Fizika

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
DirectX11
Prispevkov: 413
Pridružen: 22.10.2008 14:50

Re: Fizika

Odgovor Napisal/-a DirectX11 »

Aja, sem sedaj našel t.i "Teorijo regulacij" kar se tiče blokovnih diagramov predavanja na youtube. Bom si pogledal.

Le tiste koeficiente pri členu drugega reda ne vem iz kje pridejo. Mogoče razumeš slednje shrink?

maxwell
Prispevkov: 100
Pridružen: 16.11.2011 19:10

Re: Fizika

Odgovor Napisal/-a maxwell »

A,B,.. so matrike, ker je to zapis sistema diferencialnih enačb prvega reda. Za začetek si lahko tukaj malo pogledaš: http://msc.fe.uni-lj.si/Download/Zupancic/vs/VS.pdf Je pa tega ogromno na internetu. Aja pa mogoče ti bo lažje, če najprej naštudiraš univariabilne sisteme in potem nadgradiš na multivariabilne (ti imajo samo več vhodov in izhodov).

Tisto je lin dif enačba drugega reda s konstantnimi koeficienti. To je splošna oblika zapisa in je zapisana tako, ker lahko hitro vidiš nekaj lastnosti sistema. Za sisteme, ki jih lahko opišeš s tako dif enačbo je značilno, da so bolj ali manj oscilatorni in bolj ali manj dušeni. T predstavlja lastno frekvenco sistema in \(\zeta\) je faktor dušenja sistema. Podoben zapis boš našel v knjigi na linku (str 186), le da je namesto T tam \(\omega_n\) in, da je zapisana prenosna funkcija (kar je pa itak enakovredno dif enačbi).

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Fizika

Odgovor Napisal/-a shrink »

V resnici je \(T=\frac{1}{\omega_n}\), če gre za standardni zapis, ampak to ni bistveno. Bistveno je, da so to precej standardne oznake, ki jih najdeš v vsakem tekstu iz področja krmilnih sistemov, ravno tako blokovno algebro.

Če že hočeš dobiti koncentrat teoretičnih osnov iz tega področja, poglej npr. v:

"Schaum's outline of theory and problems of feedback and control systems".

kmetovalec
Prispevkov: 7
Pridružen: 12.11.2016 19:19

Re: Fizika

Odgovor Napisal/-a kmetovalec »

Živjo :) A bi mi lahko kdo lepo prosim pomagal s to nalogo.
V 12,0m visoko cev natočimo vodo. Kolikšen je tlak na dnu cevi, če je tlak pri vrhu cevi 998mbar? S
kolikšno silo pritiska voda na površino, če je premer cevi 2,00 cm? (2,18bar, 274N)

Neznam pridt do 274N...
Za pomoč se ze v naprej zahvaljujem.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Fizika

Odgovor Napisal/-a shrink »

274 N pride, če se 2 cm vzame kot podatek za polmer cevi, sicer pride 4x manj.

kmetovalec
Prispevkov: 7
Pridružen: 12.11.2016 19:19

Re: Fizika

Odgovor Napisal/-a kmetovalec »

zivjo

Hvala za hiter odgovor, vendar me zanima mi lahko poveste še postopek.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Fizika

Odgovor Napisal/-a shrink »

Navedi, kako si se sam lotil, do kje si prišel itd.

kmetovalec
Prispevkov: 7
Pridružen: 12.11.2016 19:19

Re: Fizika

Odgovor Napisal/-a kmetovalec »

Prvi del znam izracunat (2,18bar).

Drugega dela pa ubistvu niti ne razumem najbolje...na katero površino

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Fizika

Odgovor Napisal/-a shrink »

Na površino tal; površina pa je seveda enaka preseku cevi, ki je površina kroga. Sila, ki deluje na to površino, je potem produkt izračunanega tlaka in površine.

kmetovalec
Prispevkov: 7
Pridružen: 12.11.2016 19:19

Re: Fizika

Odgovor Napisal/-a kmetovalec »

najlepša hvala za obrazložitev in pomoč

DirectX11
Prispevkov: 413
Pridružen: 22.10.2008 14:50

Re: Fizika

Odgovor Napisal/-a DirectX11 »

Sem si pogledal nekaj predavanj na youtube in šel čez literaturo. Vendar pri teh blokcih ne vem kaj pomeni ta, ki je na sliki označen z rdečim kvadratom:

Slika

Tisti z križcem v kvadratu pa verjetno pomeni množenje? Kako to, da je magnetni sklep krat tok enak navoru?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Fizika

Odgovor Napisal/-a shrink »

Hja, poglej na naslednjem slide-u, kaj pomeni: člen prvega reda.

Ja, "križec" pomeni množenje, zveza za navor sile v magnetnem polju pa bi ti morala biti poznana iz osnovnega kurza fizike:

\(M=NISB=NI\Phi_m\),

kjer je \(\Phi_m\) magnetni pretok, v elektrotehniki pa je \(\psi=N\Phi_m\) definiran kot "magnetni sklep".

kmetovalec
Prispevkov: 7
Pridružen: 12.11.2016 19:19

Re: Fizika

Odgovor Napisal/-a kmetovalec »

Živjo!

A bi mi lahko kdo prosim preveril to nalogo.

a )Ogledalo, ki ima obliko okrogle plošče z maso 2,5 kg, visi na steni na žeblju tako, da je vrtljivo okrog točke
na obodu. Ko ga malo izmaknemo iz ravnovesne lege in spustimo, zaniha s frekvenco 1,4 Hz. Kolikšen je polmer
ogledala?

Dobil sem polmer 13cm, vendar ker ni rešitev nisem siguren.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Fizika

Odgovor Napisal/-a shrink »

Naračunal sem 8.46 cm. Navedi svojo rešitev s postopkom, da se ugotovi morebitno napako ali napačno predpostavko.

EDIT: Popravil sem rezultat, ker sem ugotovil lapsus pri zapisu ene zveze.

kmetovalec
Prispevkov: 7
Pridružen: 12.11.2016 19:19

Re: Fizika

Odgovor Napisal/-a kmetovalec »

Jst sm enostavno deliv g/kotno hitrostjo.

Odgovori