Pomoč pri fiziki.

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
rocky
Prispevkov: 12
Pridružen: 8.6.2010 15:18

Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a rocky »

Lep pozdrav Vsem skupaj!

Lepo bi vas naprosil, če bi mi lahko PROSIM pomagali z fizikalno nalogo. Del sem jo že uspešno in pravilno rešil ampak naprej ne znam več kljub mnogim neuspešnim poskusom. :(

Naloga se glasi:

Loputice ventilatorja se vrtijo enakomerno tako, da naredijo v 84 s 1006 obratov. Ko ventilator izključimo, se začnejo vrteti enakomerno pojemajoče, dokler se ne ustavijo. Pri tem se jim kotna hitrost po 1.2 s zaustavljanja zmanjša na 42.2 rad/s. Kolikšen je kotni pojemek [rad/s2] (neg. vrednost)?

Do sedaj sem že izračunal f = 11,976 Hz ter ω = 75,247 rad/s. (med enakomernim kroženjem) Manjka mi le še omenjeni podatek.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Kotni pospešek je kvocient spremembe kotne hitrosti in časa. Začetno kotno hitrost si izračunal, končno imaš podano, minuli čas pa tudi.

rocky
Prispevkov: 12
Pridružen: 8.6.2010 15:18

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a rocky »

NAJLEPŠA HVALA za pomoč ZdravaPamet! Rezultat je končno pravilen! :) (-27,539)

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Mimogrede, preveč mest imajo tvoji rezultati. Dve, morda tri bodo čisto dovolj.

rocky
Prispevkov: 12
Pridružen: 8.6.2010 15:18

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a rocky »

Lp ponovno vsem!

Zopet se obračam na vas, če bi mi lahko še prosim malo pomagali. Namreč narediti še moram nekaj zadnjih nalog, ki jih v večini znam rešiti ampak ker se delijo na pod-vprašanja, mi pri nekaterih zmanjka potrebnega znanja za izračun.

Bi mi mogoče znal kdo namigniti postopek izračuna?

Avtomobil zapelje s hitrostjo 10.1 m/s v ovinek, ki ima obliko krožnega loka s krivinskim polmerom 293 m in središčnim kotom 85o. Cestišče je popolnoma vodoravno (brez vzponov, spustov in nagibov). Med vožnjo skozi ovinek se hitrost avtomobila s časom enakomerno povečuje tako, da ima ob izstopu iz ovinka hitrost 18.6 m/s. Z vrednostjo težnega pospeška g = 9.81 m/s2.

Kolikšna je ob izstopu iz ovinka rezultanta sil [N] na voznika z maso 77 kg?

Izračunane pa imam naslednje podatke:

Radialni pospešek [m/s2] avtomobila ob izstopu iz ovinka. - 1,181
Pot [m] avtomobila med vožnjo skozi ovinek. - 434,812
Tangentni pospešek [m/s2] avtomobila. - 0,281
Celotno silo, [N] ki deluje takrat sedež na voznika? - 755,37

ZdravaPamet, moramo jih tako zaokrožiti po navodilh predavatelja.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Rocky napisal/-a: ZdravaPamet, moramo jih tako zaokrožiti po navodilh predavatelja.
Potem bo predavatelja treba opozoriti, da je nenavadno, da tudi podatki niso podani s tako natančnostjo.

Ali "ob izstopu" pomeni po izstopu (predvidoma na ravno cesto) ali tik pred izstopom na ravno cesto? V prvem je rezultanta 0, če ne pospešuje. V drugem primeru pa ima voznik, tako kot avto, celotni pospešek, ki je sestavljen iz radialnega in tangentnega, ki sta po smeri pravokotna drug na drugega.

Mimogrede, kako si prišel do "rezultante sil na sedež"? Rezultat se mi ne zdi v redu. Ker je rezultanta enaka teži voznika. Moraš upoštevati še silo, s katero sedež podeljuje vozniku pospešek. Z enako voznik deluje nazaj na sedež.

rocky
Prispevkov: 12
Pridružen: 8.6.2010 15:18

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a rocky »

Mogoče ga res ne bi bilo slabo opozoriti glede tega ja, bomo poskusili. :)

Za to nimam odgovora, žal, saj so naloge računalniško kreirane in so mi podale le te informacije. Mislim pa da je mišleno predvidoma na ravno cesto ampak ne morem biti 100% prepričan. Rezultanto sil na sedežu sem izračunal: 77kg * 9.81 = 755,37N (sili volana in tal zanemarimo sem prej pozabil omeniti). Po tem vpisu rezultata mi računalnik oz. server javi, da je pravilen... sedaj pa ne vem :/

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Verjetno je mišljeno tako, da sedež nima mase.

Rezultanta na voznika pa je enostavna. Ta je enaka vsoti centripetalne in tangentne sile. To sta pač komponenti celotne rezultante sil pri kroženju. Čisto iz Newtonovega zakona. Tangnetni in radialni pospešek si že izračunal. Prva sila je velika 91 N, druga pa 21,6 N. Skupaj torej 94 N.

rocky
Prispevkov: 12
Pridružen: 8.6.2010 15:18

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a rocky »

Joj jaz pa sem se mučil z ne vem kakšnimi formulami ter vse in na koncu je res nekaj enostavnega. :) Najlepša vam hvala ponovno za vašo pomoč in za vaš čas, zopet ste me rešili!

Ob tem bi vam in seveda še ostalim forumašem, zaželel mirne božične praznike ter uspešno, srečno in zdravo prihajajoče novo leto 2013! :)

rocky
Prispevkov: 12
Pridružen: 8.6.2010 15:18

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a rocky »

Oprostite, vem, da sem že rahlo tečen ampak sem spregledal še eno podvprašanje, ki mi že v navodilih ni jasno: Kolikšen je kot [o] med silo sedeža in navpičnico? Kaj je sploh mišljeno pod pojmom "navpičnica"? Kako bi se lotil tega izračuna?

LEPO bi prosil še za zadnjo pomoč, ker moram nalogo kmalu oddati. :(

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Sila, s katero sedež deluje na voznika, je kar vsota centripetalne in tangentne sile. Sila teže voznika se uniči s silo, s katero sedež deluje nazaj na voznika. Rezultanta kot sva že rekla, leži v ravnini cestišča. Če je navpičnica pravokotnica na cestišče, potem je ta kot 90 stopinj.

rocky
Prispevkov: 12
Pridružen: 8.6.2010 15:18

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a rocky »

Hm..bi mi lahko še PROSIM malo bolj pomagali? :/ Sploh ne vem kako bi se zadeve lotil. Nalogo pa moram oddati do 20ure :/ Ostale naloge mi niso bile problem, le ta 2 pod-vprašanja sta mi očitno "trd oreh".

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

A je še kakšno vprašanje? Mislim, da sva na vse odgovorila.
Pri kotu nimaš dosti za računat. Vsaj kolikor je za razbrat iz naloge, bi kot moral biti 90 stopinj. Ni kaj za računat, saj veš, da rezultanta leži v ravnini cestišča.

rocky
Prispevkov: 12
Pridružen: 8.6.2010 15:18

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a rocky »

Problem je, da mi javi kot 90 stopinj kot napačnega. :/

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Aja, čakaj. Ah, ja. Mišljeno je dobesedno silo sedeža, ne rezultanto sil na voznika - sila sedeža na voznika je le en prispevek k rezultantnina voznika (seveda bistveni, a vseeno)! Ja, okej. To pomeni, da imaš prej omenjeno centripetalno in tangentno komponento sile in še pravokotno komponento sile sedeža na voznika, ki kaže navpično navzgor in je enaka teži voznika. Zdaj si lepo nariši sile na voznika in izračunaj kot med silo sedeža in pravokotnico na vozišče.
\(\tan \alpha=\frac{\sqrt{F_{cp}^2+F_{t}^2}}{mg}\)
Jaz dobim za kot okoli 7 stopinj.

Odgovori