Škripci in sile

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
fizikalec
Prispevkov: 6
Pridružen: 28.4.2015 19:45

Škripci in sile

Odgovor Napisal/-a fizikalec »

Pozdravljeni, mi lahko nekdo pomaga pri naslednji nalogi,ki se nanasa na prilozeno sliko:

a)dolociti kako kazejo sile: teze utezi, silo vrvi na utez, sili v vrvici, ki delujeta na nogo
b) ugotoviti, v katero smer kaze rezultanta sil na nogo

[url=http://shrani.si/?3O/XA/1bjuOy0J/img20151025140343.jpg]Slika[/urlur

Plus prosil bi za razlago slike, kaj pravzaprav dosezemo s skripci. Hvala

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Škripci in sile

Odgovor Napisal/-a shrink »

Osnova je to, da je vrv po celi dolžini napeta z enako silo, torej: kjerkoli vrv namišljeno prerežeš, se pojavi enaka sila, recimo \(N\). Ta je seveda enaka teži uteži: \(N=mg\). Sila v vrvi je vselej natezna; torej kaže od mesta prereza navzven.

Rezultanta sil na nogo je vektorska vsota sil v vrveh, ki izhajajo iz gibljevega škripca: ker sta kota obeh vrvi enaka \(\varphi /2\), je v vertikalni smeri enaka 0, v horizontalni smeri pa \(2N\cos(\varphi /2)\): če ti ni jasno, si nariši.

S škripci dosežemo bodisi spremembo smeri sile (fiksni škripec), bodisi zmanjšanje (ali povečanje) velikosti sile (gibljivi škripec). V tvojem primeru sta fiksna škripca zgoraj in spodaj, na nogi pa je gibljivi škripec.

ss123
Prispevkov: 7
Pridružen: 24.11.2015 8:52

Re: Škripci in sile

Odgovor Napisal/-a ss123 »

Zdravo,

mi lahko kdo pomaga pri naslednji nalogi lepo prosim.
Jaz bi rekla da lahko potegne samo z silo v velikosti sile lepenja in se potem voziček premika z F/m(vozička+človeka)=a ... samo ni prav rešitev.

lp
Priponke
fizee.jpg

Mitjaa24
Prispevkov: 6
Pridružen: 23.10.2017 18:31

Re: Škripci in sile

Odgovor Napisal/-a Mitjaa24 »

Pojma niam :) a nebi rajši vprašal(a) sošolce ali profesorja :) no kakorkoli upam da kdo tukaj pomaga

Odgovori