FIZIKA- naravoslovje

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
simply_me
Prispevkov: 1
Pridružen: 14.8.2016 13:26

FIZIKA- naravoslovje

Odgovor Napisal/-a simply_me »

Pozdravljeni.

vem da vas je tukaj ogromno, ki mi lahko priskoči na pomoč..Torej, naloga je naravoslovna, ja, priznam tudi osnovnošolska..vseeno, enostavno ne znam rešiti oz. ne vem če sem pravilno se postopila postopka.
Naloga se glasi:
Na mizi imate jabolko, merilno posodo, vrč z vodo in še eno posodo.
* Določite prostornino jabolka. Merilni postopek kratko opišite in utemeljite način merjenja.
* Določite maso jabolka. Merilni postopek na kratko opišite in utemeljite način merjenja.

Prostornino sem izmerila tako, da sem jabolko potopila v vrč vode (vrč vode sem postavila v merilno posodo)- toliko, kolikor se je gladina vode dvignila in se prelila v drugo posodo- tolikšna je prostornina jabolka.
1cm3=1ml

Torej, recimo da prostornina jabolka je 5cm3

je to pravilna rešitev?

Hvala za vsem za odgovor!
Sedaj pa nastopi problem (vsaj zame)- kako naj izmerim maso jabolka? Tehtnice nimam..lahko izračunam po formuli za gostoto. p=m/V, vendar ni podatka za gostoto vode..ali bi to mogla vedeti že na splošno? Grem v pravo smer?
p vode= 1000kg/m3=1 kg/dm3= 1g/cm3
Torej, v našem primeru je p vode=5g/cm3.

p=m/v
m= p*V
m= 5g/cm3* 5 cm3
m= 25g

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: FIZIKA- naravoslovje

Odgovor Napisal/-a shrink »

simply_me napisal/-a:Pozdravljeni.

vem da vas je tukaj ogromno, ki mi lahko priskoči na pomoč..Torej, naloga je naravoslovna, ja, priznam tudi osnovnošolska..vseeno, enostavno ne znam rešiti oz. ne vem če sem pravilno se postopila postopka.
Naloga se glasi:
Na mizi imate jabolko, merilno posodo, vrč z vodo in še eno posodo.
* Določite prostornino jabolka. Merilni postopek kratko opišite in utemeljite način merjenja.
* Določite maso jabolka. Merilni postopek na kratko opišite in utemeljite način merjenja.

Prostornino sem izmerila tako, da sem jabolko potopila v vrč vode (vrč vode sem postavila v merilno posodo)- toliko, kolikor se je gladina vode dvignila in se prelila v drugo posodo- tolikšna je prostornina jabolka.
1cm3=1ml

Torej, recimo da prostornina jabolka je 5cm3

je to pravilna rešitev?
Da.
Hvala za vsem za odgovor!
Sedaj pa nastopi problem (vsaj zame)- kako naj izmerim maso jabolka? Tehtnice nimam..lahko izračunam po formuli za gostoto. p=m/V, vendar ni podatka za gostoto vode..ali bi to mogla vedeti že na splošno? Grem v pravo smer?
p vode= 1000kg/m3=1 kg/dm3= 1g/cm3
Torej, v našem primeru je p vode=5g/cm3.

p=m/v
m= p*V
m= 5g/cm3* 5 cm3
m= 25g
Za določevanje mase (če nimaš tehtnice) je najbrž mišljeno ravnovesje vzgona in teže jabolka: torej, ko jabolko plava, je njegova teža v ravnovesju z vzgonom, ki je po Arhimedovem zakonu enak teži izpodrinjene tekočine. Če torej jabolko spustiš v zvrhan vrč vode, bo potopljeni del jabolka izpodrinil ravno toliko vode, da bo njena teža enaka teži jabolka. Seveda moraš paziti, da jabolka ne spustiš prehitro, sicer nivo vode, v kateri plava jabolko, ne bo do vrha vrča.

Odgovori