Pomoč pri fiziki.

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
alen4517
Prispevkov: 4
Pridružen: 4.12.2016 13:39

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a alen4517 »

Računal sem z Vektorji in iz enačbe za ravnovesje sil dobil, da je sila tal ki deluje na lestev enaka sili teže lestve.

Iz Momente enačbe pa sem izračunal silo trenja, ki je enaka sili s katero deluje stena na lestev.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a shrink »

alen4517 napisal/-a:Računal sem z Vektorji in iz enačbe za ravnovesje sil dobil, da je sila tal ki deluje na lestev enaka sili teže lestve.
To je res.
Iz Momente enačbe pa sem izračunal silo trenja, ki je enaka sili s katero deluje stena na lestev.
Ja, ampak iz momentne enačbe (okoli osi, ki gre skozi dotikališče lestve in tal) dobiš direktno silo stene, ne pa trenja.

alen4517
Prispevkov: 4
Pridružen: 4.12.2016 13:39

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a alen4517 »

Tako je le da sem jaz postavil vrtišče v vrh kjer nastopa sila stene.
Se opravičujem za napako, tisto kar sem uporabil v izračunu je bila v bistvu sila lepenja in ne trenja.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Pomoč pri fiziki.

Odgovor Napisal/-a shrink »

alen4517 napisal/-a:Tako je le da sem jaz postavil vrtišče v vrh kjer nastopa sila stene.
V tem primeru potrebuješ še eno ravnovesno enačbo: ravnovesje sil v horizontalni smeri.
Se opravičujem za napako, tisto kar sem uporabil v izračunu je bila v bistvu sila lepenja in ne trenja.
Dokler ne pride do gibanja, je tako in tako prisotno lepenje, tako da je z omembo trenja pri statiki pravzaprav mišljeno lepenje.

V tvojem prvotnem izračunu pa je bila napaka to, da si v ravnovesju sil v horizontalni smeri pisal težo oz. njeno komponento.

Odgovori