Hitrost elektrona, elektronvolt

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
Tasko
Prispevkov: 37
Pridružen: 10.3.2008 9:49

Hitrost elektrona, elektronvolt

Odgovor Napisal/-a Tasko »

1. NALOGA:

Kako izračunam hitrost elektrona?
Naloga:
Kolikšno hitrost ima elektron s kinetično energijo 1eV?
Moj (NAPAČEN) izračun:
Wk = 1eV
masa elektrona = 9,1 x 10⁻³¹ kg
-----------------------------------------------
Raćunal po enačbi: Wk = (mv²)/2
Rezultat: v = 1,4 x 10¹⁵ m/s > SVETLOBNA HITROST (c = 3 x 10⁸ m/s) ....torej NAPAČNO!
_____________________________________
2 NALOGA:
Koliko elektronvoltov meri povprečna translacijska kinetična energija molekule pri 20 °C?
Tega niti ne razumem, kaj šele, da bi znal izračunat...


Hvala za pomoč.

lp

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Hitrost elektrona, elektronvolt

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

1) sklepam da si popolnoma ignoriral vse enote in spregledal dejstvo da elektronvolt ni joule.

2) termicna translacijska energija: \(\frac{3}{2}kT\) (verjetno poznas obliko za plin, preracunano na maso, namesto na en delec: \(W_n=\frac{3}{2}m c_V T\)).

Bolj podrobno: vsak kvadratni clen v energiji molekule prispeva \(\frac{1}{2}kT\) k povprecni energiji zaradi termicnega gibanja (ekviparticijsko nacelo). V treh dimenzijah imas translacijski del kineticne energije \(\frac{m v_x^2}{2}+\frac{m v_y^2}{2}+\frac{m v_z^2}{2}\) - trije cleni.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Hitrost elektrona, elektronvolt

Odgovor Napisal/-a shrink »

1. naloga: Očitno si slabo pretvarjal eV v J. 1 eV=1.6*10^(-19) J.

2. naloga: Kar lepo po: http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hb ... er.html#c1

Tasko
Prispevkov: 37
Pridružen: 10.3.2008 9:49

Re: Hitrost elektrona, elektronvolt

Odgovor Napisal/-a Tasko »

1) Uf, kakšen lapsus. Ok, ta je potem rešena.
2) Tudi ta mi je sedaj jasna.

Tole pa je, kot izgleda, napaka profesorja? Podan je elektron s kinetično energijo 10⁶ eV (po pretvorbi: 1,6 x 10⁻¹³ J). Zanima nas ponovno hitrost delca, ki po znani enačbi pride v = 6 x 10⁸ m/s, kar seveda ne more biti prav.
Se zdi, da ima elektron podano previsoko kinetično energijo (morda je bilo mišljeno 10⁻⁶ eV, kar pride v = 600 m/s)

Ob tej nalogi, se mi je porajalo vprašanje, koliko je najvišja (realna) kinetična energija elektrona in koliko je najmanjša, lahko elektron stoji (torej, 0 eV -> v = 0)? :oops:

Hvala.

lp

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Hitrost elektrona, elektronvolt

Odgovor Napisal/-a shrink »

Tasko napisal/-a:1) Uf, kakšen lapsus. Ok, ta je potem rešena.
2) Tudi ta mi je sedaj jasna.

Tole pa je, kot izgleda, napaka profesorja? Podan je elektron s kinetično energijo 10⁶ eV (po pretvorbi: 1,6 x 10⁻¹³ J). Zanima nas ponovno hitrost delca, ki po znani enačbi pride v = 6 x 10⁸ m/s, kar seveda ne more biti prav.
Se zdi, da ima elektron podano previsoko kinetično energijo (morda je bilo mišljeno 10⁻⁶ eV, kar pride v = 600 m/s)

Ob tej nalogi, se mi je porajalo vprašanje, koliko je najvišja (realna) kinetična energija elektrona in koliko je najmanjša, lahko elektron stoji? :oops:

Hvala.

lp
Eh, ne, pri višjih energijah je treba upoštevati relativistični popravek:

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hb ... ng.html#c6

(prva zveza)

Odgovori