Pomoč pri mehaniki

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Uporabniški avatar
Lilly
Prispevkov: 8
Pridružen: 1.2.2011 19:16

Pomoč pri mehaniki

Odgovor Napisal/-a Lilly »

V četrtek(jutri) imam izpit iz mehanike, zato že kar nekaj dni rešujem naloge. Dosti sem jih že rešila, ostalo je pa tudi 13 takšnih, ki jih nisem znala. Če je kdo takšen, ki jih zna izračunati bi mu bila zelo hvaležna. :roll:

1. Izračunaj zavorno pot avtomobila z maso 1050 kg na klancu z naklonom n=12% pri vožnji navzdol s hitrostjo v=22m/s, če znaša koeficient trenja med cestiščem in pnevmatikami Kt=0,7. Kako hitro sme avtomobil voziti po klancu navzgor, če naj ima enako zavorno pot kot pri vožnji po klancu navzdol?

2. Kako hitro sme voziti avtomobil z maso 910 kg v ovinku s polmerom R=100m, če znaša medkolesna razdalja 2m, višina težišča 1,2m nad tlemi, koeficient trenja med pnevmatikami in cestiščem pa 0,5 ?

3. Največ koliko sme meriti naklon klanca, na katerem bomo ponoči parkirali vozilo z maso m=1000kg, če zaradi nizkih temparatur pričakujemo poledico in zmanjšanje koeficienta trenja med podlago in pnevmatikami vozila na vsega Kt=0,1 ? Kaj se zgodi, če vozilo dodatno obtežimo z maso Mt= 500kg ? Kolikšen sme biti naklon klanca v tem primeru?

4. Čoln pluje s hitrostjo 2,3 m/s. Njegov premec je neposredno preko potoka, ki teče s hitrostjo 1,2 m/s. Kolikšna je hitrost čolna glede na obalo. Kolikšna bo lega čolna glede na izhodišče, če je 3 s ?

5. Čoln, ki gre proti toku porabi 2 dneva, da pride na cilj. Za nazaj grede pa pluje s tokom in porabi en dan. Podana je bila hitrost čolna. Izračunaj hitrost rečnega toka ?

6. Škatlo potisnemo, da zdrsi po podlagi. Kako daleč bo drsela, če je koeficient trenja 0,20m in ima hitrost po potisku 4m/s ?

7. Koliko znaša srednja hitrost avtomobila, če ta vozi 15 min s hitrostjo 50km/h, pol ure s hitrostjo 70km/h, 10 min s hitrostjo 90km/h in 6 minut s 130km/h ?

8. Pilot želi odvreči tovor s humanitarno pomočjo na dogovorjeno lokacijo. Na kolikšni razdalji od cilja mora odvreči tovor, če leti na višini 150m s horizontalno hitrostjo v=216km/h ?

9. Avto vozi s hitrostjo v=90km/h, ko se nenadoma na oddaljenosti d=80m pojavi srna. Po reakcijskem času tr=1s prične avto zavirati s pojemkom a= 5m/s(na kvadrat). Čas, ki ga potrebuje srna da reagira znaša t=4s. Izračunaj naletno hitrost s katero bo avto trčil v srno?

10. Kdaj in kje bo vzletelo letalo z vzletno maso m=300 ton, če letalo enakomerno pospešuje s pospeškom a=1,8m/s(na kvadrat), vzletna hitrost vz pa znaša 180km/h ?

11. S kakšno hitrostjo in v kakšni smeri leti letalo glede na zemljo, če letalo glede na zrak leti s hitrostjo 140km/h proti severu, pri tem pa piha zahodni veter s hitrostjo 20km/h? Izračunaj tudi kolikšen kot mora biti smer leta, da bo letalo letelo v smeri severa.

12. Podan je enakokraki trikotnik z osnovnico a in krakoma 2a. Izračunaj težišče?

13. Na višini 300 metrov, pod kotom β=20 stopinj bo letalo odvrglo tovor. Izračunaj x in t ?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Pomoč pri mehaniki

Odgovor Napisal/-a shrink »

Naloge so tako elementarne, da večino rešiš v eni vrstici z uporabo standardnih enačb/zvez. Priporočam, da naštudiraš predmet tako, kot je treba in greš na kak kasnejši rok. Za v bodoče pa povej, kako si reševala, kje se ti zatika, česa ne razumeš, kajti na tem forumu pomagamo le pod pogojem, če se pokaže določen trud/iniciativa.

Uporabniški avatar
Lilly
Prispevkov: 8
Pridružen: 1.2.2011 19:16

Re: Pomoč pri mehaniki

Odgovor Napisal/-a Lilly »

Na kasnejši rok žal ne morem. In tud nekega upanja nimam, da bom nardila. Se pa vsaj trudim. :( Računanje mi gre res zelo težko (odkar pomnim zase), zato sem tudi prosila za pomoč. Dosti nalog sem rešila iz učbenika ampak le s pomočjo tega, ker sem videla po kakšnem postopku se računajo in rezulat sem lahko preverila. Teh 13 nalog pa nimam kje preverit...sem pa slišala da bodo podobne naloge v izpitu. :roll:
Če imam napisan postopek računanja mi je dosti lažje nalogo razumeti kot če jo začnem reševat iz nič. In ko jo razumem, potem jo tudi sama poskušam rešiti brez gledanja v rešitve.

Vseeno hvala...

Lp

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Pomoč pri mehaniki

Odgovor Napisal/-a problemi »

Lilly, po moje ne moreš pričakovati, da ti bo nekdo na forumu rešil trinajst nalog.

Jaz ti bom objavil stran, kjer boš lahko našla, po meni, zelo ustrezno razlago, kako se rešijo te naloge:

http://www.fpp.edu/~milanb/tpmeh/mehanika/

in

http://www.fpp.edu/~milanb/tpmeh/mg3/

Probaj malo sama naštudirati, pa če kaj ne bo šlo vparašaj tisto, česar res ne razumeš. Te naloge so dejansko, kot je že shrink rekel (v eni vrstici z uporabo standardnih enačb/zvez), preproste "ko pasulj".

Uporabniški avatar
Lilly
Prispevkov: 8
Pridružen: 1.2.2011 19:16

Re: Pomoč pri mehaniki

Odgovor Napisal/-a Lilly »

A ve kdo kje bi lahko dobila formule za enakomerno premočrtno gibanje, enakomerno pospešeno/pojemajoče gibanje, kroženje, vodoravni met, prosti pas, relativno gibanje, rezultanta in ravnotežje sil, sila podlage, trenja, trki....

Js mam take formule, da se nič ne znajdem iz njih. Nič ni razloženo kaj je kaj...sami neki F-ji, k-ji, R-ji...zato pa ne znam nič rešit. Joooj kako sem jezna in živčna...

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Pomoč pri mehaniki

Odgovor Napisal/-a problemi »

Ja brez F-jev, k-jev in ostalih -jev v fiziki oziroma mehaniki ne gre.

Ne stokaj, to vse najdeš na netu:
http://www.mojucitelj.net/resene-naloge ... a-snov/78/

Ali pa kar:
http://www.mojucitelj.net/resene-naloge ... fizike/13/

in malo pobrskaj.

Ali pa sprehod do prve knjižnice in si sposodi kaj od Hinka Šolinca ali/in Rudolfa Kladnika.

Uporabniški avatar
Lilly
Prispevkov: 8
Pridružen: 1.2.2011 19:16

Re: Pomoč pri mehaniki

Odgovor Napisal/-a Lilly »

Kako naj ne stokam ko se pa že tolk časa učim pa mi ne gre. In lahko je govorit nekomu, ki to obvlada. Js pač žal na tem področju nimam žilice, četudi se trudim v nedogled. Eno nalogo znam, če jo samo obrneš pa je ne bom znala več. A misliš, da sem ponosna na to, da sem tako neumna? :lol: Nisem ne...prav žalostno se mi zdi, da imam "talent" za jezike, pri računanju je pa čista tema.

Cel net sem obrnila, da bi dobila kakšne formule, ki so lepo razložene kot v prvem razredu, pa vsepovsod najdem samo eno ali dve osnovni formuli. In kaj potem? Belo gledam ko ne znam izpeljat še 30 ostalih formul, da bi sploh lahko začela reševat nalogo.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Pomoč pri mehaniki

Odgovor Napisal/-a problemi »

Lilly napisal/-a:Kako naj ne stokam ko se pa že tolk časa učim pa mi ne gre. In lahko je govorit nekomu, ki to obvlada. Js pač žal na tem področju nimam žilice, četudi se trudim v nedogled. Eno nalogo znam, če jo samo obrneš pa je ne bom znala več. A misliš, da sem ponosna na to, da sem tako neumna? :lol: Nisem ne...prav žalostno se mi zdi, da imam "talent" za jezike, pri računanju je pa čista tema.
Lilly, nekdo ki ne obvlada mehanike ni neumen. Jo pač ne obvlada. Objavil sem ti tisto stran v svojem prejšnjem postu in tam lahko najdeš vse formule, ki jih rabiš. Predlagam ti, da si prvo vse te formule izpišeš, potem jih še premeči, recimo

\(v=\frac{s}{t}\)
\(s=vt\)
\(t=\frac{s}{v}\)

To velja za enakomerno premo(premica)črtno gibanje. Probaj sama še za ostale formule in če ti kaj ne bo šlo vprašaj, ali pa enostavno poglej tudi v ta vir:
http://www.dijaski.net/fizika/snov-zapiski.html

Pri točki Gibanje imaš to (ko razširiš) šest prispevkov ki govorijo o temu.
Lilly napisal/-a:Cel net sem obrnila, da bi dobila kakšne formule, ki so lepo razložene kot v prvem razredu, pa vsepovsod najdem samo eno ali dve osnovni formuli. In kaj potem? Belo gledam ko ne znam izpeljat še 30 ostalih formul, da bi sploh lahko začela reševat nalogo.
Izpeljevanja formul se boš morala enostavno naučiti. To je pravzaprav osnova matematike. Če znaš reševati/premetavati enačbe potem tudi s formulami (na saj formula je enačba) ne sme biti težav. Vprašaj se: katero neznanko iščem, pogledaš v osnovno formulo in jo izpelješ.

Recimo višina (h) pri prostem padu se izračuna po naslednji formuli:
\(h=\frac{gt^2}{2}\)

Želiš dobiti čas (t), to nardiš na sledeči način:
enačbo množiš z 2, da se znebiš ulomka in dobiš:
\(2h=gt^2\)
ker iščeš (t) ga moraš "osamiti", torej dobiš
\(\frac{2h}{g}=t^2\) oziroma \(t^2=\frac{2h}{g}\)
ker pa iščemo (t) ti pa imaš \(t^2\) moraš desno stran koreniti in dobiš:
\(t=\sqrt{2h \over g}\)
Zadnjič spremenil problemi, dne 2.2.2011 15:34, skupaj popravljeno 2 krat.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Pomoč pri mehaniki

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Tipicen problem ljudi ki jim fizika ne gre... ne razmisljaj o zadevi kot o formulah. Razlika med matematiko in fiziko je ravno ta, da imas pri fiziki vedno moznost predstave o tem kaj se dogaja (in za to da si predstavljas kaj se dogaja ko gre coln cez reko ni treba bit naravoslovec). Na formule ne glej kot na neke recepte kamor se slepo vstavlja stevilke ampak pomisli kaj pomenijo - vecino teh formul lahko "uganes" iz tega kaj pomenijo, tudi ce jih ne ves na pamet.
Ko enkrat ves kaj isces in zapises kaj imas, pa lahko zacnes razmisljat o formulah (samo takrat si s fiziko ze opravila).

Na naloge ne glej kot na naloge ki jih ne znas resit ampak si zamisli situacijo. Formule ti samo povedo v matematicni obliki tisto kar ze ves. Dobis jih pa na zgornjih linkih. Ce imas z razumevanjem kaksne formule tezave, ali ce pri resevanju nalog prides do kaksne nejasnosti, bomo z veseljem pomagali, ne mores pa pricakovat od prostovoljcev da ti resujejo naloge ne da bi kaj prispevala zraven.
Lahko ti pa na primerih pokazem kako se lotit:
5. Čoln, ki gre proti toku porabi 2 dneva, da pride na cilj. Za nazaj grede pa pluje s tokom in porabi en dan. Podana je bila hitrost čolna. Izračunaj hitrost rečnega toka ?
Izmislimo si simbole, recimo \(v_c\) za hitrost colna in \(v_0\) za hitrost reke. Coln glede na reko gre vedno z isto hitrostjo (toliko pac zmorejo motorji ali karkoli ga ze poganja). Hitrosti se sestevajo (ce gres s hitrostjo \(v_c\) in te reka se dodatno nese s hitrostjo \(v_0\), potem je skupna hitrost \(v_1=v_c+v_0\). Ce gres proti toku, te reka odnasa v napacno smer, torej \(v_2=v_c-v_0\)). Podana imas casa potovanja za obe smeri, pot je pa ista. Vemo da je pot produkt hitrosti in casa (hitrejse gremo, vec prepotujemo v istem casu). Torej:
\(s_1=s_2\)
\(v_1 t_1=v_2 t_2\)
\((v_c+v_0)t_1=(v_c-v_0)t_2\)
Podana imas oba casa ter hitrost colna, isces hitrost reke \(v_0\). Zdaj je samo se stvar matematike da znas to dobit ven.
7. Koliko znaša srednja hitrost avtomobila, če ta vozi 15 min s hitrostjo 50km/h, pol ure s hitrostjo 70km/h, 10 min s hitrostjo 90km/h in 6 minut s 130km/h ?
Kaj je srednja (povprecna) hitrost? To je tista hitrost, da bi z njo prisel v istem casu enako dalec. Izracunaj koliksno pot opravi (sestej poti vseh treh delov potovanja) in celoten cas potovanja (samo vsota vseh casov). Iz poti in casa pa znas dobiti hitrost.
10. Kdaj in kje bo vzletelo letalo z vzletno maso m=300 ton, če letalo enakomerno pospešuje s pospeškom a=1,8m/s(na kvadrat), vzletna hitrost vz pa znaša 180km/h ?
Pomisli: pospesek pove kako hitro se spreminja hitrost, torej v=v0+a*t. Ce zacnes z nicelno hitrostjo (v0=0), lahko iz tega takoj poves koliko casa rabis, masa je pa itak odvecen podatek.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Pomoč pri mehaniki

Odgovor Napisal/-a problemi »

Aniviller napisal/-a:Tipicen problem ljudi ki jim fizika ne gre... ne razmisljaj o zadevi kot o formulah. Razlika med matematiko in fiziko je ravno ta, da imas pri fiziki vedno moznost predstave o tem kaj se dogaja (in za to da si predstavljas kaj se dogaja ko gre coln cez reko ni treba bit naravoslovec). Na formule ne glej kot na neke recepte kamor se slepo vstavlja stevilke ampak pomisli kaj pomenijo - vecino teh formul lahko "uganes" iz tega kaj pomenijo, tudi ce jih ne ves na pamet.
Aniviller se popolnoma strinjam, samo mislim da Lilly ni do tega da bi mehaniko (fiziko) razumela, ampak za to da naredi izpit, ki je pač v programu njenega študija. Verjetno ji v osnovi dol visi za kinematiko ali dinamiko.

Uporabniški avatar
Lilly
Prispevkov: 8
Pridružen: 1.2.2011 19:16

Re: Pomoč pri mehaniki

Odgovor Napisal/-a Lilly »

problemi napisal/-a:
Aniviller napisal/-a:Tipicen problem ljudi ki jim fizika ne gre... ne razmisljaj o zadevi kot o formulah. Razlika med matematiko in fiziko je ravno ta, da imas pri fiziki vedno moznost predstave o tem kaj se dogaja (in za to da si predstavljas kaj se dogaja ko gre coln cez reko ni treba bit naravoslovec). Na formule ne glej kot na neke recepte kamor se slepo vstavlja stevilke ampak pomisli kaj pomenijo - vecino teh formul lahko "uganes" iz tega kaj pomenijo, tudi ce jih ne ves na pamet.
Aniviller se popolnoma strinjam, samo mislim da Lilly ni do tega da bi mehaniko (fiziko) razumela, ampak za to da naredi izpit, ki je pač v programu njenega študija. Verjetno ji v osnovi dol visi za kinematiko ali dinamiko.
Če bi mi viselo potem ne bi cele dneve sedela za zvezki in tuhtala naloge, formule, skice...
Js bi znala nalogo rešit, če bi imela na enem listu zapisane vse izpeljane formule na vse možne načine. Ampak nikakor ne najdem teh formul nikjer, sama jih pa iz ene same formule ne znam izpeljat. Zato se tudi na izpitih tolikokrat zmotim, ker izpeljujem neke brezvezne formule, ki sploh nimajo pomena in na koncu dobim podatek, ki je ubistvu že podan.

Na tistem linku se pa tud nič ne znajdem, ker so čist druge formule in me še bolj zmede.

Uporabniški avatar
Lilly
Prispevkov: 8
Pridružen: 1.2.2011 19:16

Re: Pomoč pri mehaniki

Odgovor Napisal/-a Lilly »

Mi lahko kdo vsaj formule za zgornje naloge napiše...prosim

kapital
Prispevkov: 76
Pridružen: 19.10.2010 19:52

Re: Pomoč pri mehaniki

Odgovor Napisal/-a kapital »

Aniviller napisal/-a:Tipicen problem ljudi ki jim fizika ne gre... ne razmisljaj o zadevi kot o formulah. Razlika med matematiko in fiziko je ravno ta, da imas pri fiziki vedno moznost predstave o tem kaj se dogaja (in za to da si predstavljas kaj se dogaja ko gre coln cez reko ni treba bit naravoslovec). Na formule ne glej kot na neke recepte kamor se slepo vstavlja stevilke ampak pomisli kaj pomenijo - vecino teh formul lahko "uganes" iz tega kaj pomenijo, tudi ce jih ne ves na pamet.
Ko enkrat ves kaj isces in zapises kaj imas, pa lahko zacnes razmisljat o formulah (samo takrat si s fiziko ze opravila).

Am, s tem se pa jest nebi glih strinjal. Vsaj ne 100%. Namreč v fiziki je dostikrat tako(vsaj pri meni), da formule ravno porušijo neko intuicijo. In samo del formul je takih po občutku verjetnih . Recimo, kdo bi pomisku(ja očitno nekdo je ane sam tak) da sila povzroča pospešek? Če ti nekaj vlečeš, dostkrat greš z stalno hitrostjo. In jasno to je sila. Meni se zdi skrajno neintuitivno iskat neko silo, ki je nasprotna. Je pa po drugi strani seveda res, da morajo biti fizikalni zakoni konsistentni z vsemi naravnimi pojavi in lahko potem vsaj rešitev naloge(če je konkretna) oceniš in potem lažje oceniš pravilnost postopka.

Tko, da jest mislim, da je celo od primera do primera odvisno, koliko si s predstavljanjem lahkopri neki nalogi pomagaš. Tudi zato ker so v fizikalnih naloga kar precej pogoste fraze: drsi brez trenja, lahka vrvica, lahka deščica, neskončno dolga žica, in podobno.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Pomoč pri mehaniki

Odgovor Napisal/-a problemi »

Lilly napisal/-a:Na tistem linku se pa tud nič ne znajdem, ker so čist druge formule in me še bolj zmede.
Kako druge?

\(h=\frac{gt^2}{2}\) je formula za višino pri prostem padu
\(s=v_0+\frac{at^2}{2}\) in če je \(v_0=0\) sledi \(s=\frac{at^2}{2}\) je formula za pot pri enakomernem pospešenem gibanju.

Ali ne vidiš podobnosti med formulo za (s) in (h). Ena obravnava pot pri gibanje, če gledaš, na primer, na cesto, druga pa če pogledaš v nebo (s tem da pri tej veš koliko je (g)). Ne gre za to da so formule druge, gre za to da se jih je potrebno naučiti brati. Lahko napišeš tudi:
\(mnj=\frac{(sklj)(zblj)^2}{2}\) in si rečeš:
mnj=pot
sklj=gravitacijski pospešek
zblj=čas

Pa valjda ne pričakuješ, da ti bo tu nekdo izpelajeval dvajset trideset ali koliko je pač potrebno formul in za to porabil kako uro dve tipkanja formul v latexu.

Uporabniški avatar
Lilly
Prispevkov: 8
Pridružen: 1.2.2011 19:16

Re: Pomoč pri mehaniki

Odgovor Napisal/-a Lilly »

Ne pričakujem, da mi bo kdo formule izpisal. Samo, če bi mi lahko kdo za naloge povedal formule, pa poskušam potem rešiti...

Odgovori