Matematični problem

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
vmalhar
Prispevkov: 7
Pridružen: 6.8.2012 9:16

Matematični problem

Odgovor Napisal/-a vmalhar »

Upam, da vprašanje ne bo blesavo, saj leta kar letijo od časov v šolskih klopeh.
Iz spodnjega zapisa bi rad izrazil f(t), pa bi prosil za kako iztočnico. Ali sploh obstaja analitična metoda za take primere? Ali pa kako iztočnico, kako se ga lotiti z Matlabom.
\(Af(t)+Bf(t)^{C}=Dsin (wt)\)
\(A, B, C, D\in\mathbb{R}\)

Poskusil sem transformirati z laplace-om in preurediti, pa ne najdem pravila, kako transformirati f(t) na potenco.
Hvala za pomoč!

skrat
Prispevkov: 381
Pridružen: 15.11.2011 15:32

Re: Matematični problem

Odgovor Napisal/-a skrat »

Am, z Laplaceom? Torej \(f(t)^C\) je pravzaprav C ti odvod funkcije f(t) ?

vmalhar
Prispevkov: 7
Pridružen: 6.8.2012 9:16

Re: Matematični problem

Odgovor Napisal/-a vmalhar »

Ne, žal je to potenca. Kaj bi dal, da bi bil odvod :)

skrat
Prispevkov: 381
Pridružen: 15.11.2011 15:32

Re: Matematični problem

Odgovor Napisal/-a skrat »

Ja tko čist na hitro, ker nimam neki ogromno časa v tem momentu:

Definicija Laplaceove transformacije je \(F(s)=\int_0^{\infty}f(t)e^{-st}dt\) ampak tko čist na hitro pa čist na učko nisem vidu kako bi ti to pomagalo. Je pa tukaj tudi tabela, če ti kaj pomaga http://tutorial.math.lamar.edu/pdf/Laplace_Table.pdf

vmalhar
Prispevkov: 7
Pridružen: 6.8.2012 9:16

Re: Matematični problem

Odgovor Napisal/-a vmalhar »

Ne vem zakaj se mi zdi, da je laplace slepa ulica. Vse tabele laplace-ovih transformov in teoremov sem že pregledal in nikjer ni transforma f(x) na potenco. Sumim da tudi če uspeš pretvorit v s prostor, dobiš neko čudno obliko, s katero analitično spet nimaš kaj počet.

Vse bolj se nagibam k neki numerični metodi, ampak tu sem res že toliko pozabil, da potrebujem vsaj iztočnico, katera metoda je primerna. Potem jo bom poskusil ponovno naštudirat.

Ali pa neka improvizirana kreacija v Matlabu.
Ali se recimo da v neki zanki izvajati funkcijo fzero? Da bi čas t zapeljal po nekem intervalu in v vsaki točki izvedel fzero funkcijo na tako dobljeni enačbi? Meni ni uspelo.
Vesel bom vsake ideje.

Glede na to, da gre za simulacijo nekega odziva elektronskega vezja, me zanima tudi, če bi bil uporaben Simulink? Sem ga že toliko pozabil, da sedajle ne bi izgubljal časa, če je slepa ulica.

skrat
Prispevkov: 381
Pridružen: 15.11.2011 15:32

Re: Matematični problem

Odgovor Napisal/-a skrat »

Ja, tudi jaz sem bil rahlo presenečen zakaj si se odločil uporabit Laplaceovo transofrmacijo, zato pa sem vprašal če gre slučajno za odvajanje.

Mislim, da bo numerična rešitev kar prava pot k rezultatu. Glede Matlaba pa na žalost nisem pravi naslov.

RAZEN če je \(C\in(1/4,1/3,1/2,1,2,3,4)\), potem se lahko poigravaš in enačbo preoblikuješ v kvadratno, kubično ali http://mathworld.wolfram.com/QuarticEquation.html za katere so rešitve podane. Druge ideje osebno žal nimam.

vmalhar
Prispevkov: 7
Pridružen: 6.8.2012 9:16

Re: Matematični problem

Odgovor Napisal/-a vmalhar »

Žal je C neko realno število.
Hvala zaenkrat, mogoče se še komu utrne kaka uporabna ideja.

Odgovori