Pomoč pri fiziki.

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
rocky
Prispevkov: 12
Pridružen: 8.6.2010 15:18

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a rocky »

Naaajlepša vam hvala res! Sem tudi jaz dobil enako. :) Upam, da vam nisem vzel preveliko časa. :( No, pa imam končno vse rešeno in izračunano. :)

spooky_cat
Prispevkov: 8
Pridružen: 12.2.2013 10:25

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a spooky_cat »

mene pa zanima tale naloga

V bazenu na vodi plava debela plast olja. Lesen kvader z osnovno ploskvijo 1 dm2 in višino
3 cm previdno spustimo v bazen; pri tem je osnovna ploskev ves cas vodoravna. Kako dalec
v vodo sega kvader v ravnovesju, ce je gostota lesa 960 kg/m3, vode 1000 kg/m3, olja pa
900 kg/m3? Kolikšna je frekvenca majhnih nihanj kvadra v navpicni smeri?

skrat
Prispevkov: 381
Pridružen: 15.11.2011 15:32

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a skrat »

Če si narišeš skico in kakšne sile, ti bo hitro vse jasno. Na potopljeno kocko deluje vzgon. Sila vzgona pa je enaka produktu gostote tekočine, gravitacijskega pospeška in volumna potopljenega telesa. Napiši vse sile in boš videl, da lahko hitro izračunaš volumen dela kocke, ki je potopljen v vodo iz volumna pa takoj tudi višino potopljenega dela oz. globino.

\(F_{vode}+F_{olja}=mg\)

No, pomagaš si z drugim Newtonovim zakonom. V zgornjem primeru je veljalo ravnovesje sil, tokrat pa ni čisto tako. Če kocko recimo malo izmakneš iz ravnovesne lege, recimo jo rahlo potopiš, bo ta zanihala.

\(F_{vode}+F_{olja}-mg=m\ddot{x}\)

Iz te enačbe dobiš \(\omega\) ki je \(\omega=2\pi \nu\)

spooky_cat
Prispevkov: 8
Pridružen: 12.2.2013 10:25

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a spooky_cat »

Hvala, mi je uspelo dobit rešitev.

me pa zanima še nekaj pri tej nalogi in sicer:
V leseno klado prileti izstrelek, ki nato iz nje izstopi z manjšo hitrostjo. Klada je na vrvici in se odkloni. Vprašanje je s kakšno hitrostjo se odkloni, pa me zanima če lahko upoštevam da se odkloni ravno v trenutku ko je izstrelek v kladi in lahko zato rečem v= m(izstrelka)*v(izstrelka)/(m (izstrelka) + m(klade)?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ne, ravno to je narobe, ker s tem predpsotavis, da se je izstrelek ustavil v kladi in potuje skupaj z njo. V resnici moras pogledat, koliko gibalne kolicine je izstrelek oddal kladi.

spooky_cat
Prispevkov: 8
Pridružen: 12.2.2013 10:25

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a spooky_cat »

aha, odda je pa toliko kot se je izstrelku spremenlia hitrost. Torej je zmanjšanje hitrosti izstrelka šlo v hitrost klade?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ja. Samo ne pozabit, da v gibalni kolicini nastopa masa.

Damjana
Prispevkov: 9
Pridružen: 14.2.2013 9:23

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a Damjana »

Zanima me če zna kdo rešit takšno nalogo?
Za kolikšen kot moramo odkloniti nihalo, ki je prikazano na sliki, da bo kotna hitrost v ravnovesni legi 2 s-1? S kolikšnim kotnim pospeškom se bo v tem primeru nihalo začelo gibati? Nihalo je sestavljeni iz treh palic z dolžinami 0,5 m, 0,5 m in 0,3 m, ki tvorijo enakokraki trikotnik in krogle, ki je pritrjena na sredini krajše palice. Os vrtenja je stičišče krakov. Masi daljših palic sta 1 kg, krajše 0,5 kg, masa krogle s polmerom 0,1 m pa 2 kg.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Gre za obicajno fizicno nihalo. Izracunaj vztrajnostni moment celega sistema: dve palici se vrtita okrog krajisca, ena se vrti malo drugace (osnovnica enakokrakega trikotnika je za eno visino trikotnika odmaknjena od vrha, kar ti da podatke za steinerjev izrek). Ista razdalja velja tudi za kroglo. Izracunat moras tudi skupno tezisce - tukaj si narisi: palica in ena krogla imata svoje tezisce na razdalji visine trikotnika od vrha, ostali dve pa na polovicni visini.

Potem samo zapises enakost rotacijske kineticne energije na koncu in razlike potencialnih energij na zacetku in na koncu in dobis izraz za kot.

Damjana
Prispevkov: 9
Pridružen: 14.2.2013 9:23

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a Damjana »

Kaj pa tale naloga?

Top ustreli kroglo s hitrostjo 70 m/s pod kotom 60°. Na kolikšni oddaljenosti od topa bo kot med hitrostjo in tlemi oklepal 30°?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Vodoravna hitrost:
\(v_x=v_0 \cos\alpha\)
Navpicna hitrost:
\(v_y=v_0\sin\alpha-gt\)
Pogoj:
\(\frac{v_y}{v_x}=\tan 30^\circ\)
Zdaj le se izrazis cas.

alen4517
Prispevkov: 4
Pridružen: 4.12.2016 13:39

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a alen4517 »

Pozdravljeni

Naletel sem na težavo pri nalogi in nikakor ne najdem pravilne rešitve

Naloga:

Lestev z dolžino 3,30 m in maso 14 kg je prislonjena ob gladko steno, pri čemer se dotika tal na razdalji 1,6 m od stene. 97 kg težki človek ne more splezati po lestvi dlje kot do 2/6 višine, ne da bi lestev zdrsnila. Izračunajte in odgovorite:

Vprašanje: Stena deluje na lestev s silo v vodoravni smeri. Kolikšna je ta sila [N], ko lestev ni obremenjena?

Izračunal sem kot, s katerim lestev oklepa tla in znaša okoli 61 stopinj

Potem pa sem nastavil ravnotežno enačbo

Fix=0 Fg*cos61-Fstene=0

Fstene=Fg*cos61 in sledi rezultat Fstene=66,6 N

Ampak ko vpišem rezultat mi javi da je napačen.Sem morda kaj spregledal ali pač razmišljam narobe?

Hvala za odgovor

Lp.Alen

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a shrink »

Narobe je to, da ima teža lestve komponento le v navpični, t.j. y, smeri. Poleg tega problem implicitno predpostavlja, da tla niso gladka, torej: je prisotno trenje. Posledično moraš najprej določiti koeficient trenja (iz mejnega primera zdrsa) in šele nato, ko je ta znan, lahko določiš silo stene na lestev, ki je na osnovi ravnovesja sil v vodoravni, t.j. x, smeri enaka sili trenja med tlemi in lestvijo.

alen4517
Prispevkov: 4
Pridružen: 4.12.2016 13:39

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a alen4517 »

Najlepša hvala :)

V bistvu mi je v enačbi manjkala samo tale sila trenja ki pa sem jo izračunal s pomočjo momentne enačbe :)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a shrink »

alen4517 napisal/-a:Najlepša hvala :)

V bistvu mi je v enačbi manjkala samo tale sila trenja ki pa sem jo izračunal s pomočjo momentne enačbe :)
Ja, ampak v enačbi za ravnovesje sil v smeri x ni teže.

Odgovori