Povezanost

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
delta
Prispevkov: 422
Pridružen: 19.8.2009 14:16

Re: Povezanost

Odgovor Napisal/-a delta »

Od kje pa vemo, da vsebuje tudi levo krajišče? tega nisem vedela

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Povezanost

Odgovor Napisal/-a Zajc »

\((0,0)\in X\subseteq X_A\)

delta
Prispevkov: 422
Pridružen: 19.8.2009 14:16

Re: Povezanost

Odgovor Napisal/-a delta »

c) :D ja, butasto vprašanje, če upoštevam, da je \((0,0)\) zraven, mi je sedaj tudi za 2. in 3. očitno.

Glede odprtih sem malo zmedena
Zajc napisal/-a:Če imamo odprto neprazno U in jo separiramo z odprtima V_1,V_2, potem nista nujno V_1 in V_2 disjunktni
Če nista disjunktni to sploh ni separacija, ali nismo rekli tako?

Zaprte:zakon :)
Am, še en detajl: kaj če imamo notri eno samo točko. Če malo pogledamo ta prostor ugotovimo, da je \(T_1\), torej so točke zaprte, ker je zaprta bi morali pokazati, da je nepovezana. To pa nekako zgleda nemogoče, pa saj točke ne moreš separirati. čudno,...

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Povezanost

Odgovor Napisal/-a Zajc »

Če nista disjunktni to sploh ni separacija, ali nismo rekli tako?
Ne. Najprej sem tudi jaz pomislil na to, ampak ni res. Množici \(V_1,V_2\) lahko predstavljata separacijo množice \(A\) tudi če se sekata, samo ne smeta se sekati znotraj \(A\). Ker potem sta \(V_1\cap A\) in \(V_2\cap A\) disjunktni in odprti v relativni topologiji v \(A\), torej predstavljata separacijo množice \(A\).
Am, še en detajl: kaj če imamo notri eno samo točko. Če malo pogledamo ta prostor ugotovimo, da je T_1, torej so točke zaprte, ker je zaprta bi morali pokazati, da je nepovezana. To pa nekako zgleda nemogoče, pa saj točke ne moreš separirati. čudno,...
Mja, zgleda da je malo nenatančno navodilo. Singletoni (za katere se da preveriti, da so zaprti) so očitno povezani (vsak singleton v kateremkoli top. prostoru je povezan). Poleg tega sta tudi množici \(\mathbb{N}\) in \(\emptyset\) zaprti in povezani. Vse ostale zaprte množice pa so nepovezane.

delta
Prispevkov: 422
Pridružen: 19.8.2009 14:16

Re: Povezanost

Odgovor Napisal/-a delta »

To z odprtimi sedaj razumem, tisto s singeltoni tudi.

Najlepša hvala za pomoč :) lp

delta
Prispevkov: 422
Pridružen: 19.8.2009 14:16

Re: Povezanost

Odgovor Napisal/-a delta »

Komponente za povezanost v splošnem niso zaprte:primer: Varšavski lok ima dve komponenti za povezanost od katerih je le ena zaprta. \(L: f(x)=\sin{\frac{\pi}{x}}\) za \(x \in [-1,0)\).\(L\)zaprtje\(=L \bigcup (0\times[-1,1])\). Zaprta je najbrž zaprt interval\((0\times[-1,1])\), \(L\) pa je homeomorfen intervalu \([-1,0)\) ta pa ni zaprt? Pokazati moram, da komponente za povezanost niso nujno zaprte.(ali je zgoraj opisano dovolj?)
Kako se dokaže, da zaprtje povezane pa je zaprto?

Lepo prosim, če kdo ve kaj o tem:) ,lp

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Povezanost

Odgovor Napisal/-a Zajc »

Komponente za povezanost so vedno zaprte. Varšavski lok je povezan prostor.

delta
Prispevkov: 422
Pridružen: 19.8.2009 14:16

Re: Povezanost

Odgovor Napisal/-a delta »

Ah, zmotila sem se
delta napisal/-a:dve komponenti za povezanost od katerih je le ena zaprta
komponenti za povezanost s potmi
delta napisal/-a: Pokazati moram, da komponente za povezanost niso nujno zaprte
spet isto: komponente za povezanost s potmi

Moje pravo vprašanje:Kako se pokaže, da je zaprtje povezane množice povezana množica?
Se opravičujem za napake.

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Povezanost

Odgovor Napisal/-a Zajc »

Aha, potem pa je tvoj primer OK.

Zaprtje povezane je povezana:
Recimo, da zaprtje množice \(A\) ni povezana množica. Potem obstajata odprti množici \(U,V\), da je \(\overline{A}\subseteq U\cup V\), \((U\cap\overline{A})\cap(V\cap\overline{A})=\emptyset\) in \(U\cap\overline{A},V\cap\overline{A}\ne\emptyset\). Tedaj \(U,V\) separirata \(A\). Res, \(A\subseteq U\cup V\), \((U\cap A)\cap(V\cap A)=\emptyset\) je očitno. Pokazati moramo še \(U\cap A,V\cap A\ne\emptyset\). Ker je \(U\cap\overline{A}\) neprazna, obstaja neka točka \(x\) v tej množici. Vzamemo okolico \(U'\) točke \(x\), da velja \(U'\subseteq U\). Potem \(U'\) seka \(A\), saj je \(x\in\overline{A}\). Torej je \(U\cap A\ne\emptyset\). Simetrično tudi \(V\cap A\ne\emptyset\). Torej je \(A\) nepovezana.

delta
Prispevkov: 422
Pridružen: 19.8.2009 14:16

Re: Povezanost

Odgovor Napisal/-a delta »

Zaprtje povezane :) razumem.
delta napisal/-a:[-1,0) ta pa ni zaprt
ali ni zaprt, ker gledamo to v \(\mathbb{R}\) in pač ni zaprt interval?

delta
Prispevkov: 422
Pridružen: 19.8.2009 14:16

Re: Povezanost

Odgovor Napisal/-a delta »

2.3.Naj bo \(X=\bigcup_{n=1}^{\infty}\{(x,y)\in \mathbb{R}^2|(x-n)^2+y^2=n^2\}\)\(\bigcup(\{0\}\times((-\infty,1)\bigcup[2,\infty)))\)

O tej nalogi se je enkrat že govorilo(8.2.Pomoč pri topologiji), se mi pa pojavi vprašanje, če bi v primeru, da bi imeli \((-\infty,1) \bigcup (2, \infty)\) torej da \(2\) ni zraven, ali bi potem \(X\) pa bil lokalno kompakten.?(da pokažemo, da ni lokalno kompakten moramo najti zaporedje, katerega limita nam pade ven iz okolice, zato ta okolica ni zaprta in ni kompaktna. V tem primeru ne vidim, da bi se dalo najti takšno zaporedje) ali pač?

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Povezanost

Odgovor Napisal/-a Zajc »

Prostor \(X\) je lokalno kompakten, v obeh primerih.

delta
Prispevkov: 422
Pridružen: 19.8.2009 14:16

Re: Povezanost

Odgovor Napisal/-a delta »

Jaz mislim, da v prvem primeru ne more bit lokalno kompakten, ker vse točke \({0} \times [2,\infty)\) delajo probleme, saj si lahko izberem zaporedje katere limita pade ven. Kako pa pokažemo, da v drugem primeru je lokalno kompakten?

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Povezanost

Odgovor Napisal/-a Zajc »

Kaj zate pomeni lokalno kompakten?

Kardioida
Prispevkov: 24
Pridružen: 10.5.2011 20:05

Re: Povezanost

Odgovor Napisal/-a Kardioida »

Zajc napisal/-a: Ne, množica \([0,1)\cup[2,3)\) npr. je tudi odprta.
Zanima me zakaj je tukaj takšna množica tudi v topologiji, ko smo pisali test iz topologije smo imeli pa nalogo:
Baza topologije je bila:
\(B = \{ (a,b); a,b \in \mathbb R, a<b \} \cup \{ [n,d); n \in \mathbb Z, d\in \mathbb R, n<d \}\)
Potem pa je v rešitvah asistent zapisal, da množice oblike \((a,b) \cup [c,d)\) niso v topologiji za \(c>b\).
Kako vem, kdaj je kaj v topologiji? Sem že mislila da razumem, pa očitno še vedno ne.. :S

Odgovori