Hidromehanika

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
Rorschach
Prispevkov: 95
Pridružen: 2.6.2009 20:00

Hidromehanika

Odgovor Napisal/-a Rorschach »

Nekaj detajlov me zanima glede te naloge:

SlikaSlika

Navodilo: Votel kvader iz materiala z gostoto \rho1(ne vem zakaj mi formule noče napisat v Latex-u) je vrtljiv okrog tečaja A. Med kvadrom in betonsko steno je zrak. Določi gostoto kapljevine \rho2, pri kateri bo kvader v ravnotežju v taki legi da bo daljša stranica kvadra navpična. (podatki so v prilogi (š=širina...dimenzija pravokotna na papir))

Zanima me če sem prav izračunal FH (sila hidrostatičnega tlaka). Računal sem po formuli F_H=\rho g h_T S, pri čemer je h_T globina potopitve težišča telesa, S pa njegova ploščina. Jaz sem vzel za h_T polovico višine/globine, na katero deluje moj hidrostatični diagram, za ploščino enako, samo ta del na katerega deluje moj hidrostatični diagram. Je to prav? (pod nivojem podpore se levi in desni hidrostatični diagram odštejeta, zato ga tam niti nisem risal)

izračunam torej sile teže G, vzgona W in hidrostatičnega tlaka FH
enačim momente in dobim \rho2

Kako zdaj vem da je daljša stranica kvadra navpična? Sem to določil že s tem ko sem izračunal/določil dolžine ročic?
Če bi bila npr. r_G (ročica sile teže) daljša, bi to pomenilo da je kvader nekoliko nagnjen proč od stene in bi bila potem r_H krajša?

Odgovori