Matematika pomoč!

O matematiki, številih, množicah in računih...
Odgovori
Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Re: Matematika pomoč!

Odgovor Napisal/-a Jurij »

1. \(r=<r,e>e+(r-<r,e>e)\)

2. ravnina, ki jo določata vektorja u in v.

3. (b) mora biti omejeno; ubistvu zadostuje že \(|b_n|<|1/a_n|\) od nekega n0 dalje, če so vsi členi zaporedja (a) različni od 0.

4. funkcija je konveksna; je injektivna, če na tem intervalu nima ničle; sicer pa monotono pada do ničle, potlej monotono narašča.

če je F neka primitivna fn. funkcije f, potem velja \(\int_a^b f(x) \, dx=F(b)-F(a)\)

meyris
Prispevkov: 2
Pridružen: 9.6.2010 14:40

Re: Matematika pomoč!

Odgovor Napisal/-a meyris »

Jurij hvala :)

hmm.. vendar odgovor na prvo vprašanje mi ni najbolj jasen. Lahko še malce bolj obrazložite?

in 2. odgovor, je mogoče iz tistega predpisa-enakosti sklepati še kaj več?

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Re: Matematika pomoč!

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

2. Mešani produkt predstavlja en vektorski in en skalarni produkt. Vektor, ki pride iz vektorskega produkta bo pravokoten na oba vektorja, sledi še skalarni produkt. Ta pa je nič, ko sta vektorja pravokotna. Od tu sledi, da morajo biti vsi trije vektorji v isti ravnini. Skiciraj si sliko za lažjo predstavo. Slika je tu res vredna več kot tisoč besed.

Upam, da pomaga.

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Re: Matematika pomoč!

Odgovor Napisal/-a Jurij »

\(<r,e>e\) je projekcija vektorja v na vektor e (če e ne bi bil enotski, bi moral pisati \(\frac{<r,e>}{<e,e>} e\)), tist ostanek pa je očitno pravokoten na e (preveri s skalarnim produktom).

Luka22
Prispevkov: 1
Pridružen: 14.6.2010 17:06

Re: Matematika pomoč!

Odgovor Napisal/-a Luka22 »

Zdravo jst bi pa prosu če bi mi kdo rešu te2 nalogi zanima me postopek.
1.JPG
Capture.JPG
Hvala.

mirko007
Prispevkov: 6
Pridružen: 25.5.2010 11:43

Re: Matematika pomoč!

Odgovor Napisal/-a mirko007 »

Pozdravljeni!

Imam vprasanji in sicer.... Ali se lahko zgodi,da mnozica (a, a+b, c) ni baza R^3? Vektorji a b in c so misljeni kot bazni vektorji prostora. Moj odgovor je NE, ker so vseeno vektorji med seboj linearno neodvisni, zanima me se Vase mnenje. :?: :?:

Za kaksne a, je ( i,j,a) enako a :?:

LP

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Re: Matematika pomoč!

Odgovor Napisal/-a Jurij »

1. če so a,b,c LN, potem so tudi a,a+b,c LN. to hitro preveriš: \(\alpha a + \beta (a+b) + \gamma c=0=(\alpha+\beta)a+\beta b +\gamma c\). ker so a,b,c LN, sledi \(\alpha+\beta=\beta=\gamma=0\), od koder sledi, da so skalarji enaki 0.
Lahko tudi drugače: stolpci a,b,c tvorijo 3x3 obrnljivo matriko, ki ima zato neničelno determinanto. Determinanta se ne spremeni, če stolpcu prištejemo lin. kombinacijo drugih stolpcev (kot v tvojem primeru), zato ostane različna od nič in je nova matrika še vedno obrnljiva.
drugega vprašanja nisem čisto razumel.

mirko007
Prispevkov: 6
Pridružen: 25.5.2010 11:43

Re: Matematika pomoč!

Odgovor Napisal/-a mirko007 »

i in j sta bazna vektorja, a je poljuben vektor... koliko mora biti a da je mesani produkt (i,j,a) enak a..

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Re: Matematika pomoč!

Odgovor Napisal/-a Jurij »

aha, mešani produkt.. poprav me če se motm, ampak mešani produkt je skalar; kako naj bi skalar primerjal z vektorjem?

mirko007
Prispevkov: 6
Pridružen: 25.5.2010 11:43

Re: Matematika pomoč!

Odgovor Napisal/-a mirko007 »

Res je, mesani produkt je skalar..primerjava je teoreticno nemogoca, zato gre mogoce za kaksno napako v nalogi.

fox
Prispevkov: 91
Pridružen: 12.5.2008 1:45

Re: Matematika pomoč!

Odgovor Napisal/-a fox »

Zdravo

A ve mogoče kdo kako se rešujejo co -occurrence ali ko okurenčne matrike

npr. če imam na začetku neko tako matriko

1 1 0 0
1 1 0 0
0 0 2 2
0 0 2 2
0 0 2 2
0 0 2 2

Prosim za postopek
hvala že vnaprej

tjasya
Prispevkov: 11
Pridružen: 9.8.2010 19:45

Re: Matematika pomoč!

Odgovor Napisal/-a tjasya »

Nujno rabim rešit ta primer zamenjave vrstnega reda integracije s skico do ponedeljka, ko imam izpit.
Mi zna kdo pomagat, ustavi se mi že pri skici, oziroma, da bi vsaj vedla kako se lotit. Integral v nadaljevanju ni problem.
Naloga:
\(\int_{0}^{1}dy\int_{3y}^{y}{xe^{2}dx}\)

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Matematika pomoč!

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

No, meji notranjega integrala obrni, da bosta po vrsti. Potem pa narišeš definicijsko območje integrala. Narišeš premici 3y=x in y=x, ter y=1. Pri vsakem y integriraš po vodoravnici od x=y do x=3y. Integriraš torej po trikotniku (0,0), (3,1), (1,1). Če hočeš, da bo zunanji integral po x in notranji po y, bo treba za vsak x pogledat območje po y. V tem primeru ti integral razpade na vsoto dveh členov: med x=0 in x=1 imaš zgornjo mejo drugačno kot med x=1 in x=3.

tjasya
Prispevkov: 11
Pridružen: 9.8.2010 19:45

Re: Matematika pomoč!

Odgovor Napisal/-a tjasya »

Super, najlepša hvala za hiter odgovor! Vse mi je jasno.

Odgovori