Latex

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
prog
Prispevkov: 20
Pridružen: 23.9.2009 10:13

Latex

Odgovor Napisal/-a prog »

V Latexu pišem tabelo podatkov, ki sem jih dobil iz različnih virov. Vsakemu podatku bi rad dodal vir s pomočjo \footnote opcije. Do tu vse v redu. Sedaj imam tabelo in takoj pod njo navedene vire. Ker pa je virov veliko, jih nočem imeti naštetih enega pod drugim temveč v vrstici, torej ne
1. vir 1
2. vir 2

temveč

1. vir 1; 2. vir 2

Kako bi to dosegel?

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Latex

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Mene pa zanima, zakaj mi slike pokvarijo strukturo dokumenta? Če ne želim, da se kaj polomi, moram med zaporedne slike dodajati

Koda: Izberi vse

\pagebreak
. V nasprotnem primeru se mi naslovi, podnaslovi, itd. prikazujejo tam, kjer se ne bi smeli.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Latex

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ne vem tocno kaj je narobe in kako vstavljas slike.

\begin{figure} poskusa slike razporediti na cim lepsi nacin - ne prevec skupaj, najrajsi vsako na svojo stran. Slike ni nujno da so tocno tam kjer jih vneses ampak nekje v blizini... dobro napisan dokument je tak, da pozicija slik ni tako pomembna.

Nekaj lahko manipuliras s tem da imas \begin{figure}[h] (za "here" - lahko pa tudi p da so na posebni strani, t za top, b za bottom in lahko das klicaj zraven da reces da je se bolj nujno da je tam).

\pagebreak
gre na novo stran in ne forsira da se vse slike prej prikazejo. Po drugi strani
\clearpage
forsira prikaz vseh slik ki cakajo na prikaz in gre potem na novo stran. To naredis recimo ce hoces da slike ne rinejo v naslednje poglavje.

Ce slik ne vstavljas s figure, potem so v tekstu direktno tam kjer jih das in imajo isto funkcijo kot crka (niti v novo vrstico ne gre ce ni tako napisano). Tega se ne pocne, razen v posebnih primerih ko slika res sodi tja.

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Latex

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Odlično, hvala! \clearpage pomaga. Slike se mi ne forsirajo več v naslednje poglavje!

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Latex

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Imam vprašanje - ali pozna kdo LaTeX template za pisanje plonkcev? Do sedaj sem za to sicer uporabljal MS Word :oops:. Drugač povedano, iščem tak template, da bom lahko gor napisal čimveč enačb, tudi komentarjev in označb poglavij, a brez kakih praznih vrstic, obrob ob straneh lista, ipd.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Latex

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Hehe.... no, LaTeX je v osnovi narejen tako, da je stvar cim bolj pregledna. Seveda se da vse naredit (ker imas v principu na voljo programski jezik), ampak se moras bolj matrat da naredis grdo (obratno kot word - tam je v osnovi grdo in se matras kot zival ce hoces naredit kaj pametnega).

Geometrijo robov lahko nastavis, recimo \usepackage[opcije]{geometry}, zmanjsas font (obnasanje fontov v LaTeXu je rahlo bolj komplicirano kot drugje - so lepsi in bolj splosni, ampak imajo glede velikosti sibke tocke, predvsem zato, ker v casu, ko je Knuth pisal TeX, resnih fontov in formatov za opis fontov ni bilo), in ce das v dva (ali vec) stolpcev, prides dokaj blizu zeljeni zadevi.

Nenazadnje lahko v tem formatu (font 10, 2 stolpca, ozki robovi) zadevo napises, nakar natisnes dobljeni pdf na nacin 4 ali 8 strani na stran. Tako dobis veliko kolicino snovi na en a4 format.

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Latex

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Hvala :D, tisto z robovi sicer znam (sem že template za seminar in poročila korigiral), samo pač sprašujem, če obstaja kak splošen template za to zadevo. Samo vseeno se mi zdi, da je za tako stvar Word še vedno primernejši. Sicer pa teh plonkcev zaenkrat ne potrebujem več :).

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Latex

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Aja še tko mimogrede - a obstaja kaka spletna stran s kakimi best templati ever? Zdaj sem jih sicer dobival z vseh vetrov pa sam malce popravljal in nikoli bil ziher, če je to primerno za kaj bolj resnega od faksa. Sicer sem zdaj na netu našel tole:

http://www.howtotex.com/templates/

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Latex

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Tale link ni slab. Sicer je res skoda, da so ti templati razmetani naokrog in moras malo googlat da kaj najdes - ampak do tega pac pride, ker vsak uporabnih hitro zmece skupaj svoj template iz razlicnih kosckov, najdenih po internetu :)

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Latex

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Ali kdo ve, če obstaja kak dodatek za kak (TeXworks) Latex urejevalnik ali pa kar za sam jezik Latex? Tu mislim na takega, ki bi mi pomagal pri vnosu slovenskih črk. Rad bi kar normalno vpisal notri 螚ȎŠ brez da bi notri tolkel še ukaze \v{c} ali pa "c.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Latex

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Seveda.
\usepackage[utf8]{inputenc}
Na nekaterih nestandardnih (windows predvsem) LaTeX paketih je mogoce utf-8 namesto utf8.

Mogoce zveni nepotrebno to omenit, glede na to da cel svet uporablja utf8 ze leta in leta... ampak vcasih se vedno vidim kake windows urejevalnike teksta, ki ne znajo spravit utf8 teksta, tako da malo pazi.

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Latex

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Super, deluje! Hvala ti. In ja, unicode res že dolgo časa obstaja, toda nisem vedel, da je šel tudi LaTeX v korak s časom.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Latex

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Seveda gre v korak s casom... starost mu samo zagotavlja stabilnost in izpopolnjenost. Edina morebitna zoprnost je, da vecina LaTeX distribucij ne uporablja direktno TTF fontov, kjer imas zaradi siroke uporabe dosti vec izbire (seveda je razlog, da ko je Knuth naredil TeX, tudi fontov ni bilo in je napisal se metafont, ki pa se zal ni prijel v sirso uporabo).

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Latex

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Kako se iz Mathematice da slike v LaTeX?

Ja vem, grem na sliko in potem Save Graphics As, ampak me zanima sledeče: v kako resolucijo se da sliko in v kakem formatu se ponavadi shrani? Je bolje prej nastaviti pravo resolucijo ali potem v LaTeXu z ukazom width?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Latex

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Najbolj smiselno je imeti vse stvari v vektorskih formatih (ce poenostavim: pdf, ce uporabljas pdflatex, eps ce uporabljas tradicionalni "latex" ukaz, ki ustvari dvi fajl). V tem primeru nikoli ne vidis "pikslov", je pa resolucija vseeno pomembna, ker vpliva na velikost fontov in debelino crt. Tako pdf kot eps imata spravljeno "naravno" velikost (v centimetrih), in ce ne podas width=... bo latex znal uporabit to notranjo informacijo, in bodo slike tocno toliksne kot si navedel.

Druga moznost so rastrske slike: to je pametno v primeru 3d grafov, se posebej v Mathematici, ker sicer sestavi ploskev iz mnozice majhnih trikotnikov: ogromen fajl in strasno dolgo izrisovanje strani pdf-ja. Za ta namen uporabi png (ta nima izgube kvalitete, tako kot recimo jpg). Tudi v tem primeru predlagam, da si izberes resolucijo (recimo 300dpi) in sirino v pikslih nastavis tako, da pri zeljeni sirini slike ravno prav. Trenutno nimam Mathematice pri roki ampak najbrz lahko kar nastavis dpi in velikost slike sama izracuna. Tudi LaTeX ima nek default za resolucijo rastrskih slik (mislim da 72dpi - zaslonska resolucija). Imajo pa png-ji tudi notranjo informacijo o resoluciji, tako da ce Mathematica to zna nastavit, bo vse v redu in width=... ne bo treba nastavljat.

Ce se zgodi, da moras vse slike skrcit ali raztegnit (sprememba postavitve strani), lahko uporabis potem scale=... in s tem ohranis vse slike v enaki resoluciji.

Odgovori