Verjetnost - transformacija

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
Zenga
Prispevkov: 126
Pridružen: 16.5.2012 20:22

Verjetnost - transformacija

Odgovor Napisal/-a Zenga »

Rešujem naloge s transformacijo gostot, pri tej pa se mi je zapletlo:
Naj bosta U in V neodvisni spremenljiviki. U naj bo porazdeljena eksponentno s parametrom lambda. V pa naj bo enakomerno zvezna na intervalu \([-\pi,\pi]\)

Se pravi da je skupna gostota u in v enaka \frac{\lambda e^{-\lambda u}}{2 \pi}.

Imamo podan še naslednji vektor (x,y) = (U cos(V), U sin(V). Naloga sprašuje, koliko je skupna gostota (x,y). V bistvu bi moralo it za enostavno transformacijo z jakobijevo determinanto, a ne znam izraziti U(x,y) in V(x,y), kajti tedaj bi bilaf(x,y) = f(u(x,y),v(x,y) * J(x,y)

Vsak nasvet bi bil več kot dobrodošel - upam samo, da bom nasvetu dorasel! :)

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Verjetnost - transformacija

Odgovor Napisal/-a Zajc »

Gre za standardno pretvorbo med kartezičnimi in polarnimi koordinatami. Ponuja se rešitev \(u=\sqrt{x^2+y^2}\), \(v=\textnormal{arctg}\,\frac{y}{x}\), vendar tako izračunan \(v\) ni bijektiven. Zato si je treba pomagati s formulo \(\textnormal{tg}\,\frac{\varphi}{2}=\frac{\sin{\varphi}}{1+\cos{\varphi}}\), s pomočjo katere dobimo \(v=2\textnormal{arctg}\,\frac{y}{x+\sqrt{x^2+y^2}}\).

Zenga
Prispevkov: 126
Pridružen: 16.5.2012 20:22

Re: Verjetnost - transformacija

Odgovor Napisal/-a Zenga »

Recimo, da se \(U\) in \(V\) nahajata na območju \([-\pi, \pi]\) ter da velja (X,Y) = (\(\)cos(U+V), sin(U-V)).

Kakšno je območje, po katerem integriramo. Če pogledamo, sta funkciji \(cos\), \(sin\) omejeni, zato bi moralo biti območje \(x \in [-1,1], y \in [-1,1]\). Toda, če npr. predpostavim še, da sta \(U, V\) neodvisni in z enakomerno zvezno verjetnostno porazdelitvijo (ang. uniform probabilty density function), potem mi integracija po območju (x,y) ne da rešitve 1, kar bi moralo veljati, če bi bila moja ocena pravilna!

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Verjetnost - transformacija

Odgovor Napisal/-a Zajc »

Problem je spet z bijektivnostjo. Saj se itak \(u\) in \(v\) ne moreta izraziti z \(x\) in \(y\). Katero funkcijo bi pa ti sploh integriral, da bi dobil 1?

Zenga
Prispevkov: 126
Pridružen: 16.5.2012 20:22

Re: Verjetnost - transformacija

Odgovor Napisal/-a Zenga »

Naj bo \(U = 0.5*(arcsin(y) + arcos(x))\) in \(V = 0.5*(arccos(x) - arcsin(y))\)
Gostota \(f(u,v) = \frac{1}{4* {\pi}^2}\). Izračunam Jakobijevo determinanto in dobim \(f(x,y) = \frac{1}{8* {\pi}^2 * \sqrt(1-x^2) * \sqrt(1-y^2)}\).
Če grem to integrirati po kvadratu s koordinatami \([-1,1] \times [-1,1]\) dobim \(1/8\). Torej obstaja za en \((x,y)\) več rešitev \((u,v)\)
Zajc, bi imel še kakšen nasvet zame?
Vsem skupaj želim lep dan.

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Verjetnost - transformacija

Odgovor Napisal/-a Zajc »

Preslikava, ki si jo napisal, NI inverz funkcije, ker funkcija ni bijektivna.

Gostota \(f_{(X,Y)}(x,y)\) za ta primer je precej grda funkcija in ne verjamem, da se jo da lepo izračunati. Kje si pa dobil to nalogo?

Odgovori