Statistika SPSS

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
Uhh_Mee
Prispevkov: 5
Pridružen: 26.5.2014 21:21

Statistika SPSS

Odgovor Napisal/-a Uhh_Mee »

Pozdravljeni!

Ena naloga, ki je bila na starejših testih me bega in ne vem kako se naj je lotim, zato bi prosil za pomoč. Napisal bom navodilo: Testirajte hipotezo, da je v vzorcu delež tekačev, ki prisegajo na znamko tekaških copatov Mizuno enak, kot tekačev, ki prisegajo na ostale blagovne znamke. Zapiši ime statističnega testa. Zdaj "peš" znam to izračunat, vendar v SPSS tega ne znam, ne vem kateri test uporabit, zato bi bil zelo hvaležen, če bi kdo napisal postopek reševanja v SPSS. Vem, da Independent Sample t test ne more bit, ker imamo 2nominalni spremnljivki,... Vidim, da v priponko ne morem dodati SPSS delovne datoteke, zato lahko tistemu, ki je pripravljen pomagati, lahko pošljem na mail.

Hvala in Lp! :)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Statistika SPSS

Odgovor Napisal/-a shrink »

Gre za binomski (ang. binomial) test. Tu najdeš tutorial za izvedbo testa v SPSS (v12.0):

http://academic.udayton.edu/gregelvers/ ... m#binomial

Uhh_Mee
Prispevkov: 5
Pridružen: 26.5.2014 21:21

Re: Statistika SPSS

Odgovor Napisal/-a Uhh_Mee »

Super, hvala, težava rešena :)!

Uhh_Mee
Prispevkov: 5
Pridružen: 26.5.2014 21:21

Re: Statistika SPSS

Odgovor Napisal/-a Uhh_Mee »

Imam še eno težavo. Sem mislil, da mi je jasno razlikovanje med intervalnim in racionalnim merskim nivojem, pa mi očitno ni čisto :D Na nekih starih delno rešenih testih sem naprimer videl: št. dni z boleznijo v letu 2010-intervalni, št. tiratlonov, ki se jih je tekmovalec udeležil v sezoni-intervalni, rezultat teka v minutah-intervalni. No jaz bi za vse te dal racionalni merski nivo, ker odsotnost pojava se prikaže z 0. Ali se morda motim?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Statistika SPSS

Odgovor Napisal/-a shrink »

Žal še nisem slišal za termina "intervalni in racionalni merski nivo", zato sploh ne vem, kaj bi lahko to pomenilo, tako da ti ne morem pomagati.

Uhh_Mee
Prispevkov: 5
Pridružen: 26.5.2014 21:21

Re: Statistika SPSS

Odgovor Napisal/-a Uhh_Mee »

Sem se narobe izrazil :) misli sem intervalne ali racionalne spremenljivke :)Torej: št. dni z boleznijo v letu 2010-intervalna spremenljivka, št. tiratlonov, ki se jih je tekmovalec udeležil v sezoni-intervalna spremenljivka, rezultat teka v minutah-intervalna spremenljivka. No jaz bi za vse te dal, da so racionalne spremenljivke, ker odsotnost pojava se prikaže z 0 in pa dejansko lahko rečemo, da je nekdo imel 2x večji zaostanek kot drugi, pri intervalnih spremenljivkah pa tega ne moremo (recimo nekdo z IQ 100 ni 2x pametnejši od nekoga z IQ 50). Ali se morda motim?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Statistika SPSS

Odgovor Napisal/-a shrink »

Še vedno ne vem, kaj bi lahko to pomenilo. Edino, na kar me spominja, je intervalno in točkovno ocenjevanje parametrov porazdelitev, ampak nisem prepričan, da gre za isto stvar.

Uhh_Mee
Prispevkov: 5
Pridružen: 26.5.2014 21:21

Re: Statistika SPSS

Odgovor Napisal/-a Uhh_Mee »

No jaz mam te merske lestvice (nominam, ordinal, interval, ratio) v mislih: http://en.wikipedia.org/wiki/Level_of_measurement

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Statistika SPSS

Odgovor Napisal/-a shrink »

Za to nomenklaturo prvič slišim (verjetno se specifično uporablja na nekaterih področjih), tako da bi ti težko pomagal, brez da bi se sam poglobil v zadevo.

Aya
Prispevkov: 1
Pridružen: 7.1.2017 21:18

Re: Statistika SPSS

Odgovor Napisal/-a Aya »

:) Poleg nominalne in ordinalne merske ravni spremenljivk poznamo še intervalno in razmernostno. Razlika med slednjima dvema je v tem, da vrednosti na intervalni med seboj lahko odštevamo, a ne moremo deliti (npr. letnica rojstva, IQ, temperatura v °C itd.), vrednosti na razmernostni pa imajo absolutno ničlo ter jih lahko in odštevamo in delimo (npr. masa, starost, višina itd.).

LeonardoMi
Prispevkov: 7
Pridružen: 3.7.2016 1:24

Re: Statistika SPSS

Odgovor Napisal/-a LeonardoMi »

Poglej spletno stran: www.statistika.co

Odgovori