Nalogi iz termodinamike

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
KoSamJa
Prispevkov: 3
Pridružen: 19.3.2007 23:07
Kraj: H.C.
Kontakt:

Nalogi iz termodinamike

Odgovor Napisal/-a KoSamJa »

LP

1.problem:
V zaprti posodi volumna 1.2m3 zavzema polovico volumna vrela voda, drugo polovico pa suha para tlaka 5bar. Posoda ni izolirana in se temperatura izenaci s Tok=25C. Suhost po ohlajanjeu in izguba dela zaradi nepovracljivosti?
2.problem:
Pregreti pari tlaka 3 bar in temp. 350C dodamo vrelo vodo tlaka 3bar tako, da na izhodu iz mešalne komore dobimo suho paro. Koliko vrele vode moramo dodati na kg pregrete pare?

Hvala za Vašo pomoč. Predvsem me zanimajo ideje in zakaj tako, številke so irelevantne.

ikum
Prispevkov: 20
Pridružen: 17.7.2009 21:23

Re: Nalogi iz termodinamike

Odgovor Napisal/-a ikum »

Moram priznat, da kot fiziku pojma suha in pregreta para nista znana ali sem ju ze pozabil. Lahko prosim poves definiciji oz. poves kje ju najdem na netu, po moznosti.

Uporabniški avatar
fogl
Prispevkov: 546
Pridružen: 7.11.2004 20:25
Kraj: Radovljica

Re: Nalogi iz termodinamike

Odgovor Napisal/-a fogl »

Suha para je para, ki ima temperaturo enako vrelišču.
Pregreta para ima temperaturo višjo od temperature vrelišča.
Obstaja pa tudi mokra para, ki je zmes suhe pare in vrele kapljevine.

Vsa stanja izračunaš iz mešalne enačbe (ali kako se temu reče) in entalpij, ki jih prebereš v tabelah. Izgube zaradi nepovračljivosti pa predstavlja razlika entropij začetnega in končnega stanja. Entropije ravno tako prebereš v tabelah.

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Nalogi iz termodinamike

Odgovor Napisal/-a =) »

haha...kateri pojmi.. :P
fogl napisal/-a:Suha para je para, ki ima temperaturo enako vrelišču.
Pregreta para ima temperaturo višjo od temperature vrelišča.
Obstaja pa tudi mokra para, ki je zmes suhe pare in vrele kapljevine.
Mi smo vedno povedali v katerem agregatnem stanju je in zraven dodali temperaturo...
Za mokro paro, smo rekli, da imamo pri temp. vrelišča toliko kapljevine, toliko plina...

torej če že izbiram, se (čeprav imata isto temp.) raje spečem z mokro paro kot s suho... :lol:

Odgovori