Kemijsko ravnotežje

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
Uporabniški avatar
Anže98
Prispevkov: 35
Pridružen: 12.8.2012 14:31

Kemijsko ravnotežje

Odgovor Napisal/-a Anže98 »

Pozdravljeni,

trenutno se učim o kemijskem ravnotežju in sem naletel na nejasnosti. V vseh učbenikih piše, da se ravnotežje vzpostavi, ko je hitrost nastanka produktov enaka hitrosti njihovega razpada. Jasno mi je tudi, da če se hitrosti izenačita se potem tudi koncentracije posameznih snovi ne spreminjajo več. Muči me pa naslednje:
Če pogledam reakcijo od samega začetka si stvar predstavljam nekako takole: v začetku imamo največjo koncentracijo reaktantov, se pravi, da je verjetnost za uspešen trk največja od koder tudi sledi, da je reakcija nastanka produktov na začetku najhitrejša, produkti pa razpadajo najpočasneje. Ampak zakaj se v neki točki hitrosti izenačita? Kje je vzrok za to? In tudi, če imamo zaprt sistem potem verjetno trčijo med seboj tudi molekule produktov in reaktantov. Zakaj tega ni nikjer omenjeno? Morda ker nimata molekuli aktivacijske energije za uspešen trk?

Hvala in lep dan

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Kemijsko ravnotežje

Odgovor Napisal/-a derik »

Reaktantov je vedno manj, zato se njihova reakcija upočasnjuje. Produktov pa je vedno več, zato se hitrost njihovega razpadanja povečuje. Ko se obe hitrosti izenačita, nastane ravnotežje. Tedaj produkti enako hitro nastajajo in razpadajo.

https://en.wikipedia.org/wiki/Chemical_equilibrium

Uporabniški avatar
Anže98
Prispevkov: 35
Pridružen: 12.8.2012 14:31

Re: Kemijsko ravnotežje

Odgovor Napisal/-a Anže98 »

Saj to je meni jasno, zanima me le zakaj se to zgodi. V čem je razlog da se morata hitrosti izenačiti? Je morda razlog v termodinamiki?

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Kemijsko ravnotežje

Odgovor Napisal/-a derik »

Statistično se izenačita. Do ravnotežja pride samo zato, ker istočasno potekata dva nasprotna si procesa, ki ustvarjata pogoje drug za drugega. Ponekod in začasno lahko sicer en ali drug proces prevladuje, v statističnem povprečju pa sta izenačena. Podobno kot termodinamika.

Uporabniški avatar
Anže98
Prispevkov: 35
Pridružen: 12.8.2012 14:31

Re: Kemijsko ravnotežje

Odgovor Napisal/-a Anže98 »

Uh hvala lepa, zdaj mi je jasno. :)

Odgovori