Nosilec

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
ahonen
Prispevkov: 115
Pridružen: 1.2.2014 11:42

Nosilec

Odgovor Napisal/-a ahonen »

Pozdravljeni, računam naslednji nosilec in mi rezultati navora pri 2. rezu ne pridejo prav. Navor reza 2 v točki 0 je pravilen, v točki 2,5 pa napačen, rezultat je namreč 8 kNm
Slika

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Nosilec

Odgovor Napisal/-a shrink »

Klasična napaka - če "režeš" z leve proti desni, desni del za ravnovesje sil in navorov "ne obstaja", ker je pač "odrezan", zato za tako prerezani del navor sile B ne obstaja:

\(M(x)=-F(x+1)+A_yx-qx\frac{x}{2}\).

Zveza tako pride:

\(M(x)=-10(x+1)+34x-8x^2=-8x^2+24x-10; 0\le x\le 2.5\mathrm{~m}\)

in vrednosti notranjega navora:

\(M(0)=-10\mathrm{~kNm}\),

\(M(2.5)=0\mathrm{~kNm}\).

V desni podpori je notranji navor pač enak 0.

ahonen
Prispevkov: 115
Pridružen: 1.2.2014 11:42

Re: Nosilec

Odgovor Napisal/-a ahonen »

Najlepša hvala za razlago. Po reševanju naslednje naloge sem naletel na problem pri predznakih za navor. Na 1. sliki so rešitve profesorja, na ostalih dveh pa so moje. Ni mi jasno zakaj ima on rezultat za max. navor 12 kN, medtem ko pri meni pride vedno -12kN.
Naslednja stvar, ki mi je nerazumljiva pa je izračun vztrajnostnega momenta lika na sliki. Profesor dobi rezultat 12 865 cm^4 in nevem kako.
Poskusil sem izračunati vztrajnostni moment tako, da sem izračunal moment celotnega lika in od tega odštel vztr.moment odprtine, vendar ne dobim pravilno. Ali bi moral uprorabiti Steinerjev izrek, in če, me zanima v katerih primerih se slednji uporablja.
Hvala.
[url=http://shrani.si/?2g/u5/2RQ6QIiZ/img1196.jpg][img]
[url=http://shrani.si/?21/tK/2WOmUkKg/img20170210195814.jpg][img]
[url=http://shrani.si/?1n/F9/4qmUAfxm/img20170210195841.jpg][img]

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Nosilec

Odgovor Napisal/-a shrink »

Napaka je predznak zunanjega navora glede na notranji navor (pač vrtita v nasprotni smeri):

\(-A_yx-12+M(x)=0\).

Kar se tiče vztrajnostnih momentov, je treba Steinerjev izrek vedno uporabiti, ko težiščne osi prerezov ne sovpadajo. V tvojem primeru je pač prerez sestavljen iz 4 pravokotnikov, katerih težiščne osi ne sovpadajo.

P.S. In seveda mora priti enak rezultat tako s seštevanjem vztrajnostnih momentov 4 pravokotnikov po Steinerju kot z odštevanjem vztrajnostnega momenta luknje od vztrajnostnega momenta pravokotnika, ki predstavlja polni prerez; seveda glede na težiščno os, ki poteka skozi presečišče simetral votlega prereza.

ahonen
Prispevkov: 115
Pridružen: 1.2.2014 11:42

Re: Nosilec

Odgovor Napisal/-a ahonen »

Glede navora in njegovega predznaka, se pravi če razumem prav, imam v navodilu podano velikost navora 12 kNm, vrti pa v smeri urinega kazalca. Od tod sledi, da pri izračunu upoštevam vrtenje v smeri urinega kazalca, s tem pa je navor negativen.
Prosim da me popravite, če se motim .

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Nosilec

Odgovor Napisal/-a shrink »

Seveda, smer vrtenja oz. predznak navora je podan. Glede na notranji moment pa vrti v nasprotni smeri oz. ima nasproten predznak.

Predznak navorov je sicer stvar dogovora, se pa ponavadi vzame, da imajo navori, ki vrtijo v smeri urinega kazalca, pozitiven predznak.

V tvojem primeru je merodajen predznak notranjega navora: ta vrti v nasprotni smeri urinega kazalca in če se vzame, da ima pozitiven predznak, mora imeti zunanji navor, ki vrti v smeri urinega kazalca, pač negativen predznak.

P.S. Vikanje ni potrebno.

ahonen
Prispevkov: 115
Pridružen: 1.2.2014 11:42

Re: Nosilec

Odgovor Napisal/-a ahonen »

Hvala

Odgovori