temperaturna razteznost

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
gings
Prispevkov: 8
Pridružen: 7.1.2012 9:47

temperaturna razteznost

Odgovor Napisal/-a gings »

Pozdravljeni :)

Bi mi znal kdo pomagati pri iskanju temperaturne razteznost za Aluminij. Kraut mi žal ne pomaga dovolj, saj je v njem navedena zgolj ena vrednost linearne tem. razteznosti (v območju do 100°C) ta je 23,8 x 10^-6K^-1. Ker pa računam negotovost linearne temperaturne razteznosti merjenca bi potrebovala nek interval.
( V mojem primeru gre z pravokotno razporeditev torej bi morala to razliko delit z dva... Zgolj z tem podatkom pa bi dobila da je negotovost enaka 0, kar pa ne drži...)

bruc
Prispevkov: 38
Pridružen: 22.4.2013 11:49

Re: temperaturna razteznost

Odgovor Napisal/-a bruc »

Dober večer,

prosim za par namigov:

Izračunaj odvod preslikave t (se preslika) v e na (tA) Be na (-tA) v točki t = 0, kjer sta A in B realni n x n matriki in t je element realnih števil.

Hvala za pomoč,

bruc

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: temperaturna razteznost

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

@gings:
Hm... internet mi da tole recimo:
http://www.ioffe.ru/SVA/NSM/Semicond/Al ... 0expansion
kjer imas empiricno formulo visjega reda. Kot vidis je vec razlike v tem v kateri smeri raztezas, kot pa v temperaturni variabilnosti. Mogoce ni ravno misljeno da je nedolocenost posledica temperaturne odvisnosti.

@bruc:
No tema se ravno ne ujema z vprasanjem ampak vseeno:
samo vrstni red moras prav ohranjat:
\(H(t)=e^{tA}Be^{-tA}\)
\(H'(t)=Ae^{tA}Be^{-tA}-e^{tA}BAe^{-tA}=\)\(e^{tA}ABe^{-tA}-e^{tA}BAe^{-tA}=e^{tA}[A,B]e^{-tA}\)
Odvajal sem kot obicajne funkcije, s tem da nisem smel menjat vrstnega reda matrik. Edino A seveda komutira z e^{tA}, zato sem tam lahko zamenjal in dobil komutator.

Odgovori