko B(-1,3), če je premica y= -1 njena tangenta, premica x=3 pa njena simetrijska os. (Kaj
to pomen i simetrijska os? Ali je to tako, da ti dve premici tvorita teme T(-1,3) ? )

Uporabniški avatar
Aniviller

Simetrijska os je najbolj očitno kaj je. To je pač premica čez katero je parabola simetrična in to je seveda skozi teme. Tangenta je pa vodoravna tudi v samo temenu (ekstrem!), tako da to ti takoj pove že, da je B teme parabole.

urban2012

Kako pa lahko kaj izračunam, če imam podano samo teme?

Uporabniški avatar
Aniviller

Dve točki imaš. Zavedel si me malo. Vrstni red komponent imaš narobe: B(-1,3) ni teme. Teme je T(3,-1), saj je y=-1. S temenom in dodatno točko se pa da. Zapišeš v temenski obliki kot \(y=a(x-x_T)^2+y_T\) kjer sem samo vzel centrirano parabolo ax^2 z neznanim koeficientom a, ter jo premaknil za xT v desno in yT navzgor (koordinatno izhodišče sem nesel v teme). Zdaj samo z B-jem določiš še neznani a.

urban2012

Katera točka na premici y=x+2 je najbližja koordinatnemu izhodišču? (kako naj se sploh lotim naloge)
Na abcisni osidoloči točko, da bo vsota kvadratov razdalj od točke T do točk A(4,5) in B(0,3) najmanjša. (Zanima me ali je rešitev: T(2,0). Če ni bi prosil da napišete postopek s številkami, da ugotovim, kje sem se zmotil.)

Uporabniški avatar
Aniviller

1) Načinov je več. Eden je čisto geometrijski - ker gre za premico, greš lahko kar z načrtovanjem, koti in trikotniki. Ali pa s tem, da poznaš pravokotnico na to premico skozi izhodišče (njen smerni koeficient je -1/k če je k smerni koeficient originalne premice, gre pa itak skozi izhodišče), in potem poiščeš presečišče teh dveh. Še en način je, da minimiziraš x^2+y^2 pod pogojem y=x+2.

2) T(x,0), minimiziraš (x-4)^2+5^2+(x-0)^2+3^2, kar je parabola 2x^2+8x+"nivažno", ekstrem je v temenu parabole, torej pri x=8/(2*2)=2. Oziroma ker seštevaš kvadrate, se y in x komponente razklopijo in dobiš zgolj povprečje x koordinat obeh točk.

Matematika8

Aniviller napisal/-a:
Matematika8 napisal/-a:Pozdravljeni,

R >=0, -pi <= fi <= pi
No za fi res ni problem ;)

Določanje porazdelitve je enako menjavi spremenljivk v integralu:
\(\int_{-\infty}^\infty\int_{-\infty}^\infty \frac{1}{\sqrt{2\pi}}e^{-x^2/2}\frac{1}{\sqrt{2\pi}}e^{-y^2/2} {\,\rm d}x{\,\rm d}y\)
\(=\frac{1}{2\pi}\int_{-\infty}^\infty\int_{-\infty}^\infty e^{-r^2/2} {\,\rm d}x{\,\rm d}y\)
zdaj sem že pisal r^2=x^2+y^2 ampak manjka pa še transformacija spremenljivk (Jakobijan = r):
\(=\frac{1}{2\pi}\int_{-\pi}^\pi\int_{0}^\infty r e^{-r^2/2} {\,\rm d}r{\,\rm d}\phi\)
Integrand je separabilen na funkcijo r in funkcijo fi (=konstanta), torej sta spremenljivki neodvisni. Enostavno prebereš
\(\rho(r)=re^{-r^2/2}\)
in
\(\rho(\phi)=\frac{1}{2\pi}\)
pri čemer ti meje integracije povedo definicijsko območje spremenljivk.

Tole v obratno smer je znana Box-Mullerjeva metoda generiranja Gaussovskih števil (namesto inverza erf(x) rabiš enostavne logaritemčke).
Zanima me samo še nekaj: fi je potem porazdeljen enakomerno zvezno? Kako pa r?

Uporabniški avatar
Aniviller

Pa saj sva direktno prebrala gostoti porazdelitve. Porazdelitev po fiju je seveda konstantna: \(\rho(\phi)=\frac{1}{2\pi}\), porazdelitev po radiju je pa tisti Gauss*konstanta (oziroma če daš u=r^2, vidiš, da je eksponentno po kvadratu radija).

Slončica

Odgovor Napisal/-a Slončica »

http://shrani.najdi.si/?2Q/eP/4faP6mPu/image.jpg

Rešujem integral rac. funkcije, a rezultat, ki ga dobim s svojim načinom reševanja, ni pravilen

Uporabniški avatar
Aniviller

No prvi korak (da daš dvojko spredaj) je ok. Potem pa narediš neumno menjavo spremenljivke, ki naredi več škode kot koristi, saj bi bilo tisti preostali x v imenovalcu pri dx treba izrazit s t-jem in to je res grdo. Zakaj ne zapišeš kot \(\frac{-3}{(x-1)^2}\) in integriraš kot potenčno funkcijo?

Odgovori