Sistematična in slučajna napaka!

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
2ins
Prispevkov: 2
Pridružen: 8.12.2009 15:49

Sistematična in slučajna napaka!

Odgovor Napisal/-a 2ins »

Pozdravljeni!

Prosil bi za pomoč - zanima me kako se izračunajo napake, ko imamo obe vrsti napak - sistematično in slučajno.

Primer: merimo presek dolge cevi na večih mestih (na 1., 2., ..., 10) saj želimo izračunati povprečno vrednost preseka in napako meritve!
Merilo naj ima slučajno napako 0,1 mm, vrednosti pri meritvah(premeri), ki jih dobimo so npr. 10,01 mm, 10,33 mm, 9,82 mm, itd. Zanima me postopek - ali se upoštevata obe napaki(se seštejejo?) in če ne kako je s tem - katera se kdaj upošteva(je pomembna relativna napaka?)!

Upam, da sem pravilno zastavil tole teoretično vprašanje.
Zahvaljujem se vsem za podane odgovore! LP

2ins
Prispevkov: 2
Pridružen: 8.12.2009 15:49

Re: Sistematična in slučajna napaka!

Odgovor Napisal/-a 2ins »

Pardon - Merilo naj ima sistematično napako 0,1 mm, ...

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Sistematična in slučajna napaka!

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Sistematicna napaka je napaka v umeritvi naprave. Matematicno se ne da o njej prakticno nic povedat. Dolocis jo lahko le z umerjanjem - primerjavo meritev z referencnimi vrednostmi (recimo izmerjenimi z boljso metodo ali teoreticnimi pricakovanji).
Ce jo poznas, potem jo najprej odstejes od dobljenih meritev, od tam naprej pa delas normalno. Ce sistematicne napake ne poznas, potem bo meritev pac narobe. Iz statistike se pa tega ne bo videlo.

strela
Prispevkov: 47
Pridružen: 9.12.2015 19:02

Re: Sistematična in slučajna napaka!

Odgovor Napisal/-a strela »

Je lahko realno, da sistematične napake nimaš?
Kaj pa npr. pri instrumentih, ki jih ne moreš umerit- npr. meritveni program na računalniku- se razume, da ga pred merjenjem kalibriraš. Potem takem tudi nimaš sistematične napake (računalnika) ali je zanemarljivo majhna?

Odgovori