Elementarna geometrija

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Elementarna geometrija

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

1. To je že skoraj definicija.
\(\tan\phi \tan(\frac{\pi}{2}+\phi)=-\tan\phi\tan(\frac{\pi}{2}-\phi)=-\tan\phi\cot\phi=-1\)
Lahko greš tudi s sklarnim produktom vektorjev. Smerni vektor premice v obliki y=kx+n lahko zapišeš kot (1,k) [nenormiran] iz standardnega pravokotnega trikotnika diferenčnega količnika, tako da imaš
(1,k)*(1,-1/k)=1-1=0
2. Ne vem kaj točno je mišljeno z "algebrskim" kriterijem... lahko enostavno odšteješ točki na premici, da dobiš smerna vektorja in s skalarnim produktom ugotoviš, da sta pravokotna.
3. Izgleda grozno, dokler ne ugotoviš, da gre za množenje kompleksnih števil (celo enotskih, kjer je c=cos, s=sin). Preslikava r_(c,s) je točno
\(z=x+iy\mapsto (c+is)(x+iy)=e^{i\phi}z\)
Zdaj je tvoj kompozitum adicijski izrek za kotne funkcije. Alternativno lahko zapišeš preslikavo s pomočjo matrike, ugotoviš, da gre za rotacijsko matriko (tvoj pogoj pove, da je determinanta enaka 1, ortogonalnost je očitna...), in spet vidiš seštevanje kotov pri kompoziciji [v formuli za kompozitum prepoznaš člene produkta dveh matrik].
4. Akhm... no skupaj daš prvi in drugi način :)
5. Zdeliš (4) :)

delta
Prispevkov: 422
Pridružen: 19.8.2009 14:16

Re: Elementarna geometrija

Odgovor Napisal/-a delta »

Imam eno zanimivo vprašanje.
Imamo enakostranični trikotnik, s stranico \(a\). Zanima me, kako pokažemo, kakšen kvadrat in kako ga moramo včrtati, da bo maksimalen. Po občutku, bi ga postavili z eno njegovo stranico na eno stranico trikotnika (velikost takega kvadrata sem izračunala), ampak ali je to res največji, ki ga lahko včrtamo? Ali je kateri malo zasukan večji? Kako bi to dokazali? za lažjo predstavo sem dodala sliko.
Priponke
kvadrat2.png
kvadrat2.png (5.72 KiB) Pogledano 8222 krat

skrat
Prispevkov: 381
Pridružen: 15.11.2011 15:32

Re: Elementarna geometrija

Odgovor Napisal/-a skrat »

delta napisal/-a:Imam eno zanimivo vprašanje.
Imamo enakostranični trikotnik, s stranico \(a\). Zanima me, kako pokažemo, kakšen kvadrat in kako ga moramo včrtati, da bo maksimalen. Po občutku, bi ga postavili z eno njegovo stranico na eno stranico trikotnika (velikost takega kvadrata sem izračunala), ampak ali je to res največji, ki ga lahko včrtamo? Ali je kateri malo zasukan večji? Kako bi to dokazali? za lažjo predstavo sem dodala sliko.
Če poskrbiš, da see dve stranici ujemata, potem po še tako malem zasuku okrog težišča, vsaj ena točka zagotovo pade iz območja - torej moraš skrajšati stranico. In takoj ko ga zavrtiš za 45°si nazaj na začetku. Nimam matematičnega dokaza, ampak mislim da je to največji. Tut vse strani, katere sem na hitro preletel vzamejo tega za maksimalnega. http://mathcountsnotes.blogspot.co.at/2 ... n-any.html

Dokaz zakaj prav ta? Ma v dokazih nisem bil nikoli dober. :D

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Elementarna geometrija

Odgovor Napisal/-a Zajc »

delta napisal/-a:Imam eno zanimivo vprašanje.
Imamo enakostranični trikotnik, s stranico \(a\). Zanima me, kako pokažemo, kakšen kvadrat in kako ga moramo včrtati, da bo maksimalen. Po občutku, bi ga postavili z eno njegovo stranico na eno stranico trikotnika (velikost takega kvadrata sem izračunala), ampak ali je to res največji, ki ga lahko včrtamo? Ali je kateri malo zasukan večji? Kako bi to dokazali? za lažjo predstavo sem dodala sliko.
Ne vem, če obstaja kak eleganten dokaz. Verjetno je treba obravnavati vse možnosti (če sta dve nasprotni oglišči kvadrata na stranicah trikotnika, pa če sta dve sosednji oglišči kvadrata na različnih stranicah trikotnika itd.). Problem je precej nesimetričen, dokaz je lahko precej dolg, ker je treba obravnavati kopico takšnih primerov.

Numerično se problem lahko reši tako, da se ga prevede na iskanje ekstrema funkcije. Na primer, označimo oglišči kvadrata \(A(x_1,y_1)\) in \(B(x_2,y_2)\). Izračunamo še koordinate drugih dveh oglišč \(C(x_2+y_1-y_2,x_2-x_1+y_2)\) in \(D(x_1+y_1-y_2,x_2-x_1+y_1)\). Pogoj je, da so vsa štiri oglišča na ustreznih straneh treh premic, ki določajo trikotnik (ta pogoj je linearen). Maksimiziramo pa funkcijo \((x_2-x_1)^2+(y_2-y_1)^2\) (ki žal ni linearna). V Mathematici izgleda nekako takole:

Koda: Izberi vse

a = 1;
NMaximize[{(x2 - x1)^2 + (y2 - y1)^2,
y1 ≥ 0, y2 ≥ 0, x2 - x1 + y2 ≥ 0, x2 - x1 + y1 ≥ 0,
y1 ≤ Sqrt[3]x1, y2 ≤ Sqrt[3]x2, x2 - x1 + y1 ≤ Sqrt[3](x1 + y1 - y2), x2 - x1 + y2 ≤ Sqrt[3](x2 + y1 - y2),
x1/a + y1/a/Sqrt[3] ≤ 1, x2/a + y2/a/Sqrt[3] ≤ 1, (x2 + y1 - y2)/a + (x2 - x1 + y2)/a/Sqrt[3] ≤ 1, (x1 + y1 - y2)/a + (x2 - x1 + y1)/a/Sqrt[3] ≤ 1},
{x1, y1, x2, y2}]
Rezultat je seveda takšen, kot ga pričakujemo (in ki ustreza sliki zgoraj).

Če hočemo točno rešitev, je treba najprej upoštevati, da pri rešitvi vsaj 3 oglišča kvadrata ležijo na stranicah trikotnika. Če npr. zahtevamo, da \(A\) leži na 1. stranici, \(C\) leži na 2. stranici in \(B\) leži na 3. stranici, dobimo sistem, ki se ga da rešiti natančno:

Koda: Izberi vse

a = 1;
Maximize[{(x2 - x1)^2 + (y2 - y1)^2,
y1 == 0, y2 ≥ 0, x2 - x1 + y2 ≥ 0, x2 - x1 + y1 ≥ 0,
y1 ≤ Sqrt[3]x1, y2 ≤ Sqrt[3]x2, x2 - x1 + y1 == Sqrt[3](x1 + y1 - y2), x2 - x1 + y2 ≤ Sqrt[3](x2 + y1 - y2),
x1/a + y1/a/Sqrt[3] ≤ 1, x2/a + y2/a/Sqrt[3] == 1, (x2 + y1 - y2)/a + (x2 - x1 + y2)/a/Sqrt[3] ≤ 1, (x1 + y1 - y2)/a + (x2 - x1 + y1)/a/Sqrt[3] ≤ 1},
{x1, y1, x2, y2}]
Seveda je treba podobno obravnavati še primere, ko vzamemo kaka druga tri oglišča v kaki drugi razporeditvi.

hodgetwins
Prispevkov: 5
Pridružen: 13.1.2013 14:18

Re: Elementarna geometrija

Odgovor Napisal/-a hodgetwins »

živijo

imam problem in sicer rad bi izdelal program v excelu, ki bi mi izračunal lokacijo dveh točk (x,y) ki jih kažejo rdeče puščice na sliki
seveda bi potreboval tudi postopek izračuna ker naj bi spreminjal parametre. slika je v proponki
Priponke
trajectory.png

Math Freak
Prispevkov: 29
Pridružen: 4.1.2014 12:36

Re: Elementarna geometrija

Odgovor Napisal/-a Math Freak »

Sem se malo poigral s to nalogo, pa se mi ne izidejo enačbe ...

Slika

Možno, da sem jaz kaj spregledal, ker nisem najbolj natančen ponavadi :).

skrat
Prispevkov: 381
Pridružen: 15.11.2011 15:32

Re: Elementarna geometrija

Odgovor Napisal/-a skrat »

Grafično se niti ne zdi težko rešit, res pa je da excela res ne obvladam in ne vem kake funkcije vse imaš notri.

Ampak če vzameš spodnjo točko na rdeči črti s svoje skice in si jo izbereš za izhodišče kroga s polmerom 30 boš dobil dve presečišči z zgornjo krožnico. Izbereš pravo presečišče (ki je že tvoja prva točka) in izhodišče - točki povežeš in dobiš eno premico. Spet se vrneš v izhodišče in narišeš krog z radijem 50. Presečišče tega kroga in prej dobljene premice je tvoja druga premica.

V mathematici bi se verjetno upal s tem poigrat, medtem ko ne vem točno kaj vse ti excel dopušča.

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: Elementarna geometrija

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

Slika

Premakni vejico za eno mesto v desno in imaš koordinate tistih dveh točk.

Za postopek in Excel je pa strokovnjak šef tega foruma - Tošo Asinus Šrink.

Njega prosi, pa ti bo napisal.

skrat
Prispevkov: 381
Pridružen: 15.11.2011 15:32

Re: Elementarna geometrija

Odgovor Napisal/-a skrat »

No, vsaj po grafiki sodeč se mi zdi da je tole smolejleo reševal v Geogebri.

Kakorkoli že, moji izračuni v mathematici so bistveno drugačni.
nini.png
In sicer spodnja točka pri \(T_1=(x -> -2.21355, y -> 29.9182)\) in zgornja točka \(T_2=(x -> -3.68925, y -> 49.8637)\) z izhodiščem kot je prikazano na sliki in kot sem ga že opisal v zgornjem postu. Tebe bi verjetno zanimale koordinate v tvojem prvotnem izhodišču, kar ni glih velik problem. V tem primeru samo vsaki \(x\) koordinati odštej \(\frac {35}{2}\cos \frac \pi 3\) in vsaki \(y\) koordinati odštej \(\frac {35}{2}\sin \frac \pi 3\). :)

Za konkreten primer izhodišča v modri piki na moji skici to pomeni \(T_1=(x -> -10.96355, y -> 14.76275543378)\) in zgornja točka \(T_2=(x -> -12.43925, y ->34.70825543378)\)

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Elementarna geometrija

Odgovor Napisal/-a derik »

Za primerjavo, meni Excel izračuna tole:

Spodnja točka -8,75; -15,16
Srednja točka -11,12; 14,94
Zgornja točka -12,71; 35,00

Excel sicer ni najbolj pripraven za to, a je kljub temu enostavno. Napišeš enačbo kroga in enačbo razdalje ter daš Solverju nastaviti x na tako vrednost, da je izračunana razdalja enaka zahtevani.

Če rabiš graf, potem napišeš vrednost za x in enačbo za y v dve sosednji celici in ju rapotegneš navzdol ter vstaviš graf, pa je. V isti graf lahko dodaš funkcije za oba kroga (posebej za zgornji del in spodnji del) ter za premico.

skrat
Prispevkov: 381
Pridružen: 15.11.2011 15:32

Re: Elementarna geometrija

Odgovor Napisal/-a skrat »

skrat napisal/-a:No, vsaj po grafiki sodeč se mi zdi da je tole smolejleo reševal v Geogebri.

Kakorkoli že, moji izračuni v mathematici so bistveno drugačni.
... moji izračuni NISO bistveno drugačni. To sem hotu rečt. Pardon.

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: Elementarna geometrija

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

smolejleo napisal/-a:Slika

Premakni vejico za eno mesto v desno in imaš koordinate tistih dveh točk.
skrat napisal/-a: Za konkreten primer izhodišča v modri piki na moji skici to pomeni T_1=(x -> -10.96355, y -> 14.76275543378) in zgornja točka T_2=(x -> -12.43925, y ->34.70825543378)
skrat napisal/-a: Kakorkoli že, moji izračuni v mathematici so bistveno drugačni.
skrat napisal/-a:
... moji izračuni NISO bistveno drugačni. To sem hotu rečt. Pardon.
derik napisal/-a:Za primerjavo, meni Excel izračuna tole:

Spodnja točka -8,75; -15,16
Srednja točka -11,12; 14,94
Zgornja točka -12,71; 35,00
Vidiš, sedaj pa lahko (težko) izbereš rezultat!



:idea:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Elementarna geometrija

Odgovor Napisal/-a shrink »

Hah, osmoljenileo, očitno se tvoji didaktični pripomočki ne obnesejo, pa ne zaradi tega, ker so slabi, ampak zato ker jih podučitelji ne znajo uporabljati. Tako kot Excela ne. :lol:

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: Elementarna geometrija

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

shrink napisal/-a:Hah, osmoljenileo, očitno se tvoji didaktični pripomočki ne obnesejo, pa ne zaradi tega, ker so slabi, ampak zato ker jih podučitelji ne znajo uporabljati. Tako kot Excela ne. :lol:
Tošo Asinus Šrink, ti si že dokazal, da si expert za geometrijo. Po tebi je imenovana tudi funkcija - sinus_shrinkus in oboje je oslovsko in to ne kot osel, tako kot magarac.

P s, že na blogu te pozivajo, da zaradi :!: visokega nivoja tvojih pisarij razkrij identiteto - pa si omočil planičke. :lol:

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Elementarna geometrija

Odgovor Napisal/-a derik »

derik napisal/-a:Za primerjavo, meni Excel izračuna tole:

Spodnja točka -8,75; -15,16
Srednja točka -11,12; 14,94
Zgornja točka -12,71; 35,00

Excel sicer ni najbolj pripraven za to, a je kljub temu enostavno. Napišeš enačbo kroga in enačbo razdalje ter daš Solverju nastaviti x na tako vrednost, da je izračunana razdalja enaka zahtevani.

Če rabiš graf, potem napišeš vrednost za x in enačbo za y v dve sosednji celici in ju rapotegneš navzdol ter vstaviš graf, pa je. V isti graf lahko dodaš funkcije za oba kroga (posebej za zgornji del in spodnji del) ter za premico.
Sem preveril, od kod ta odstopanja med mojim in skratovim izračunom. Gre za mojo napako v enačbi, da ne bi kdo krivil Excela. Po korekciji dobim iste rezultate, kot jih navaja skrat, oz. kot jih dobim na WolframAlpha.

Res pa je, da ima Excel zaradi uporabe binarne floating point aritmetike določene omejitve glede točnosti, vendar gre za daleč manjša odstopanja kot v tem primeru.

http://en.wikipedia.org/wiki/Numeric_pr ... soft_Excel

Odgovori