Krvne skupine

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
toganega
Prispevkov: 1
Pridružen: 22.7.2005 17:38

Krvne skupine

Odgovor Napisal/-a toganega »

Zanima me glede krvnih skupin: Katere krvne skupine je otrok, ki se rodi iz različnih krvnih skupin staršev? Rad bi izvedel, katere skupine nastanejo v vseh kombinacijah krvnih skupin.

Hvala za pomoč.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Genetsko ima vsak vse podvojeno. Imas 3 vrste tega gena: A,B,0.

Kombinacije:
A0=A
B0=B
AB=AB
00=0
AA=A
BB=B


Ko krizas dva cloveka dobis lahko vse 4 moznosti 1:1:1:1

Primer: A0 moski, AB zenska: lahko dobis AA, AB,A0,B0: torej je najverjeneje skupine A (AA in A0) lahko je pa tudi B ali AB. To je to!

kartako
Prispevkov: 65
Pridružen: 11.6.2004 10:41
Kraj: LJ
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kartako »

Ja kaj pa recesivni geni......a geni starih staršev niso nič pomenbni......(čeprav pol ne bi najbrž mogli tako zihr potrditi starševstva kaj jaz vem)

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Recesivni gen je ravno nula- pokaze se samo ce sta oba gena 0. Pri krvnih skupinah imas se Rh faktor (+,-) in razlicne podfaktorje, vecinoma se odrazajo v prisotnosti neke beljakovine v krvi. Genska raznolikost se pokaze pri celotni DNK, vecinoma pri odvecni DNK, ki ne kodira nicesar. Iz teh ostankov lahko najdes tudi take mikrosatelite, ki mutirajo ravno prav hitro-nekaj generacij. Iz tega dokazujejo starsevstvo... :)

kartako
Prispevkov: 65
Pridružen: 11.6.2004 10:41
Kraj: LJ
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kartako »

Ja jasno je kaj rata če so takorekoč čistokrvne smeri(v osnovni šoli smo se učil o grahu od Mendeljna se mi zdi) in če je potomec rezultat dominantnih genov nad recesivnimi sta dva taka potomca lahko dala novega potomca z recesivnimi lastnostmi. Vendar so včasih le na osnovi krvnih skupin določali starševstvo pa mislim da se vsak na medicinski fakulteti uči te stvari pa se jaz ne bi preveč pametnega delal. Drugač pa je znani bivši politik Zagožen precej dober predstavu recesivno dedovanje za višjo stopnjo v njegovi knjigi Ovčereja.(najprej te kar mal glava boli pol je pa precej razumljivo)

kartako
Prispevkov: 65
Pridružen: 11.6.2004 10:41
Kraj: LJ
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kartako »

Aniviller napisal/-a:Genetsko ima vsak vse podvojeno. Imas 3 vrste tega gena: A,B,0.

Kombinacije:
A0=A
B0=B
AB=AB
00=0
AA=A
BB=B


Ko krizas dva cloveka dobis lahko vse 4 moznosti 1:1:1:1

Primer: A0 moski, AB zenska: lahko dobis AA, AB,A0,B0: torej je najverjeneje skupine A (AA in A0) lahko je pa tudi B ali AB. To je to!
A tisti ki je potomec AO in ima skupino A a se vidi da je imel en od staršev skupino 0, ker drugač če bi bil avtomatsko spet dominanten bi skupina 0 takorekoč izginila v 1000 letih.

Devil The Kidd
Prispevkov: 10
Pridružen: 6.9.2005 22:47
Kraj: Topolc 15, Il. Bistrica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Devil The Kidd »

KRIŽANJE KRVNE SKUPINE A med seboj (krvna skupina očeta in matere sta lahko zamenjana)
oče: Ai
mati: Ai
----------
fenotip: 3x krvna skupina A, 1x krvna skupina O
genotip: AA, 2xAi, ii (O)

oče:AA
mati:Ai
----------
fenotip: 4x krvna skupina A
genotip: 2x AA, 2x Ai


KRIŽANJE KRVNE SKUPINE B med seboj (krvna skupina očeta in matere sta lahko zamenjana)

oče:Bi
mati:Bi
----------
fenotip: 3x krvna skupina B, 1x krvna skupina O
genotip: BB, 2xBi, ii (O)

oče:BB
mati:Bi
----------
fenotip: 4x krvna skupina B
genotip: 2x BB, 2x Bi


KRIŽANJE KRVNE SKUPINE AB med seboj (krvna skupina očeta in matere sta lahko zamenjana)

oče:AB
mati:AB
----------
fenotip: 2xkrvna skupina AB, krvna skupina A in krvna skupina B
genotip: 2x AB, AA, BB

KRIŽANJE KRVNE SKUPINE O med seboj

oče:O (ii)
mati: O (ii)
----------
fenotip: 4xO (ii)
genotip: 4x ii

KRIŽANJE RAZLIČNIH SKUPIN MED SEBOJ:
-križanje krvne skupine AB z Bi
fenotip: krvna skupina AB, 2x krvna skupina B in krvna skupina A
genotip: AB, BB, Ai, Bi
-križanje krvne skupine AB z BB
fenotip: 2x krvna skupina AB, 2x krvna skupina B
genotip: 2xAB, 2xBB
-križanje krvne skupine AB z Ai
fenotip: krvna skupina AB, 2x krvna skupina A in krvna skupina B
genotip: AB, AA, Ai, Bi
-križanje krvne skupine AB z AA
fenotip: 2x krvna skupina AB, 2x krvna skupina A
genotip: 2xAB, 2xAA
-križanje krvne skupine AB in O
fenotip: 2x krvna skupina A, 2x krvna skupina B
genotip: 2xAi, 2xBi
-križanje krvne skupine AA in O
fenotip: 4x krvna skupina A
genotip: 4xAi
-križanje krvne skupine Ai in O
fenotip: 2x krvna skupina A, 2x krvna skupina O
genotip: 2xAi, 2xO (ii)
-križanje krvne skupine BB in O
fenotip: 4x krvna skupina B
genotip: 4xBi
-križanje krvne skupine Bi in O
fenotip: 2x krvna skupina B, 2x krvna skupina O
genotip: 2xBi, 2xO (ii)

Tuki so vse možne kombinacije->fenotip je dejansko rezultat, kakšno krvno skupino imaš, kar pomeni, da če je genotip Ai ali AA, imaš še vedno krvno skupino A!, velika črka je oznaka za dominanten alel, majhna črka pa oz. črka i pa za recesiven alel. Krvna skupina O ima 2 recesivna alela, zato je tako redka. Genotip pa ti pove sestavo krvne skupine... Upam, da si razumel, drugače vprašej.

Devil The Kidd
Prispevkov: 10
Pridružen: 6.9.2005 22:47
Kraj: Topolc 15, Il. Bistrica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Devil The Kidd »

kartako napisal/-a: A tisti ki je potomec AO in ima skupino A a se vidi da je imel en od staršev skupino 0, ker drugač če bi bil avtomatsko spet dominanten bi skupina 0 takorekoč izginila v 1000 letih.
Poglej si moj predzadnji post->dejansko ostane recesiven alel i, ki pa se ne izrazi. Krvna skupina z aleli AA in Ai je ista, le da pri skupini AA sta skupaj vezana dva dominantna alela, pri Ai pa je samo A dominanten ali prevladujoč, zato se LE TA izrazi.
Če pride potem do križanja z dvema krvnima skupinama, ki imata recesiven alel, npr.: Ai in Ai, je možno, da se izrazi v kombinaciji tudi recesiven alel, v primeru, da se vežesta ii...

Primer:
Slika

Tko da SE OHRANI krvna skupina O, je pa zato zelo redka, ker dominanca prevlada recesivnost :)

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Tko da SE OHRANI krvna skupina O, je pa zato zelo redka, ker dominanca prevlada recesivnost :)
Nula je najpogostejsa krvna skupina! 8)

Razlog je seveda v drugih posledicah tega gena (beri Genom- Matt Ridley)

Devil The Kidd
Prispevkov: 10
Pridružen: 6.9.2005 22:47
Kraj: Topolc 15, Il. Bistrica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Devil The Kidd »

Najpogostejša? Kako pa je to mogoče? Sej so recesivni aleli? Bom prebral, čeprav mi ni zdej jasno, zakaj je tko... Moj oče jo ima, jst imam sicer A+, mati pa ima al A al pa AB... Pa mati mi je rekla, da so ga vedno prosili, da nej daje kri, ker primankuje prav krvne skupine O in jo je do nedavnega vsako leto dajal po 3x.

Bom si o tem mal več prebral-->to kr sm napisov sem imev letos na maturi :wink: :D

kartako
Prispevkov: 65
Pridružen: 11.6.2004 10:41
Kraj: LJ
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kartako »

Devil The Kidd napisal/-a:KRIŽANJE KRVNE SKUPINE A med seboj (krvna skupina očeta in matere sta lahko zamenjana)
oče: Ai
mati: Ai
----------
fenotip: 3x krvna skupina A, 1x krvna skupina O
genotip: AA, 2xAi, ii (O)

oče:AA
mati:Ai
----------
fenotip: 4x krvna skupina A
genotip: 2x AA, 2x Ai


KRIŽANJE KRVNE SKUPINE B med seboj (krvna skupina očeta in matere sta lahko zamenjana)

-križanje krvne skupine BB in O
fenotip: 4x krvna skupina B
genotip: 4xBi
-križanje krvne skupine Bi in O
fenotip: 2x krvna skupina B, 2x krvna skupina O
genotip: 2xBi, 2xO (ii)

Tuki so vse možne kombinacije->fenotip je dejansko rezultat, kakšno krvno skupino imaš, kar pomeni, da če je genotip Ai ali AA, imaš še vedno krvno skupino A!, velika črka je oznaka za dominanten alel, majhna črka pa oz. črka i pa za recesiven alel. Krvna skupina O ima 2 recesivna alela, zato je tako redka. Genotip pa ti pove sestavo krvne skupine... Upam, da si razumel, drugače vprašej.
Mene je prej zanimal al ta Ai ali Bi a je možno na pregledu v laboratoriji videt da imaš recesivni gen i

Drugač je pa tle na kvarkadabri napisan kaj sploh pomeni krvna skupina (sposobnost sprejemanje določenih sladkorjev al nekaj tacga). Pa da imajo šimpanzi eno krvno skupino gorile drugo mi pa kar obe pa še O. Kar se pa skupine O tiče je pa da so Indijanci izgubil gen ko so se preselil v Ameriko(baje so potomci 10 do 100 ljudi-vsaj tko piše na Odiseji človeštva)

Devil The Kidd
Prispevkov: 10
Pridružen: 6.9.2005 22:47
Kraj: Topolc 15, Il. Bistrica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Devil The Kidd »

za grah vem da je mogoče, potem sklepam, da je tudi za kri...

kartako
Prispevkov: 65
Pridružen: 11.6.2004 10:41
Kraj: LJ
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kartako »

Devil The Kidd napisal/-a:za grah vem da je mogoče, potem sklepam, da je tudi za kri...
Na kakšen način pa pri grahu pogruntajo. Jaz sem do zdaj bil prepričan da spustijo tri generacije in če noben potemec ni izrazil recesivne lastnosti je bila čista linija. Daj povej kako preverijo da je določen grah čistokrvna linija.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Devil The Kidd napisal/-a:Najpogostejša? Kako pa je to mogoče? Sej so recesivni aleli? Bom prebral, čeprav mi ni zdej jasno, zakaj je tko... Moj oče jo ima, jst imam sicer A+, mati pa ima al A al pa AB... Pa mati mi je rekla, da so ga vedno prosili, da nej daje kri, ker primankuje prav krvne skupine O in jo je do nedavnega vsako leto dajal po 3x.

Bom si o tem mal več prebral-->to kr sm napisov sem imev letos na maturi :wink: :D
Pise da naj bi skupina A bila nagnjena k drugi vrsti kot B, 0 dovzetnejsi za kolero.
Po drugi strani je B najslabsa za prezivetje, AB pa najboljsa, zato je B alel prezivel. 0 pa ima prednost pri malariji.........

Res si preberi knjigo! 8)

Kartako: statisticno je mogoce, da ni cista linija tudi ce po velikem stevilu poskusov ni nobenega recesivca. Vendar znanost deluje na principu eksperimentov, torej-nic ni 100% dokazano, vendar je najbolj verjetno. Sodobne metode pa jasno vkljucujejo DNK teste (primerjalni test)

amon
Prispevkov: 26
Pridružen: 13.8.2005 22:49

Odgovor Napisal/-a amon »

a se da preko mikroskopa ugotovit kera je skupina

Odgovori