Mehanika (statika)

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Mehanika (statika)

Odgovor Napisal/-a =) »

end napisal/-a:
shrink napisal/-a:Lahko ti sicer rešimo nalogi, vendar je učenje na osnovi že rešenih primerov zelo neproduktivno.
Tu se pa ne strrinjam. Vedno se učim z rešenih primerov ob pomoči knjig s teorijo pa wikipedije... Pa se mi sistem obnese.
jaz pa se strinjam z shrinkom. Sistem zaprte knjige je najboljši. Ker takrat dobiš realno oceno svojega znanja. Seveda, če ne znaš potrebuješ nekaj - rešitve, postopek, sošolca, wikipedijo (kvarkadabro...haha :wink: ). Problem je v tem, če v rešitve pogledaš prezgodaj.... :lol: ...in dobiš lažen občutek, da itak že znaš, da sej si vedel...v bistvu pa se s "problemom" nisi dovolj dolgo ukvarjal, da bi ga zares osvojil.
ni dobro vse dobit na pladnju. (še posebaj ne pri takih predmetih kot je statika, kjer pravzaprav ni povedano nič novega. Le ponovitev Newtonovih pravljic...ki jih pripoveduje druga oseba...)
Zgodbica se vselej začne in konča enako:
Nekoč je bil matematični model... :wink:
................................in živel je v ravnovesju do konca svojih dni. :D

:lol:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Mehanika (statika)

Odgovor Napisal/-a shrink »

end napisal/-a:
shrink napisal/-a:Lahko ti sicer rešimo nalogi, vendar je učenje na osnovi že rešenih primerov zelo neproduktivno.
Tu se pa ne strrinjam. Vedno se učim z rešenih primerov ob pomoči knjig s teorijo pa wikipedije... Pa se mi sistem obnese.
Zgledi koristijo le za to, da se utrdijo teoretične osnove. Učenje zgolj na osnovi rešitev pa je ekvivalentno učenju na pamet; sicer je to tipično za tiste, ki pričakujejo, da se je fiziko mogoče "učiti s formulami" (pač v stilu: "Povej mi formulo, ki reši ta problem.").

end
Prispevkov: 89
Pridružen: 19.4.2009 15:03

Re: Mehanika (statika)

Odgovor Napisal/-a end »

Zato pa imam zraven knjige pa internet. So pa rešeni primeri zelo dobri zato da veš kaj sploh moraš znat. Če se učiš iz več virov (poleg tega so viri še v več jezikih) je dobro vedet kaj je zate pomembno. Ker da bi se naučil celotno wikipedijo bi mi vzelo preveč časa. :D

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Mehanika (statika)

Odgovor Napisal/-a shrink »

end napisal/-a:Zato pa imam zraven knjige pa internet. So pa rešeni primeri zelo dobri zato da veš kaj sploh moraš znat.
Za kampanjsko učenje verjetno koristi, če se naučiš par šablonskih primerov, ampak tako početje do znanja ne vodi.
end napisal/-a:Če se učiš iz več virov (poleg tega so viri še v več jezikih) je dobro vedet kaj je zate pomembno. Ker da bi se naučil celotno wikipedijo bi mi vzelo preveč časa. :D
Pomembne stvari narekuje program predmeta oz. sam predavatelj. Osebno pa preko wikipedije ne bi nikoli študiral, če pa bi kaj prebiral v celoti, bi to bil kvečjemu kak učbenik (še posebej tisti, ki ga priporoča predavatelj).

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Mehanika (statika)

Odgovor Napisal/-a =) »

end napisal/-a:Ker da bi se naučil celotno wikipedijo
študij prek wikipedije? ma neeee...
saj napak kar mrgoli.
wikipedija je fajn za stvari, ki si jih bolj na hitro, od daleč pogledaš...če te ravno zanima, ali pa ko kaj iščeš...
Jaz mislim, da ni dobro bit preveč razcepljen med 100 knjigami, internetom...Študiraš po eni knjigi (za katero veš, da je dobra, če ne najboljša)...ostale knjige so bolj "za zraven"...kot dopolnilo, morda drug pogled na stvar...na internetu so včasih dobre kakšne animacije, sheme, da snov tudi vizualno memoriraš...vendar je lahko v tem tudi problem, saj na internetu izgubiš veliko časa z brskanjem, klikanjem in če si snovi ne sprintaš, ali prepišeš jo pomoje pozabiš, še preden rečeš ibiljotntotnpopopatitntotn. :lol:....občutek pa imaš, da si bil
alesss napisal/-a:že celi dan za temi knjigami
kot moj brat......po treh urah učenja (ne vem, kako zdrži) ob sebi nima niti svinčnika...kaj šele papirja...

alesss
Prispevkov: 19
Pridružen: 11.7.2009 0:08

Re: Mehanika (statika)

Odgovor Napisal/-a alesss »

Kaj pa druga naloga? Jaz sem nekaj računal pa sem dobil obe sili ampak ne tak rezultat kot je v rešitvah. Evo kaj sem jaz naredil:

Najprej ravnovesje sil v X smeri: -F1*sin30+F2*sin30-F3*sin45+F4*sin45=0
Potem sem zračunal, kar mam (F3=200N, F4=100N) in dobil F2= F1 + 71N

in še ravnovesje v Y smeri: F1*cos30+F2*cos30-F3*cos45-F4*cos45=0
in spet zračunal in dobil: F2=-F1 + 212N


potem vstavim eno enačbo v drugo in dobim: F1 = 212 - 71/2 ; F1= 71 N

Kaj sem zaj.....?

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Mehanika (statika)

Odgovor Napisal/-a =) »

alesss napisal/-a: Najprej ravnovesje sil v X smeri: -F1*sin30+F2*sin30-F3*sin45+F4*sin45=0
prav
alesss napisal/-a:F2= F1 + 71N
narobe...spregledal si 1/2 spredaj ..
1/2 (F2 - F1) - 50√2 = 0

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Mehanika (statika)

Odgovor Napisal/-a =) »

alesss napisal/-a: in še ravnovesje v Y smeri: F1*cos30+F2*cos30-F3*cos45-F4*cos45=0
spet prav
alesss napisal/-a:in spet zračunal in dobil: F2=-F1 + 212N
in spet narobe - ista napaka kot prej... :arrow: upoštevat moraš še cos30.
Kar sam zapiši enačbo.

opažam da te kalkulator ovira...
nasvet - vstavi raje natančne vrednosti sin in cos....
sin 0 = cos 90 = 0
sin 30 = cos 60 = 1/2
sin 45 = cos 45 = √2/2
sin 60 = cos 30 = √3/2
sin 90 = cos 0 = 1

in šele na koncu poračunaj...

alesss
Prispevkov: 19
Pridružen: 11.7.2009 0:08

Re: Mehanika (statika)

Odgovor Napisal/-a alesss »

Ja, ampak a ni tako: F2/2 = F1/2 + 50√2 ; (dvojke se pokrajšajo in pride isto)
F2 = F1 + 50√2

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Mehanika (statika)

Odgovor Napisal/-a =) »

alesss napisal/-a:Ja, ampak a ni tako: F2/2 = F1/2 + 50√2 ; (dvojke se pokrajšajo in pride isto)
F2 = F1 + 50√2
hehe... :D skoraj......
če zmnožiš levo in desno stran enačbe F2/2 = F1/2 + 50√2
z 2
dobiš
2*(F2/2) = 2*(F1/2 + 50√2)
2/2 *F2 = 2/2 *F1 + 50 * 2 *√2
torej F2 = F1 + 100√2

škoda, da ti dela tako osnovna matematika probleme...priporočam ti, da si še enkrat pogledaš računanje z ulomki. Nič ti namreč ne pomaga, da znaš izpostavit problem, ne znaš ga pa izračunat...(poglej si kakšen učbenik za 8.razred...)

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Mehanika (statika)

Odgovor Napisal/-a =) »

http://www.educa.fmf.uni-lj.si/izodel/s ... znanje.htm
reši to (razen prve naloge), da vidiš pri čem si...

alesss
Prispevkov: 19
Pridružen: 11.7.2009 0:08

Re: Mehanika (statika)

Odgovor Napisal/-a alesss »

Kako se zračuna cos(alfa)=20/63,2 ?

Naloga je drugače takšna: a=20cm, b=60cm izračunaj kot alfa.
Slika

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Mehanika (statika)

Odgovor Napisal/-a shrink »

alesss napisal/-a:Kako se zračuna cos(alfa)=20/63,2 ?

Naloga je drugače takšna: a=20cm, b=60cm izračunaj kot alfa.
Slika
Namig: Raba kotnih funkcij pri pravokotnem trikotniku. Kot dobiš z rabo obratnih kotnih funkcij (npr. \(\arccos\)).

alesss
Prispevkov: 19
Pridružen: 11.7.2009 0:08

Re: Mehanika (statika)

Odgovor Napisal/-a alesss »

To vem da je arc obratno ampak jaz ne dobim prav.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Mehanika (statika)

Odgovor Napisal/-a shrink »

Seveda ne dobiš prav, če pa si dobil komplementaren kot, t.j. \(90^\circ - \alpha\).

Odgovori