Zanimiva matematika

O matematiki, številih, množicah in računih...
Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

Kaj pa tale
Ali lahko v koordinatnem sistemu določimo najbližjo točko,glede na izhodiščno točko nič.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

MIsliš tako, ki ne bi bila 0?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Ne. Določiti ne moreš, ker ne obstaja. Če jo že najdeš, jaz najdem eno, ki je še bližje.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

celica napisal/-a:Kaj pa tale
Ali lahko v koordinatnem sistemu določimo najbližjo točko,glede na izhodiščno točko nič.
Ze racionalna stevila imajo lastnost, da so "gosta", torej je med vsakima dvema se eno. Realna stevila vsebujejo pa se limite. Limita v odprtem intervalu proti robu je pa zaprtje tega intervala, torej je ze identicno enaka 0. Odgovor je torej: ne.
Lahko se pa pesnisko izrazis, da je so najblizje tocke na kroznici s polmerom dr.

me_
Prispevkov: 138
Pridružen: 6.10.2006 8:59

Odgovor Napisal/-a me_ »

...
Zadnjič spremenil me_, dne 29.8.2009 5:51, skupaj popravljeno 1 krat.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Nič je simbol, s katerim označujemo neobstoj. V matematiki pa je nič izhodiščna točka koordinatnih sistemov.

me_
Prispevkov: 138
Pridružen: 6.10.2006 8:59

Odgovor Napisal/-a me_ »

...
Zadnjič spremenil me_, dne 29.8.2009 5:51, skupaj popravljeno 1 krat.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

pa pojdimo še malce naprej....

0/5 = 0
5/0 = neskončno??

kdo ve zakaj... :D

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Prvi drži, drugi ne. Odgovoriti na "zakaj" je težko, skoraj nemogoče. Odgovarjamo lahko le na podlagi aksiomov oziroma konstrukcij, s katerimi smo ustanovili množico realnih števil. Po teh pravilih je prvi izraz 0, drugi pa ni definiran.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Me_, začel sem brati Samomor iz zasede. Na strani 96 nisem našel ničesar napisanega o niču. Avtor pa se je vsekakor potrudil v kar prebavljivi obliki spraviti svoje misli v črke. Ampak vsebina pa ni tako zelo prebavljiva. Nekatere stvari so pretirane, druge pristranske, tretje neresnične, četrte narobe razumljene. S kakšnim namenom si priložil ta dokument?

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

ZdravaPamet napisal/-a:Prvi drži, drugi ne. Odgovoriti na "zakaj" je težko, skoraj nemogoče. Odgovarjamo lahko le na podlagi aksiomov oziroma konstrukcij, s katerimi smo ustanovili množico realnih števil. Po teh pravilih je prvi izraz 0, drugi pa ni definiran.
oz ja, bolši izraz bi bil da ne obstaja, samo je bližje neskončnosti....ve kdo zakaj??

:D

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

oz ja, bolši izraz bi bil da ne obstaja, samo je bližje neskončnosti....ve kdo zakaj??
O tem, ali obstaja ali ni definiran bi se dalo razpravljati. Da pa je bližje neskončnosti pa ni res, izraz pač ni definiran (po tvoje ne obstaja) v polju realnih števil. "Zakaj" je tako? Ker tako pravi teorija o realnih številih.
Zanimivo pa je, da je v razširjeni množici realnih števil definirano število neskončno in v zvezi z njim deljenje (neneskončnega števila) z neskončnostjo, ki prinese 0. Vendar ta množica ni polje niti se ne vede tako. Če torej v kakšni drugi strukturi definiraš deljenje z ničlo, potem tako početje ne sme prinesti kakšnih nesmislov.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

ja mene je to zanimalo in meni je profesor matematike razložil tako,

če neko število delimo z 1, dobimo enako število,
če delimo z 0,1, dobimo 10x večjo številko
če delimo z 0,01, dobimo 100x večjo številko,

torej, bližje je številka 0, večjo številko dobimo, torej če bi delili z nič bi teoretično dobili neskončno :wink:

ampak seveda se z 0 ne da deliti :P

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

To je pa res. Limita izraza a/b, ko gre b proti nič (s pozitivne strani) ne obstaja, številke rastejo in rastejo. Čeprav z nič ne deliš, se lahko opreš na razširjeno množico realnih števil in definiraš:
\(\lim_{b\rightarrow 0} \frac{a}{b}=\pm \infty\)
Limita sicer ne obstaja, v smislu razširjene množice realnih pa ji prirediš število, ki je večje od vsakega izbanega števila.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

točno tako :wink:

Odgovori