Zanimiva matematika

O matematiki, številih, množicah in računih...
ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

V vesolju poznamo maso in energijo, drugo ne obstaja.
Tja, si mar Bog, da veš?
Neskončnosti ni, vsaj v trenutnem času.Neskončnost je torej pogojena s časom.
Ne razumem :?: .
Mase in energije ne poznajo neskončnosti v trenutnem času.
Merljive fizikalne količine so navadno končne, sicer nemerljive, razen v primerih umetno navedene neskončnosti, ko instrumenti pač pokažejo eno od skrajnosti.
Koliko prostorskih dimenzij vsebuje formula E=mc^2.
Nenavadno vprašanje. Formule nimajo dimenzij, razen če misliš na font črk. Formula je matematični opis fizikalne zgodbe.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

celica napisal/-a:Danes sem se lotil neskončnosti ki je v samem naslovu. Razmišljam pa takole.
V vesolju poznamo maso in energijo, drugo ne obstaja.
Neskončnosti ni, vsaj v trenutnem času.Neskončnost je torej pogojena s časom.
Mase in energije ne poznajo neskončnosti v trenutnem času.
Kaj pravite na to.
LP.
Mimogrede, cisto po matematicni indukciji tvoja predpostavka avtomatsko preprecuje neskoncnost: ce v trenutnem casu ni neskoncnosti in to velja za vsak cas (vsak cas je kdaj trenuten), potem neskoncnosti ni, karkoli ze pac smatras pod tem.
Drugace je pa neskoncnost cisto regularna kolicina. Iz vsake nicle namrec lahko naredis "neskoncnost" ce fizikalno kolicino drugace definiras, ne vem zakaj bi temu pripisoval poseben status.
Se vedno pa ne razumem kaj je tukaj sploh vprasanje.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

Anviler ti si dober poznavalec in me zanima, kako definiramo čas v trenutnem času.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

To me spominja na vprašanje, kako hitro teče čas. Kakor da bi obstajal še en čas, glede na katerega bi lahko merili hitrost, hm, prvega časa.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

celica napisal/-a:Anviler ti si dober poznavalec in me zanima, kako definiramo čas v trenutnem času.
Najprej se zjasni kaj te sploh zanima, oziroma postavi vprašanje tako, da ne bo nedvoumno. Drugače pa..

Čas je abstraktno torej v matematiki definiran kot dimenzija.
Realno pa ga določa spin oziroma nihaj/obrat energije. Na primer: en dan kot obrat zemlje okoli svoje osi. Pri svetlobi pa je določen z valovno dolžino fotona, ki ga odda recimo elektron na točno določeni orbitali v vzbujenem stanju.

Lep dan želim..

Odgovori