Nedoločeni integral

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
delta
Prispevkov: 422
Pridružen: 19.8.2009 14:16

Nedoločeni integral

Odgovor Napisal/-a delta »

Zanima me, če zna kdo rešit tele integrale:
\(\int{\frac{ln(\cos x)}{\cos^2x}}dx\)

\(\int\frac{1}{3-3\sin^2x +5\cos x}dx\)

\(\int\frac{cos 3x}{cos^2 x}dx\)

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Nedoločeni integral

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

1. per partes (odvajaj logaritem)
2. ce ne gre drugace, univerzalna substitucija (tangens polovicnega kota).
3. razpisi stevec

delta
Prispevkov: 422
Pridružen: 19.8.2009 14:16

Re: Nedoločeni integral

Odgovor Napisal/-a delta »

Po nekaj računanja dobim integral:

\(\int{\frac{sin^2 x}{cos x}}dx\), poskusila sem uporabiti \(cos^2 x= 1- sin^2 x\) in substitucijo \(t=sin x\), vendar ne pridem do rezultata, kako bi se še lahko lotila tega integrala?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Nedoločeni integral

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Za vse trigonometricne integrale velja: ce ne gre drugace: univerzalna substitucija t=tan(x/2).

Mislim da bo najlazje, ce najprej naredis \(\sin^2 x=1-\cos^2 x\) in resujes \(\int\frac1{\cos x}{\,\rm d}x\).

Uporabniški avatar
ami
Prispevkov: 82
Pridružen: 30.6.2009 19:16
Kontakt:

Re: Nedoločeni integral

Odgovor Napisal/-a ami »

\(\int{\frac{ln(\cos x)}{\cos^2x}}dx\)

\(u = \ln(\cos(x))\)
\(du = -\frac{\sin x}{\cos x}\)

\(dv = \frac{1}{\cos^2 x}\)
\(v = \tan x\)

Perpartes:
\(u v - \int v du\)

zdej rabis samo se uni noter integral zracunat:
\(- \int \frac{\sin^2 x}{\ cos^2 x} dx = - \int \frac{1 - \cos^2 x}{\ cos^2 x} dx = - \int ( \frac{1}{\ cos^2 x} - 1 ) dx = x - \tan x + C\)

Samo upam, da nisem kje falila po poti.

delta
Prispevkov: 422
Pridružen: 19.8.2009 14:16

Re: Nedoločeni integral

Odgovor Napisal/-a delta »

Hvala, sedaj mi je dosti bolj jasno,;) še vedno pa ne vem kako bi rešila integral \(\int\frac1{\cos x}{\,\rm d}x\) in drugi integral (kako uporabiš tg x/2, mogoče kaj prav pride \(\frac{1}{cos^2 x}=1 + tg^2 x\)) ? Lp

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Nedoločeni integral

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

ami: Aha, to je pa bolj smiselno. Jaz nisem sel racunat in sem predpostavil pravilnost izraza
delta napisal/-a:\int{\frac{sin^2 x}{cos x}}dx
Malo pazi kaj delas :)

Zadnji integral:
\(\cos 3x=\cos^3 x-3\sin^2 x \cos x=4\cos^3 x-3\cos x\)
Tukaj bo pa res opravka z integralom \(\int\frac 1{\cos x}{\,\rm d}x\).

tangens polovicnega kota pac vzames za novo spremeljivko "t": ta je dobra zato, ker se diferencial, kosinus in sinus vsi zapisejo s "t" brez korenov. Bo pa mogoce bolje da sama izracunas, ker je to najboljsa vaja za razumevanje.

delta
Prispevkov: 422
Pridružen: 19.8.2009 14:16

Re: Nedoločeni integral

Odgovor Napisal/-a delta »

Aniviller, hvala za razlago :D , uporabila sem \(t= \tan x/2\) in dobila \(\cos x= \frac{1-t^2}{1+t^2}\) in \(\sin x=\frac{2t}{1+t^2}\), to sem vstavila v integral in po nekaj računanja dobila integral rac. funkcije \(\int{\frac{1+t^2}{5t^4+12t^2-8}}\) tu sem razbila števec in računala vsak integral posebej, vendar ne pridem do rezultata (diskriminanto dobim D=304), ne vem kako bi se to dalo rešiti.

Pri nekem drugem integralu sem za novo spremenjivko vzela \(u^2=1-t^2\) poračunan integral je \(I=-u\), če vstavim \(u\) dobim \(I=-(\pm\sqrt{1-t^2})\), rešitev naloge je: \(-\sqrt{1-t^2}\), zanima me, na podlagi česa se tu odločimo za predznak +?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Nedoločeni integral

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Predznak ponavadi vzames plus ze na zacetku. To je v celoti tvoja izbira, ker s tem sploh definiras kaj je u. \(u=\sqrt{1-t^2}\) ni ista spremeljivka kot \(u=-\sqrt{1-t^2}\). Ce gres ze od vsega zacetka noter s koreni, je povsod jasno, od kod kaksen predznak.
Zavedat se moras tudi, da vsaka substitucija v integralu velja samo v monotonem obmocju. Substitucija t=x^3-x recimo velja lahko samo pri integracijskem obmocju na enem izmed treh monotonih obmocij. V primeru u^2=1-t^2 primeru recimo so dovoljeni samo t med 0 in 1 ALI med -1 in 0. Oboje pa ne.

Se enkrat preracunaj tisti integral. Ne vem tocno o katerem govoris ampak ce gres 1/cos x:
\(\int \frac{1}{\cos x}{\rm d}x=\int\frac{2}{(1+t^2)}\frac{1+t^2}{1-t^2}{\rm d}t=\int\frac{2}{1-t^2}{\rm d}t\)
Ce mislis pa tistega z grdim imenovalcem je pa:
\(\int\frac{1}{3\cos ^2 x+5\cos x}{\rm d}x=\int\frac{2}{(1+t^2)}\frac{1}{3(1-t^2)^2/(1+t^2)^2+5 (1-t^2)/(1+t^2)}{\rm d}t\)
\(=\int\frac{2(1+t^2)}{3(1-t^2)^2+5 (1-t^2)(1+t^2)}{\rm d}t\)
\(=\int\frac{2(1+t^2)}{3t^4-6t^2+3+5-5t^4}{\rm d}t\)
\(=-\int\frac{1+t^2}{t^4+3t^2-4}{\rm d}t=-\int\frac{1+t^2}{(t^2-1)(t^2+4)}{\rm d}t\)
Upam da nisem se jaz kaksne neumnosti naredil zdaj.

delta
Prispevkov: 422
Pridružen: 19.8.2009 14:16

Re: Nedoločeni integral

Odgovor Napisal/-a delta »

Sedaj mi je jasno , zadnji integral sem poračunala in je prav (ni nobene neumnosti;)) Še enkrat hvala!

delta
Prispevkov: 422
Pridružen: 19.8.2009 14:16

Re: Nedoločeni integral

Odgovor Napisal/-a delta »

Imam problem pri reševanju integralov racionalnih funkcij: zanima me, kako točno se 'niža stopnje v imenovalcu'
Za integral \(\int\frac{2x+3}{x^3(x+1)^2}}dx\) velja, da \(=\frac{Ax^2+Bx+C}{x^2(x+1)^1}+Dln\mid x\mid + Eln \mid x+1\mid+F\), A,B,...so konstante, ki jih potem poračunamo.

Imam nek drug integral:
\(\int{\frac{1}{8}\frac{(1+t^2)^3}{(1-t)^4(1+t)^4 t^4}}dt\), (konstanto izpostavim pred integral) zanima me, če lahko nižamo za več kot eno stopnjo, oz., če lahko napišem:

\(={\frac{At^2+Bt+C}{(1-t)(1+t)t}}+D\ln \mid 1-t\mid + E\ln \mid 1+t\mid + F \ln \mid t \mid + G\)
Lp

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Nedoločeni integral

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Parcialni ulomki!! Vsaka racionalna funkcija ce ima imenovalec razlicne nicle, se da zintegrirat v arkus tangense in logaritme.

delta
Prispevkov: 422
Pridružen: 19.8.2009 14:16

Re: Nedoločeni integral

Odgovor Napisal/-a delta »

Ja, to vem (znala bi narediti, če ne bi bilo 'na 4'), stopnje v imenovalcu znam zmanjšati na ta način(nerazcepnih kvadratnih polinomov nimam), dobim tole dolgo formulo):

\(\int{\frac{1}{8}\frac{(1+t^2)^3}{(1-t)^4(1+t)^4 t^4}}dt\)=\(\frac{A}{(1-t)^3}+\frac{B}{(1-t)^2}+\frac{C}{(1-t)}+D\ln \mid 1-t\mid}\)\(+\frac{E}{(1+t)^3}+\frac{F}{(1+t)^2}+\frac{G}{(1+t)}+H \ln \mid 1+t \mid\) \(+ \frac{I}{t^3}+ \frac{J}{t^2 } + \frac{K}{t} + L ln \mid t \mid + M\)

Najbrž se da to zapisati še na kakšen krajši način..?
Za prvi integral, ki sem ga napisala včeraj, se za eno stopnjo zmanjšajo stopnje v imenovalcu, kako pa bi naredili v tem primeru,...? če bi zmanjšali samo za eno stopnjo, bi v števcu dobili polinom stopnje 8 (kar pomeni 9 koeficientov), ali je to pravilna pot?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Nedoločeni integral

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

No... najprej das na parcialne ulomke, pol integriras. Tko da A,B,C,... so ze doloceni pol. Drugace ni cudno da je dolg izraz, ce je imenovalec 12. stopnje. Edino logaritme lahko skupaj das. Pa ce so res podobni imenovalci jih lahko nazaj skupaj das (tiste z (1-t) na razlicne potence recimo).

Drugace pa ja - ce hoces samo za nekaj stopenj nizat, ostalo pustis v enem kosu, pa stevec mora imeti eno stopnjo manj kot imenovalec.

Odgovori