Teorija - matematika 2 (kemija)

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
konestabos13
Prispevkov: 7
Pridružen: 24.5.2014 19:21

Re: Teorija - matematika 2 (kemija)

Odgovor Napisal/-a konestabos13 »

Aha zato sem torej dobil narobe rezultat :) Najlepša hvala za obrazložitev ter postopek.
Sicer pa imam še vedno težave s tretjo nalogo. Zanima me če se projekcijo A na premico p zračuna po postopku t=(s,A-P)/|s| ? Ta t potem pomnižim še s smernim vektorjem premice p da dobim točko, ki se nahaja na premici p ter nato samo še izračunam smerni vektor premice q (A-P) in zapišem premico A+ws2 (s2 je smerni vektor premice q).
Upam, da sem pravilno razumel tvoj postopek? :)

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Teorija - matematika 2 (kemija)

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

konestabos13 napisal/-a:Aha zato sem torej dobil narobe rezultat :) Najlepša hvala za obrazložitev ter postopek.
Sicer pa imam še vedno težave s tretjo nalogo. Zanima me če se projekcijo A na premico p zračuna po postopku t=(s,A-P)/|s| ? Ta t potem pomnižim še s smernim vektorjem premice p da dobim točko, ki se nahaja na premici p ter nato samo še izračunam smerni vektor premice q (A-P) in zapišem premico A+ws2 (s2 je smerni vektor premice q).
Upam, da sem pravilno razumel tvoj postopek? :)
Tako ja, edino premik premice moraš pri projekciji upoštevat (točno tako kot pri 1. nalogi), ko nazaj računaš projecirano točko (torej, P+t*s če sem razumel da je P izhodišče premice p). Ostalo pa ok.

konestabos13
Prispevkov: 7
Pridružen: 24.5.2014 19:21

Re: Teorija - matematika 2 (kemija)

Odgovor Napisal/-a konestabos13 »

Najlepša hvala!
Potem bi pa lepo prosil, če mi še pri eni nalogi pomagaš :D
Na premici p ki je presek ravnin X ter Y poišči točko, ki je enako oddaljena od točk A(4,1,1) ter B(2,1,1).
X: 2x-y=2 Y=x-y-z=1

Presek ravnin znam zračunati vendar potem nevem kako bi se lotil iskanje te točke na premici :)

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Teorija - matematika 2 (kemija)

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Vse točke, ki so enako oddaljene od teh dveh točk, ležijo na ravnini z izhodiščem na sredini med točkama, se pravi (A+B)/2, in normalo B-A. Iščeš torej le presečišče tvoje ravnokar dobljene premice, in te ravnine. Oziroma v tem primeru je ta ravnina skrajno enostavna, ima enačbo kar x=3. Ker imaš x že znan, samo še poiščeš y in z.

Še lažje je, če se zavedaš, da cel problem s prvotnima ravninama vred zahteva zgolj presečišče treh ravnin, oziroma reševanje sistema 3 enačb za tri neznanke

2x-y=2
x-y-z=1
x=3

in se ti z vmesno premico ni treba ukvarjat. Samo rešiš zgornji sistem po kateremkoli izmed rutinskih postopkov. V tem primeru celo samo vstaviš x v prvo da dobiš y, in iz druge dobiš z. Gre na pamet.

konestabos13
Prispevkov: 7
Pridružen: 24.5.2014 19:21

Re: Teorija - matematika 2 (kemija)

Odgovor Napisal/-a konestabos13 »

Super. Res povsem preprosta naloga, ko poštekaš :) Najlepša hvala za vso pomoč!

nikodemus993
Prispevkov: 1
Pridružen: 25.5.2014 22:09

Re: Teorija - matematika 2 (kemija)

Odgovor Napisal/-a nikodemus993 »

Da še jaz pristavim svoj lonček =)

pri dveh različnih funkcijah več spremenljivk dobim prva odvoda po x takšna:
- x + x^2*y^3
- 100y - 2xy - y^2

In sedaj če obe izenačim z nič, da dobim stacionarne točke, me zanima zakaj v prvem primeru upoštevamo tudi rešitex x=0 pri reševanju drugega pa nismo upoštevali rešitve y= 0. Ali smo samo pozabili ali je tu posredi še kaj drugega?
Hvala za odgovor.

Math Freak
Prispevkov: 29
Pridružen: 4.1.2014 12:36

Re: Teorija - matematika 2 (kemija)

Odgovor Napisal/-a Math Freak »

Za stacionarno točko funkcije dveh spremenljivk potrebuješ oba parcialna odvoda funkcije (po x in po y), ki ju enačiš z 0. Potem rešiš sistem teh dveh enačb, da dobiš stacionarne točke. Ti si odvajal samo po x-u.

Odgovori