Pomoč Fizika

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Snzh
Prispevkov: 14
Pridružen: 1.6.2016 18:54

Re: Pomoč Fizika

Odgovor Napisal/-a Snzh »

shrink napisal/-a:Tvoj poskus je zgrešen. In sem ti povedal, kako se moraš lotiti: zapiši gibalno enačbo za vsako klado na osnovi 2. Newtonovega zakona. Tako dobiš TRI enačbe za TRI neznanke (pospešek in sili v vrvicah - vrvici sta dve in prav tako sili; ti pa si operiral z eno).
A tako:
\(F_g-F_d-F_tr-Fv=m_3 a\)
\(F_g-F_v1-F_v2=m_2 a\)
\(F_g-F_v1=m_1 a\)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Pomoč Fizika

Odgovor Napisal/-a shrink »

Ja, pot je prava, ampak očitno še vedno nočeš razmišljati o vsebini tistega, kar si zapisal.

Par namigov za popravke:

- kaj je \(F_g\) in kako lahko nastopa v vseh treh enačbah, če pa so teže klad različne?
- kako lahko v prvi enačbi hkrati nastopata \(F_g\) in \(F_d\)?
- kako ima lahko v prvi gibalni enačbi sila vrvice nasproten predznak kot pospešek \(a\), če pa se klada giblje po klancu navzgor?
- kako lahko imata sili vrvic v drugi gibalni enačbi enak predznak, če ena vrvica vleče vmesno klado navzgor, druga pa navzdol?
- kako lahko nastopajo v enačbah sile vrvic s tremi različnimi indeksi, če pa sta vrvici in posledično sili le dve?

Snzh
Prispevkov: 14
Pridružen: 1.6.2016 18:54

Re: Pomoč Fizika

Odgovor Napisal/-a Snzh »

shrink napisal/-a:Ja, pot je prava, ampak očitno še vedno nočeš razmišljati o vsebini tistega, kar si zapisal.

Par namigov za popravke:

- kaj je \(F_g\) in kako lahko nastopa v vseh treh enačbah, če pa so teže klad različne? Sila teže telesa
- kako lahko v prvi enačbi hkrati nastopata \(F_g\) in \(F_d\)?
- kako ima lahko v prvi gibalni enačbi sila vrvice nasproten predznak kot pospešek \(a\), če pa se klada giblje po klancu navzgor?
- kako lahko imata sili vrvic v drugi gibalni enačbi enak predznak, če ena vrvica vleče vmesno klado navzgor, druga pa navzdol?
- kako lahko nastopajo v enačbah sile vrvic s tremi različnimi indeksi, če pa sta vrvici in posledično sili le dve?
Pregledal sem tvoje namige in skonstrujiral naslednje:

\(F_d-F_tr+F_v1=m_3 a\)
\(F_g1+F_v1-F_v2=m_2 a\)
\(F_g2-F_v2=m_1 a\)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Pomoč Fizika

Odgovor Napisal/-a shrink »

3 predznaki/smeri sil so napačni. Premisli, kako morajo biti usmerjene sile glede na smer gibanja klad.

Snzh
Prispevkov: 14
Pridružen: 1.6.2016 18:54

Re: Pomoč Fizika

Odgovor Napisal/-a Snzh »

shrink napisal/-a:3 predznaki/smeri sil so napačni. Premisli, kako morajo biti usmerjene sile glede na smer gibanja klad.
\(-F_d-F_tr+F_v1=m_3 a\)
\(F_g1-F_v1+F_v2=m_2 a\)
\(F_g2-F_v2=m_1 a\)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Pomoč Fizika

Odgovor Napisal/-a shrink »

Predznaki so v redu, edino še indeksa pri težah sta napačna (morata biti jasno v skladu z masama klad).

P.S. Pa indekse iz več znakov tako piši:

Koda: Izberi vse

[latex]F_{v1}[/latex]
\(F_{v1}\)

Snzh
Prispevkov: 14
Pridružen: 1.6.2016 18:54

Re: Pomoč Fizika

Odgovor Napisal/-a Snzh »

shrink napisal/-a:Predznaki so v redu, edino še indeksa pri težah sta napačna (morata biti jasno v skladu z masama klad).

P.S. Pa indekse iz več znakov tako piši:

Koda: Izberi vse

[latex]F_{v1}[/latex]
\(F_{v1}\)
Spet zatipkal...
No ugl. js sm zracunau \(F_{v1}=F_d+F{tr}=22,88N\)
in iz \(-F_d-F_tr+F_v1=m_3 a\) a=0 kar pa se mi zdi narobe in nevem kako nadaljevati postopka za izračun \(F_{v2}\) ter ostalih pospeškov

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Pomoč Fizika

Odgovor Napisal/-a shrink »

Snzh napisal/-a:
shrink napisal/-a:No ugl. js sm zracunau \(F_{v1}=F_d+F{tr}=22,88N\)
in iz \(-F_d-F_tr+F_v1=m_3 a\) a=0 kar pa se mi zdi narobe in nevem kako nadaljevati postopka za izračun \(F_{v2}\) ter ostalih pospeškov
Eh, tole:

\(F_{v1}=F_d+F_{tr}\)

bi veljalo le v posebnem primeru, ko klada na klancu miruje ali pa se giblje enakomerno. V splošnem pa to ne drži in moraš reševati sistem TREH enačb s TREMI neznankami (\(a\), \(F_{v1}\) in \(F_{v2}\)): če ti ni jasno, kako to storiš, vprašaj. Pospešek pa je za vse klade enak, o čemer govori ista oznaka \(a\), sicer bi bile oznake opremljene še z indeksi. Tudi ne vem, od kod ti ideja, da bi klade lahko imele različne pospeške, če pa so povezane zaporedno z vrvicami, ki so seveda napete (poglej sliko).

Snzh
Prispevkov: 14
Pridružen: 1.6.2016 18:54

Re: Pomoč Fizika

Odgovor Napisal/-a Snzh »

shrink napisal/-a:
Snzh napisal/-a:
shrink napisal/-a:No ugl. js sm zracunau \(F_{v1}=F_d+F{tr}=22,88N\)
in iz \(-F_d-F_tr+F_v1=m_3 a\) a=0 kar pa se mi zdi narobe in nevem kako nadaljevati postopka za izračun \(F_{v2}\) ter ostalih pospeškov
Eh, tole:

\(F_{v1}=F_d+F_{tr}\)

bi veljalo le v posebnem primeru, ko klada na klancu miruje ali pa se giblje enakomerno. V splošnem pa to ne drži in moraš reševati sistem TREH enačb s TREMI neznankami (\(a\), \(F_{v1}\) in \(F_{v2}\)): če ti ni jasno, kako to storiš, vprašaj. Pospešek pa je za vse klade enak, o čemer govori ista oznaka \(a\), sicer bi bile oznake opremljene še z indeksi. Tudi ne vem, od kod ti ideja, da bi klade lahko imele različne pospeške, če pa so povezane zaporedno z vrvicami, ki so seveda napete (poglej sliko).
Sej kot sem rekel se mi je zdelo narobe ze postopek ampak probal sem prvo sam.

Mislim da mi je uspelo saj ko sem vstavu v enačbe sm dobu enake rezultate:
\(F_{v1}=39,658\mathrm{~N}\)
\(F_{v2}=26,104\mathrm{~N}\)
\(a=4,79\mathrm{~m/s^2}\)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Pomoč Fizika

Odgovor Napisal/-a shrink »

Kakšno vstavljanje? Preizkus?

Sistem moraš pač rešiti. In pri tem moraš pokazati tudi postopek, ne samo rešitev.

Snzh
Prispevkov: 14
Pridružen: 1.6.2016 18:54

Re: Pomoč Fizika

Odgovor Napisal/-a Snzh »

shrink napisal/-a:Kakšno vstavljanje? Preizkus?

Sistem moraš pač rešiti. In pri tem moraš pokazati tudi postopek, ne samo rešitev.
Ja sej sem, samo tukaj sm utipkal resitev, tudi preizkus sm naredu drugace (preizkusa tukaj nisem pripisal):

\(-13,4N-9,48N+F_{v1}=3,5kg a\)
+
\(26,487N-F_v1+F_v2=2,7kg a\)
=
\(3,607N+F_{v2}=3,5kg a+5,2kg a\)
+
\(51,619N-F_{v2}=5,2kg a\)
=
\(54,619N-F_{v2}=11,4kga\)
=
\(54,619N/11,4Kg=a\)
=
\(a=4,79\mathrm{~m/s^2}\)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Pomoč Fizika

Odgovor Napisal/-a shrink »

Reševanje pri fiziki poteka najprej v simbolični obliki, zato mora biti rešitev najprej podana s simboli; šele na koncu se vstavi podatke in naredi izračun.

DirectX11
Prispevkov: 413
Pridružen: 22.10.2008 14:50

Re: Pomoč Fizika

Odgovor Napisal/-a DirectX11 »

Mene zanima zakaj je ta zveza tako definirana:

\(\phi = i L\)

Ali je to na podlagi naravnih zakonitosti? Oziroma če lahko nekdo na primeru razloži zvezo (seveda na takšen intuitiven način).

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Pomoč Fizika

Odgovor Napisal/-a derik »

DirectX11 napisal/-a:Mene zanima zakaj je ta zveza tako definirana:

\(\phi = i L\)

Ali je to na podlagi naravnih zakonitosti? Oziroma če lahko nekdo na primeru razloži zvezo (seveda na takšen intuitiven način).
Na podlagi zakonov elektrostatike in principov posebne teorije relativnosti je v okolici vodnika, po katerem teče električni tok, vedno prisotno magnetno polje. V primeru tuljave je pretok magnetnega polja ϕ skozi njeno jedro sorazmeren toku in lastnostim tuljave, ki so zapopadene v induktivnosti L.

DirectX11
Prispevkov: 413
Pridružen: 22.10.2008 14:50

Re: Pomoč Fizika

Odgovor Napisal/-a DirectX11 »

Ali ni splošna teorija relativnosti povezana z gravitacijo in spremembo časa zaradi prisotnosti gravitacijskega polja?

Odgovori