Sprememba entalpije.

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
Uporabniški avatar
Anže98
Prispevkov: 35
Pridružen: 12.8.2012 14:31

Sprememba entalpije.

Odgovor Napisal/-a Anže98 »

Pozdravljeni,

imam vprašanje iz entalpije in sicer konkretno v zvezi z entalpijo med kemijsko reakcijo. Za entalpijo smo rekli, da je toplota, ki se sprosti/veže pri konstantnem tlaku. Torej bi lahko pisali: \(\Delta H = \Delta W_n+p \Delta V = \Delta W_n + \Delta (nRT) = Q_p\) , če s \(Q_p\) označim toploto pri konstantnem tlaku. Ko računamo npr. spremembo reakcijske entalpije, dobimo podatke iz tabel za tvorbene entalpije, ki pa so navedene pri temperaturi 25°C. Ampak potem računamo kot da bi bila med procesom temperatura enaka, kar pa ni, ker se s toploto nekaj "dogaja". Kvečjemu bi lahko začeli z reaktanti pri 25°C z reaktanti pa ne moremo končati pri enaki temperaturi, razen če jih ohladimo/segrejemo. Ampak potem sprememba entalpije ni več takšna kot bi jo dobili sicer iz podatkov. Če ima kdo voljo bi prosil za nekoliko obširnejšo razlago, ker me vsa zadeva močno bega.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Sprememba entalpije.

Odgovor Napisal/-a shrink »

No, najprej je treba povedati, da je sprememba entalpije enaka oddani/sprejeti toploti LE pri konstantnem tlaku, ne velja pa to v splošnem; o tem je že bilo govora na forumu:

viewtopic.php?p=12582#p12582

Ker pa večina kemijskih reakcij poteka pri konstantnem tlaku, je to priročna definicija v okviru kemije.

Kar se tiče reakcijske entalpije, pa je ta enaka razliki med (tvorbeno) entalpijo produktov in (tvorbeno) entalpijo reaktantov (Hessov zakon).

Uporabniški avatar
Anže98
Prispevkov: 35
Pridružen: 12.8.2012 14:31

Re: Sprememba entalpije.

Odgovor Napisal/-a Anže98 »

Hvala, do sem mi je jasno. Samo meni ni logično zakaj bi navajali produkte in reaktante pri enaki temperaturi? Ali se ne zaradi sproščene/oddane toplote spremeni tudi končna temperatura? Enako temperaturo po reakciji bi lahko kvečjemu dosegli z ohlajanjem/segrevanjem, ampak bi s tem tudi vplivali na samo entalpijo. Sama sprememba bi bila potem \(\Delta H + Q(ohlajanja/segrevanja)\). Kako je s tem?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Sprememba entalpije.

Odgovor Napisal/-a shrink »

Predpostavi se, da se vsa energija, ki se sprosti/porabi med reakcijo, izmenja z okolico v obliki toplote.

Uporabniški avatar
Anže98
Prispevkov: 35
Pridružen: 12.8.2012 14:31

Re: Sprememba entalpije.

Odgovor Napisal/-a Anže98 »

Hvala. Zanima me še, zakaj toplota in delo nista dobri kot termodinamični spremenljivki?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Sprememba entalpije.

Odgovor Napisal/-a shrink »

Anže98 napisal/-a:Hvala. Zanima me še, zakaj toplota in delo nista dobri kot termodinamični spremenljivki?
Če je mišljeno kot količini stanja, je jasno zakaj: toplota in delo kažeta na spremembo stanja, ne pa na samo stanje.

Odgovori