Koliko je nič na nič?

O matematiki, številih, množicah in računih...
Odgovori
qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Argumenti in protiargumenti

Odgovor Napisal/-a qg »

shrink napisal/-a:No, Aniviller je tudi dejal:
Aniviller napisal/-a:[...]Toliko o izracunu \(\frac{1}{0}\), nedoloceni izrazi pa itak nimajo default vrednosti, torej o funkcijski vrednosti v tisti tocki lahko mirno reces da ni definirana dokler je zvezno ne razsiris z limito.
kar sem ti tudi sam skušal dopovedati.
Vendar, to je umetni poseg v matematiko. (To je podobno, kot, da ti nekdo dopoveduje, da ga ne boli, ti ga pa udariš, pa rečeš: "vidiš, da te boli." "ali pa Shrink reče, da je to seveda popolnoma jasno.) Zato za 0/0 v zgornjem primeru lahko rečemo, da je nedefiniran.

SIcer pa kaj je še namen takšne definicije, razen, da prepreči moje trditve?

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Re: Koliko je nič na nič?

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Seveda je nedefiniran. Kje ste pa bili v srednji šoli, ko je prof. govoril o tem.

Uporabniški avatar
Mephisto
Prispevkov: 268
Pridružen: 31.1.2006 14:15
Kraj: Skopo

Re: Koliko je nič na nič?

Odgovor Napisal/-a Mephisto »

No kar ne pomeni da v določenem kontesktu ne moreš ti sam definirat tam "vrednosti".
Recimo lep primer je ravnina (lahko ravnina kompleksnih števil), na katero gledamo kot na sfero v prostoru, brez severnega pola. Če dodamo še severni pol imamo točko "neskončno".

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Argumenti in protiargumenti

Odgovor Napisal/-a shrink »

qg napisal/-a:
shrink napisal/-a:No, Aniviller je tudi dejal:
Aniviller napisal/-a:[...]Toliko o izracunu \(\frac{1}{0}\), nedoloceni izrazi pa itak nimajo default vrednosti, torej o funkcijski vrednosti v tisti tocki lahko mirno reces da ni definirana dokler je zvezno ne razsiris z limito.
kar sem ti tudi sam skušal dopovedati.
Vendar, to je umetni poseg v matematiko.
Ta izjava samo dodatno potrjuje tvoje izkrivljeno dojemanje matematike kot "naravnega jezika" in podobno. Matematika v osnovi še zdaleč ni "naravna", temveč abstraktna, zato je vsakršno govoričenje o "umetnem poseganju" vanjo neumnost.
qg napisal/-a:(To je podobno, kot, da ti nekdo dopoveduje, da ga ne boli, ti ga pa udariš, pa rečeš: "vidiš, da te boli." "ali pa Shrink reče, da je to seveda popolnoma jasno.) Zato za 0/0 v zgornjem primeru lahko rečemo, da je nedefiniran.

SIcer pa kaj je še namen takšne definicije, razen, da prepreči moje trditve?
Ta tvoja analogija spet vsiljuje "naravno dojemanje" matematike, kar je že v osnovi nesmiselno.

Kar se tiče limit in s tem povezanih definicijskih območij funkcij, očitno ne gre drugače, kot da ti navedem obravnavo iz standardnih učbenikov. Ker sem ti svetoval, da si o tem prebereš v Vidavu (Višja matematika 1) in tega nisi storil, bom kar navedel njega:
vidav1.jpg
vidav2.jpg
Dovolj zgovoren je ta del:
Višja matematika 1, str. 154 napisal/-a:[...]Tu je seveda izključena vrednost \(h=0\), ker funkcijska vrednost \(f(a)\) ni definirana. Dejstvo, da je \(A\) limita funkcije \(f(x)\), zapišemo takole:

\(\lim_{x \to a} f(x) = A\)

V tem primeru lahko vzamemo, da je \(A\) vrednost funkcije \(f(x)\) pri \(x = a\). S tem smo definicijsko polje funkcije \(f(x)\) dopolnili in sicer očitno tako, da je funkcija \(f(x)\) pri \(x = a\) zvezna.
Nato sta podana dva zgleda. Prvi obravnava racionalno funkcijo (skoraj identičen primer sem v enem od postov dal tudi sam, za katerega si nazadnje vehementno zatrjeval, da se motim :!: ), drugi pa \(f(x) = \frac{\sin x}{x}\). Ugotovitev glede slednje funkcije je tudi dovolj zgovorna:
Višja matematika 1, str. 155 napisal/-a:Funkciji \(f(x)\) lahko damo v točki \(x = 0\) vrednost \(f(0) = 1\).
Toliko o "umetnem poseganju v matematiko". :?
Rokerda napisal/-a:Seveda je nedefiniran. Kje ste pa bili v srednji šoli, ko je prof. govoril o tem.
Boš pač moral počakati na faks, da boš ugotovil, da v matematiki vse le ni tako enoznačno, kot to predstavljajo v srednji šoli.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Re: Argumenti in protiargumenti

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

shrink napisal/-a:
Rokerda napisal/-a:Seveda je nedefiniran. Kje ste pa bili v srednji šoli, ko je prof. govoril o tem.
Boš pač moral počakati na faks, da boš ugotovil, da v matematiki vse le ni tako enoznačno, kot to predstavljajo v srednji šoli.
Ja no, mogoče sem malce prehitro rekel tole. Ampak drugače sem navajen, da naš profks vedno pove kaj in kako je res, ter ali velja v matematiki na sploh, ali samo trenutno za nas (zaradi pomankanja znanja). Tukaj je očitno prof. pozabil omeniti par stvari. Ali pa se mu je zdelo, da jih ni vredno omeniti?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Argumenti in protiargumenti

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rokerda napisal/-a:
shrink napisal/-a:
Rokerda napisal/-a:Seveda je nedefiniran. Kje ste pa bili v srednji šoli, ko je prof. govoril o tem.
Boš pač moral počakati na faks, da boš ugotovil, da v matematiki vse le ni tako enoznačno, kot to predstavljajo v srednji šoli.
Ja no, mogoče sem malce prehitro rekel tole. Ampak drugače sem navajen, da naš profks vedno pove kaj in kako je res, ter ali velja v matematiki na sploh, ali samo trenutno za nas (zaradi pomankanja znanja). Tukaj je očitno prof. pozabil omeniti par stvari. Ali pa se mu je zdelo, da jih ni vredno omeniti?
Takšne stvari so vsekakor vredne omembe, ampak ponavadi se jih pove pri analizi, ki se v srednji šoli oz. na gimnaziji obravnava (oz. se jo dotakne) v 4. letniku; no, vsaj v mojih časih je bilo tako.

računilingus
Prispevkov: 23
Pridružen: 6.7.2008 14:44

Re: Koliko je nič na nič?

Odgovor Napisal/-a računilingus »

Ja, limita x na potenco x, ko gre x proti 0 z desne, je 1,
ko pa gre x proti 0 z leve, pa je limita -1 (poskusi s kalkulatorjem).

Mislim, da izraz ni določen, kajti x na 0 lahko zapišemo kot x na (1 - 1), to pa lahko prevedemo na ulomek x / x.
Deljenje z 0 pa je prepovedano.

Hmmm...

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Koliko je nič na nič?

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

ko pa gre x proti 0 z leve, pa je limita -1 (poskusi s kalkulatorjem).
Ne bo držalo. Je kvečjemu 1.

Odgovori